Geo-Master ja Blääni yhdistyvät pohjarakenne- ja rakennesuunnittelun toimistoksi: ”Varsinais-Suomessa riittää kasvun mahdollisuuksia”

Varsinais-Suomeen syntyy uusi, täyden palvelun pohjarakenne- ja rakennesuunnittelun insinööritoimisto, kun kaksi turkulaista pitkän linjan asiantuntijayritystä, Geo-Master Oy ja Blääni Oy, yhdistävät voimansa. Uusi yhtiö tarjoaa entistä laajemman palveluvalikoiman maaperästä vesikatolle asti.
Uuden yrityksen nimeksi tulee Blääni Oy, ja se jatkaa kiinteistönomistajien, taloyhtiöiden, rakennuttajien ja urakoitsijoiden palvelemista entistä laajemmalla palveluvalikoimalla.
Geo-Master Oy on vuodesta 1984 asti toiminut maaperätutkimuksiin ja geosuunnitteluun sekä mittaustekniikkaan erikoistunut turkulainen insinööritoimisto. Blääni Oy on korjaus- ja rakennesuunnittelun yritys, jonka asiantuntijoilla on yli 20 vuoden kokemus korjauskohteiden rakennesuunnittelusta. Bläänin omistajissa on jo aiemmin ollut Geo-Masterin omistajia.
– Olemme tehneet Bläänin avainhenkilöiden kanssa tiivistä yhteistyötä jo pitkään useiden asiakkuuksien parissa ja todenneet, että tavoitteemme, arvomme ja toimintatapamme osuvat hyvin yksiin. Yhdistyminen on luonnollinen askel, joka antaa meille paremmat eväät myös kasvuun, sanoo Geo-Master Oy:n toimitusjohtaja Antti Torppa.
Vahva tuntuma varsinaissuomalaiseen maaperään
Bläänin asiantuntijat ovat olleet mukana useiden turkulaisten kiinteistöjen pohjarakenne- ja rakennesuunnittelussa. Yhteistyössä Geo-Master ja Blääni ovat toteuttaneet useita puupaaluille perustettujen rakennusten perustusvahvistuksia.
– Turun alueella on edelleen valtavasti puupaaluille perustettuja rakennuksia, jotka on rakennettu 1960-luvulla tai sitä ennen. Taloyhtiöiden ja kiinteistöjen omistajien tulisi olla tietoisia perustusten nykytilasta ja elinkaaren vaiheesta, jotta mahdollinen korjaustarve ei tulisi yllätyksenä. Me tunnemme varsinaissuomalaisen maaperän ja tämäntyyppiset rakenteet, joten tiedämme, miten korjaus tulee rakenne- ja geoteknisesti hoitaa turvallisesti ja kustannustehokkaasti, Blääni Oy:n suunnittelupäällikkö Jarno Rajakallio kertoo.
Henkilöstön omistama
Uuden yrityksen tavoitteena on kasvattaa liikevaihtoa merkittävästi tulevina vuosina. Palvelutarjontaa on tarkoitus laajentaa korjauskohteiden rakennesuunnittelusta uudispuolen rakennesuunnitteluun ja tarkoituksena on rekrytoida myös uusia asiantuntijoita. Antti Torppa jatkaa uudessa yrityksessä toimitusjohtajana sekä geosuunnittelun vetäjänä ja Jarno Rajakallio toimii rakennesuunnittelun suunnittelupäällikkönä. Maaperätutkimuksissa yritys tekee yhteistyötä pitkäaikaisen kumppaninsa, Jussi Salmisen luotsaaman Geotiimi Oy:n kanssa.
– Varsinais-Suomessa riittää kasvun mahdollisuuksia. Täällä ei meidän kokoluokassamme ole toista yritystä, joka tarjoaisi rakennuttajille samanlaista palveluvalikoimaa tutkimuksista suunnitteluun ja maan uumenista katon harjalle asti. Yhdistymisen jälkeenkin olemme yhä se tuttu, henkilöstön omistama toimija, joka tekee laadukasta työtä ihmisläheisesti: meiltä saa oikean asiantuntijan aina puhelimen päähän, Torppa korostaa.
Lisätietoja:
Antti Torppa, toimitusjohtaja, Blääni Oy, antti.torppa@blaani.fi, puh. 0400 537 300
Geo-Master Oy on vuodesta 1984 asti toiminut geotekniikkaan, pohjarakentamiseen sekä mittaustekniikkaan erikoistunut turkulainen insinööritoimisto. Yritys työllistää 7 henkilöä, ja sen liikevaihto vuonna 2024 oli yli 1,1 miljoonaa euroa. geo-master.fi
Blääni Oy on turkulainen korjaus- ja rakennesuunnittelun yritys, jossa työskentelee 2 henkilöä. Yrityksen liikevaihto vuonna 2024 oli yli 200 000 euroa. www.blaani.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Idea Group
Abomics kasvattaa tiimiään merkittävästi: tavoitteena kansainvälinen kasvu21.10.2025 08:46:40 EEST | Tiedote
Terveysteknologiayritys Abomics on kuluvana vuonna rekrytoinut joukkoonsa markkinoinnin, lääketieteen ja bioinformatiikan huippuosaajia, joiden taidot ja kokemus tukevat yrityksen kasvua. Abomicsin hallitukseen on lisäksi nimetty kaksi uutta jäsentä, Timo Veromaa ja Jari Vainio, jotka tuovat yhtiöön merkittävää ymmärrystä lääketieteen alalta.
Idea Group vahvistaa tiimiään: tapahtuma-alan huippuammattilainen Sini Toivonen osaksi myyntitiimiä15.9.2025 08:47:20 EEST | Tiedote
Pitkän linjan tapahtuma- ja viestintätoimisto Idea Group vahvistaa tiimiään Soma Eventsin Sini Toivosella. Toivonen tuo mukanaan vahvan osaamisensa yritystapahtumista Idea Groupin myynti- ja asiakkuustiimiin Helsingissä ja Turussa.
Lojerin toimitusjohtaja vaihtuu 20 vuoden jälkeen – Roberto Quintero vahvistamaan kansainvälistä kasvua3.9.2025 07:52:00 EEST | Tiedote
Pohjoismaiden johtava sairaala- ja hoitokalusteiden valmistaja Lojer lähtee toteuttamaan yrityksen pitkän aikavälin strategiaa uuden toimitusjohtajan Roberto Quinteron johdolla. Suomalaisessa ja kansainvälisessä yrityselämässä pitkään toiminut Quintero haluaa rakentaa Lojerista entistä vahvemman ja itseohjautuvan yhtiön, joka hakee kasvua ulkomailta. Aiempi toimitusjohtaja Ville Laine jatkaa edelleen yhtiön omistajana ja hallituksen jäsenenä.
Toimiva sähköjärjestelmä on tärkeä osa maatilojen kannattavuutta ja turvallisuutta9.7.2025 08:06:57 EEST | Tiedote
Maatilat ovat yhä riippuvaisempia sähköstä, ja sähkönjakelun katkeamattomuus on monella tilalla kriittistä. Aurinkovoima ja omat akustot vähentävät riippuvuutta ulkopuolisista sähköntoimittajista ja samalla ne tasaavat sähkön jatkossakin heiluvaa hintaa. Osa toimivaa sähköjärjestelmää on myös turvallisuus, sillä arvioiden mukaan 30–50 prosenttia maatilojen tulipaloista aiheutuu sähkölaitteista. Tämä korostuu kesän lopussa, kun viljoja aletaan kuivattaa.
Suomen ainoa kalanrehutehdas saa entistä leveämmät hartiat – amerikkalainen Alltech pääomistajaksi1.7.2025 08:33:11 EEST | Tiedote
Raisiossa toimivan Alltech Fennoaquan enemmistöomistus siirtyy amerikkalaiselle Alltech Corporationille. Suuren kansainvälisen konsernin tuki vahvistaa yhtiön resursseja ja tuo vakautta tulevaisuuteen. Alltech Fennoaquan toiminta jatkuu entiseen tapaan Raisiossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme