Ilmastonmuutoksen asiantuntijoita medialle
28.10.2025 10:13:42 EET | Oulun yliopisto | Tiedote
Ilmastonmuutos ja luontokato ovat aikamme suurimpia haasteita. YK:n ilmastokokous (COP30) järjestetään 10.–21.11.2025 Belémissä, Brasiliassa. Oulun yliopistosta löytyy laaja joukko asiantuntijoita, jotka tarjoavat tutkittua tietoa ja tuoreita näkökulmia globaaleihin kysymyksiin.

Oulun yliopistossa tehdään monitieteistä tutkimusta, joka kattaa muun muassa luonnon monimuotoisuuden muutokset, ilmastoystävällisen teollisuuden kehittämisen, vesistöjen digitaalisen hallinnan, vetytalouden ratkaisut sekä ekosysteemien toiminnan ja restauroinnin.
Tutkijat tarkastelevat ilmastonmuutoksen vaikutuksia niin arktisissa ympäristöissä kuin globaaleissa ekosysteemeissä – ja etsivät konkreettisia keinoja muutosten hillitsemiseksi ja luonnon monimuotoisuuden säilyttämiseksi.
Esimerkiksi
- Professori Eva Pongraczin tutkimukseen kuuluvat pohjoisten alueiden energia- ja ympäristökysymykset, kestävä energia, energiamurros ja hiilineutraali tulevaisuus, älykkäät verkot ja energiajärjestelmät.
- Professori Marko Huttula johtaa Oulun yliopiston vetytutkimusta, jossa tutkitaan päästötöntä aurinkovetyä.
- Professori Bjørn Kløve johtaa Digitaaliset vedet -tutkimuslippulaivaa, jossa tarkastellaan, miten veden kiertokulku, vesivarat ja vesienhallinta muuttuvat ilmastonmuutoksen myötä.
- Professori Jeffrey Welker ryhmineen seuraa ilmastonmuutoksen vaikutuksia arktiseen alueeseen aktiivisesti pohjoisilla tutkimusasemilla ja jäänmurtajilla. Welker kävi pohjoisnavalla tänä syksynä mittaamassa valtameren, merijään ja ilmakehän vuorovaikutuksia. Hän seuraa myös porojen laidunnuksen vaikutuksia Suomen metsien ja maaperän hiilipäästöihin muuttuvissa lumiolosuhteissa. Sähköposti: jmwelker@alaska.edu
- Hyönteisiä tutkiva professori Marko Mutanen tietää, miten hyönteiset leviävät ilmastonmuutoksen myötä.
- Professori Juho Könnö osaa kertoa, että liikenteen polttoaineiksi sopivaa vetyä on jo olemassa ja vetyjalosteita voidaan hyödyntää polttoaineissa ilman merkittäviä sijoituksia jo olemassa olevaan jakeluinfrastruktuuriin.
- Professori Ulla Haverinen-Shaughnessy pystyy kertomaan ilmastonmuutoksen vaikutuksista rakentamiseen ja asumiseen. Sääilmiöiden äärevöityminen, leudot talvet ja viistosade voivat lisätä rakennusten ulkovaipan kosteusrasitusta.
Oulun yliopiston asiantuntijat ovat valmiita jakamaan osaamistaan median käyttöön – olipa kyse ilmastonmuutoksen hillinnästä, biodiversiteetin turvaamisesta tai kestävän tulevaisuuden rakentamisesta.
Yliopiston puhelinluettelo (voit etsiä pelkällä nimellä tai nimen osalla)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Mattila-NiemiViestintäpäällikkö
Koulutuksen uutisaiheet
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on yli 18 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oulun yliopiston rehtorin tehtävään 19 hakijaa22.9.2026 08:41:35 EEST | Tiedote
Hakuaika Oulun yliopiston rehtorin tehtävään päättyi 21.9.2026, ja rehtoriksi seuraavalle viisivuotiskaudelle haki 19 henkilöä.
Sahatun puun tuttu tuoksu voi olla satojen tuhansien eurojen arvoista21.9.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Monelle tuttu sahatun puun tuoksu sisältää arvokkaita kemianteollisuuden raaka-aineita. Oulun yliopiston tutkimushankkeessa tutkittiin kuusi- ja mäntysahatavaran kuivauksessa haihtuvien yhdisteiden hyödyntämistä ja kaupallista arvoa.
Ytimen avoimet ovet Oulun keskustassa Tutkijoiden yönä18.9.2026 05:53:00 EEST | Kutsu
Oulun keskustassa (Isokatu 32) avautuu Oulun yliopiston oppimis- ja kohtaamistila Ydin lokakuun lopulla 2026. Tutkijoiden yönä perjantaina 25.9.2026 pääset kurkistamaan tilaan ensimmäistä kertaa! Tilan remontti ja varustelu viimeistellään avoimien ovien jälkeen.
Tiede, taide ja teknologia esillä Oulun yliopiston Tutkijoiden yössä17.9.2026 06:28:00 EEST | Tiedote
Koko perheen tiedetapahtumaa Tutkijoiden yötä vietetään Oulun yliopiston Linnanmaan kampuksella ja kasvitieteellisessä puutarhassa perjantaina 25. syyskuuta. Tutkijoiden yössä tuodaan esille tutkijoita ja heidän työtään sekä tieteen merkitystä arjessamme. Oulun kulttuuripääkaupunkivuosi näkyy ohjelmassa.
Porojen laidunnus muuttaa Lapin tuntureiden kasvien ja hyönteisten vuorovaikutusta17.9.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Kilpisjärven pitkäaikainen koe osoitti, että porojen laidunnus muokkaa arktisen tundran kukkien ja hyönteisten suhteita voimakkaammin kuin ravinnelisäys. Vaikutukset ovat erityisen voimakkaita karulla tundralla. Eniten hyönteisiä houkuttelivat laidunnukselta suojatut tunturiniityt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme