HSY:n kukkivalla kaatopaikalla vieraili kesällä kuusitoista eri perhoslajia
28.10.2025 08:53:17 EET | HSY | Tiedote
HSY on perustanut Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen vanhan kaatopaikan päälle kukkivan keitaan erilaisille hyönteisille. Niityt luovat sopivaa elinympäristöä erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille, jotka löytävät tiensä niityille kukkien houkuttelemana. Kesän aikana HSY on tehnyt lajiseurantaa niittyjen perhosista. Niityillä havaittiin tänä kesänä yhteensä kuusitoista eri lajia päiväperhosia.

HSY on perustanut jo yhteensä lähes seitsemän hehtaaria niittyjä Ämmässuolle. Niityt tarjoavat hyönteisille ja muille eläimille elinympäristön, ja lisäävät kasvillisuuden ja luonnon monimuotoisuutta. Vanhan kaatopaikan maisemoinnin yhteydessä niittyjä on tarkoitus toteuttaa yli 30 hehtaaria, mikä vastaa pinta-alaltaan noin 45 jalkapallokenttää.
Kesän vakiovieras niityillä oli hohtosinisiipi
HSY seurasi päiväperhosia lähes viikoittain touko–elokuun aikana. Perhosten lisäksi HSY seurasi kesän aikana niityillä esiintyviä pistiäisiä, mutta pistiäisseurannan tulokset saadaan vasta myöhemmin.
“Kesällä havaitsimme 16 eri päiväperhoslajia uusilla niityillämme. Yleisin laji oli hohtosinisiipi, joita tavattiin peräti 140 yksilöä. Myös lanttuperhosia ja nokkosperhosia oli melko runsaasti. Ämmässuolla tavattiin myös yleensä luonnonniittyjä suosivia lajeja kuten idänniittyperhonen, lauhahiipijä ja tesmaperhonen. Kesän tulosten analysointi jatkuu ja myöhemmin vertaamme havaintojamme myös valtakunnallisen päiväperhosseurannan tuloksiin”, kertoo yksikön päällikkö Silja Miikkulainen.
Ämmässuon niityt sijaitsevat avoimilla kukkuloilla, joilla tuuli puhaltaa usein. Tuulisuuden on arvioitu vähentävän alueella havaittujen perhosten määrää, mutta tiiviit pintarakenteet estävät puiden ja pensaiden istuttamisen tuulensuojaksi. Perhosten pitkäaikainen seuranta tarjoaa mahdollisuuden arvioida niittyjen rakentamisen vaikutuksia luonnon monimuotoisuuteen sekä kehittää kasvillisuutta entistä houkuttelevammaksi perhoslajeille.
Niittyjen perustaminen tukee luonnon monimuotoisuutta
Niittyjen perustaminen Ämmässuolle on osa HSY:n kärkihanketta, jonka tavoitteena on lisätä luonnon monimuotoisuutta sekä parantaa lähiympäristön tilaa ja ympäristöterveyttä. Niityillä on tärkeä rooli, sillä avoimien elinympäristöjen umpeenkasvu on keskeinen syy perhosten ja pistiäisten uhanalaistumiseen. Perinteiset monimuotoiset niityt ovat vähentyneet laidunnuksen hiipuessa, ja jäljelle jääneet alueet ovat pieniä ja hajanaisia. Niityt tarjoavat elinympäristöjä sekä paikallisille että vaeltaville perhoslajeille.
"Ämmässuon niityttäminen on kannustava esimerkki siitä, miten teollisuusalueilla ja miksei muillakin rakennetuilla alueilla voidaan hyödyntää pölyttäjille tärkeitä ravintokasveja. Tavanomaisillakin luonnonkasveilla, kuten nätkelmillä ja virnoilla, on valtavasti merkitystä pölyttäjille, kun pinta-alat ovat riittävän suuria", kertoo hankepäällikkö Titta Vikstedt Suomen luonnonsuojeluliitosta.
Ämmässuon perhostiedot tallennetaan Laji.fi-sivustolle SYKE:n koordinoimaan maatalousympäristön päiväperhosseurantaan. Päiväperhosten määrä on yksi käytetyimmistä luonnon monimuotoisuuden indikaattoreista myös muualla Euroopassa.
Ämmässuon ekoteollisuuskeskus on moderni jätehuollon ja kiertotalouden risteyskohta, jossa yritykset ja muut toimijat kehittävät uusia ratkaisuja kiertotalouteen sekä tekevät yhteistyötä toistensa ja HSY:n kanssa. Ämmässuolla käsitellään pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte lannoitteeksi maatalouteen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja MiikkulainenYksikön päällikköSeutu- ja ympäristötieto
Puh:+358408369198Silja.Miikkulainen@hsy.fiTitta VikstedtHankepäällikköSuomen Luonnonsuojeluliitto
Puh:+358 40 632 7578titta.vikstedt@sll.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY paransi osaltaan pääkaupunkiseudun kestävää arkea - kierrätys ja toimintavarmuus nousussa20.3.2026 10:07:21 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n hallitus päätti 20.3.2026 kokouksessaan hyväksyä vuoden 2025 tilinpäätöksen. Vuoden 2025 toiminnassa korostuivat arjen ympäristöteot ja palvelujen sujuvuus. Verkostojen saneerausinvestoinnit olivat ennätykselliset, jäteveden puhdistustulokset paranivat ja sekajätteen määrä laski. Sähköiset asiointipalvelut monipuolistuivat, kun OmaHSY-palvelu avautui.
HSY:n hallituksen päätökset 20.3.2026 – strategialuonnos 2035 lausunnoille20.3.2026 10:04:35 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä strategialuonnoksen 2035 ja pyytää siihen lausunnot jäsenkaupungeilta. Lisäksi hallitus päätti hyväksyä strategisten tavoitteiden mittarit ja niiden tavoitetasot TTS 2027-2029:n valmistelun pohjaksi. Hallitus päätti hyväksyä omalta osaltaan tilinpäätöksen ja siirtää sen yhtymäkokouksen käsiteltäväksi. Hallitus päätti myös hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat: – Helsingin Myllypuron alapainepiirin jaon hankesuunnitelma – purkutunnelin kahdentaminen välillä Helsingin Viikinmäki–Viikki -hankesuunnitelma – verkostosaneerauksen sujutuspaketti 2027–2029 -hankesuunnitelma. Hallitus sai tiedoksi vuoden 2025 henkilöstökertomuksen sekä HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.
Katupölykausi on alkanut pääkaupunkiseudulla20.3.2026 09:15:08 EET | Tiedote
Jokakeväinen katupölykausi on jälleen alkanut pääkaupunkiseudulla. HSY:n mittausten mukaan katupöly on heikentänyt ilmanlaatua useina päivinä eri puolilla seutua. HSY antaa 10 vinkkiä, miten voit vähentää katupölylle altistumista ja lievittää oireita.
Maailman vesipäivää vietetään 22.3. – HSY juhlii nuorten vesiaiheisilla retkillä ja oppitunneilla19.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
YK:n kansainvälistä Maailman vesipäivää vietetään 22.3. teemalla “vesi ja sukupuoli”. Vesipäivän pitkän aikavälin tavoitteena on saavuttaa vesi ja sanitaatio kaikille vuoteen 2030 mennessä. Yli 2 miljardia ihmistä elää yhä ilman puhdasta vettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa maailman vesipäivää tarjoamalla vesiretkiä ja -oppitunteja.
Poista hiekoitushiekka keväällä oikeaoppisesti18.3.2026 09:15:10 EET | Tiedote
Keväisellä säällä moni innostuu siivoamaan pihaltaan talven aikana kertynyttä hiekoitushiekkaa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että hiekka tulee poistaa pihalta kosteana, jotta hiekka ei pölyä. Lehtipuhallinta ei saa käyttää, eikä hiekka kuulu sekajätteeseen. Hiekan voi käyttää uudelleen tai viedä HSY:n Sortti-asemalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme