Kaikkien aikojen joulukonsertti tuo joulun tunnelman
27.10.2025 14:38:58 EET | Tampereen ammattikorkeakoulu | Tiedote
Takuuvarma joulutunnelman nostattaja, TAMK Musiikin Kaikkien aikojen joulukonsertti tulee jälleen ja täyttää Tampereen tuomiokirkon tutuilla, rakkailla joululauluilla ja nuorten taitureiden raikkailla tulkinnoilla.

– Nyt varmaankin voi jo puhua perinteestä, onhan tämä neljäs joulukonserttimme, toteaa konsertin kapellimestari ja TAMKin kuoronjohdon lehtori Markus Yli-Jokipii.
Idea yhteisestä joulujuhlasta lähti alun perin oppilaitospastori Jussi Houtulta. Hän kysyi Yli-Jokipiiltä, olisiko TAMK Musiikilla intoa lähteä rakentamaan tapahtumaa. Olihan sitä, intoa, ja jopa niin paljon, että ”homma lähti vähän lapasesta”.
Konsertissa ovat edustettuina kaikki TAMK Musiikin linjat klassisesta musiikista kuoroihin ja musiikkiteatterikoulutukseen. Tänäkin vuonna luvassa on siis vuonna monipuolinen, näyttävä ja nuoruuden iloa hersyvä konsertti. TAMKin oman kuoron Choral Companyn lisäksi mukana on myös Kamarikuoro Näsi. Tärkeä yhteistyökumppani on Mediapolis, joka hoitaa konsertin valot sekä äänentoiston.
Maksuton konsertti on avoin kaikille, ja oppilaiden lisäksi myös yleisö on ottanut tapahtuman hyvin omakseen. Tuomiokirkko on kaikkina vuosina täyttynyt lähes ääriään myöten, joten paikalle kannattaa tulla ajoissa. Ennen konserttia tunnelmaa nostatetaan Kauneimmat joululaulut -yhteislaulutuokiolla, joten odotellessa ei tarvitse istuskella tuppisuuna. Tuo mukanasi ystävä, perhe tai tule yksin; jokainen on sydämellisesti tervetullut yhteiseen juhlaan.
Kaikkien aikojen joulukonsertti
Ke 26.11. klo 18.00
Tampereen tuomiokirkko
Vapaa pääsy
Kannattaa myös muistaa TAMK Musiikin monet muut maksuttomat konsertit ja tapahtumat. Ajantasaista tapahtumakalenteria voi seurata osoitteessa sites.tuni.fi/tamkmusiikki/tapahtumakalenteri/.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina OrjatsaloTuottajaTampereen ammattikorkeakoulu
TAMK Musiikki
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Tampereelle rakentuu merkittävä musiikin keskus11.2.2026 13:46:43 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulu (TAMK) rakentaa Kaupin kampukselle uudet, korkeatasoiset tilat musiikinopetukseen. Ne tarjoavat huippu-olosuhteet opiskeluun ja kulttuurista vetovoimaa alueelle. Tilat valmistuvat syksyllä 2026, ja niille haetaan Rakennustiedon ympäristöluokituksen mukaista neljän tähden tasoa.
TAMK panostaa vahvasti TKI-toimintaan – nyt avautui uusi tutkijan urapolku4.2.2026 10:31:27 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulussa (TAMK) tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminta (TKI) kulkee käsi kädessä laadukkaan koulutuksen kanssa. TKI-toiminta keskittyy jatkossa viiteen strategiseen vahvuusalueeseen. Niiden avulla vastaamme aikamme keskeisiin haasteisiin. Vuoden 2026 alussa toimintansa aloitti seitsemän tutkimusryhmää, jotka kytkeytyvät teemoiltaan TAMKin vahvuusalueisiin. Tutkimusryhmät avaavat mahdollisuuden tutkijan urapolkuun.
Maailmanmestari Peppi Konsteri yhdistää keilailun ja fysioterapiaopinnot26.1.2026 12:06:59 EET | Tiedote
Keilailun kaksi MM-kultaa kruunasivat vuosien työn, mutta Peppi Konsterin ura ei nojaa kilpailumenestykseen. Huippukeilailun rinnalla hän opiskelee fysioterapiaa Tampereen ammattikorkeakoulussa ja rakentaa kaksoisuraa, joka tukee sekä menestystä urheilu-uralla että valmistumisen jälkeistä tulevaisuutta.
Ura ammatillisena opettajana kiinnostaa hakijoita22.1.2026 09:11:13 EET | Tiedote
Ammatillinen opettajuus kiinnostaa vuodesta toiseen. Tammikuun hakukierros ammatillisiin opettajakorkeakouluihin keräsi tänä vuonnakin huomattavasti enemmän hakijoita kuin koulutuksiin voidaan ottaa.
Väitöskirjatutkija Tomi Salminen: ”Hätäkeskuspäivystäjän oikein tekemä riskinarvio on ensiarvoisen tärkeä ensihoitopalvelulle”21.1.2026 10:35:39 EET | Tiedote
Ensihoitajilla on usein tuntuma, että hätäkeskuksessa on paljon yliarvioita eli hälytystehtävät arvioidaan kriittisemmiksi kuin ne ovat. Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) sosiaali- ja terveysalan lehtori Tomi Salminen perehtyy väitöskirjassaan suomalaisen ensihoitopalvelun saamien tehtävien riskinarvioon ja pyrkii muodostamaan niistä tapahtumankulun kuvauksen. Hän tarkastelee myös hätäkeskusjärjestelmää ensihoitopalvelun näkökulmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme