ABB lahjoitti YuMi-robotin VAMKille tukemaan konetekniikan opetusta
29.10.2025 07:10:00 EET | Vaasan ammattikorkeakoulu VAMK | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulu sai ABB:ltä YuMi-robotin lahjoituksena opetuskäyttöön. Robotti rikastuttaa erityisesti konetekniikan opetusta ja vahvistaa korkeakoulun ja alueellisten yritysten yhteistyötä. Yhteistyö tukee tekniikan osaajien koulutusta tarjoten opiskelijoille ajantasaiset mahdollisuudet osaamisen kehittämiseen.

Vaasan ammattikorkeakoulun Avainkumppani ABB lahjoitti VAMKin opetuskäyttöön YuMi-robotin. YuMi on ABB:n valmistama kaksikätinen robotti, jonka nimi tulee sanoista You and Me. Robotti on optimoitu erityisesti pienosakokoonpanoihin, automaattiseen testaukseen ja muihin tarkkuutta vaativiin tehtäviin.
”Vaasan tehtaallamme on erittäin korkea automaatioaste ja tarvitsemme sinne jatkuvasti korkean teknologian osaajia. Tämän tavoitteen tukemiseksi halusimme luovuttaa YuMi-robotin Vaasan ammattikorkeakoululle. Yhteistyömme VAMKin kanssa on todella toimivaa ja opiskelijatyöstä lähtevä yhteistyö auttaa tulevaisuuden tekijöiden saamisessa organisaatioomme”, kertoo Tero Talvitie, Vice President, Smart Power Finland, ABB.
Vaasan ammattikorkeakoulun tekniikan yksikön johtaja Mira Grönvall kiittää ABB:tä lämpimästi lahjoituksesta ja kiittelee yritysten ja korkeakoulujen erinomaista yhteistyötä.
”Kutsun tätä Vaasan ihmeeksi, miten toimimme yhdessä, yritysten ja korkeakoulujen kesken. Technobothnia on toiminut jo 29 vuotta kehittyvänä ja elävänä yhteisönä, joka tarjoaa ajantasaiset mahdollisuudet osaamisen kehittämiseen niin yhdessä oppimalla kuin tutkimalla. Opiskelijoille Technobothnia laitteineen on ikkuna työelämään. On hyvä muistaa, että näin ei olisi, ellei meillä olisi myös yritysten tuki. Tällaiset lahjoitukset antavat mahdollisuudet uudelle osaamiselle, sen kautta syntyville innovaatioille ja oivalluksille”, Grönvall toteaa.
Uusi robotti rikastuttaa konetekniikan opetusta
Vaasan ABB:n Smart Power Finland hankki YuMi-robotin noin 5 vuotta sitten, mutta koska robottia ei tarvittu tuotantokäyttöön, päätti ABB lahjoittaa robotin Vaasan ammattikorkeakoululle.
”YuMi-robottia tullaan käyttämään ainakin konetekniikan opetuksessa ja toivottavasti myös sähkö ja tietotekniikan opiskelijoille. Robottikalustomme Technobothniassa on jo melko hyvä ja tämä viimeisin lahjoitus tekee erinomaisen lisän repertuaariimme”, iloitsee konetekniikan lehtori Mika Billing.
Luovutustilaisuudessa oli läsnä konetekniikan kolmannen vuoden opiskelijoita, jotka pääsevät heti hyödyntämään uusinta robottia opinnoissaan. Yksi opiskelijoista, Lauri Salolahti, työskentelee opintojen ohella ABB:n Smart Power -yksikössä tuotannon kehityksen tiimissä harjoittelijana. Salolahti kertoi tilaisuudessa opiskelijatovereilleen mielenkiintoisesta työstään automaatiojärjestelmien kehityksen parissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mira Grönvalltekniikan yksikön johtajaVAMK Vaasan ammattikorkeakoulu
Puh:+358 40 708 7381mira.gronvall@vamk.fiMaria Miettinen-Battistiniasiantuntija, viestintä ja markkinointiVAMK Vaasan ammattikorkeakoulu
Puh:+358 40 586 6444maria.miettinen-battistini@vamk.fiVaasan ammattikorkeakoulu painottaa koulutuksessaan ja tutkimuksessaan energiatehokasta tekniikkaa, vientiteollisuuden liiketoimintaosaamista ja moderneja sosiaali- ja terveyspalveluja. VAMK tekee tiivistä yhteistyötä alueen korkeakoulujen sekä seudun energiateknologian keskittymän kanssa, joka on Pohjoismaiden merkittävin.
VAMKista valmistuu kansainvälisiä ja asiantuntevia insinöörejä, tradenomeja, sairaanhoitajia, terveydenhoitajia ja sosionomeja. Työelämälähtöiset opinnot ja elinvoimainen Vaasan seutu varmistavat opiskelijoille erinomaiset työllistymisen mahdollisuudet.
Opiskelijoita VAMKissa on noin 4 000 ja henkilöstöä 200.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan ammattikorkeakoulu VAMK
Toiminnallisesti kaksikielinen sairaanhoitajakoulutus helpottaa sotealan osaajapulaa12.5.2026 07:06:00 EEST | Tiedote
Kansainvälisten opiskelijoiden työllistyminen Suomeen on usein kiinni suomen kielen taidosta. Syksyllä 2026 käynnistyvä Vaasan ammattikorkeakoulun uusi toiminnallisesti kaksikielinen sairaanhoitajakoulutus (TOKASA) panostaa kielen oppimiseen heti opintojen alusta yhdistäen sen tiiviisti ammattiosaamiseen.
Bilingual Nursing Program to Ease Healthcare Staff Shortages12.5.2026 07:06:00 EEST | Press release
Employment of international students in Finland often depends on their proficiency in Finnish. The functionally bilingual nursing education program (TOKASA) that starts in fall 2026 at Vaasa University of Applied Sciences, focuses on language learning from the very beginning of studies, integrating it closely with professional expertise.
Wind Developer - Opi energia-alan hankekehitystä pelaamalla23.4.2026 10:51:33 EEST | Tiedote
Vaasan, Kajaanin ja Tampereen ammattikorkeakoulut ovat kehittäneet maksuttoman digitaalisen Wind Developer -oppimispelin, joka tekee tuulivoimahankkeiden suunnittelusta ja päätöksenteosta helpommin hahmotettavaa. Peli on suunnattu ensisijaisesti AMK- ja YAMK-tason opiskelijoille, mutta se sopii myös toimialalla työskenteleville ja alasta kiinnostuneille.
Ensisijaisten hakijoiden määrä kasvoi edellisvuodesta24.3.2026 16:19:14 EET | Tiedote
Juuri päättyneessä korkeakoulujen yhteishaussa Vaasan ammattikorkeakoulun suosituimmat hakukohteet ensisijaisten hakijoiden määrällä mitattuna olivat sähkö- ja automaatiotekniikan monimuoto-opinnot ja liiketalouden alan tradenomitutkintokoulutukset. Kaiken kaikkiaan hakijamäärä VAMKiin sekä ensisijaisten hakijoiden määrä kasvoi edellisvuodesta.
VAMK vahvistaa yhteistyötään CoE Groupin kanssa11.3.2026 07:14:00 EET | Tiedote
CoE Group on allekirjoittanut avainkumppanuussopimuksen Vaasan ammattikorkeakoulun kanssa. Avainkumppanuus mahdollistaa systemaattisen ja tuloksellisen yhteistyön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme