Yrittäjägallup: Rahoituksen saatavuus haaste pk-yrityksille – pankkien kannettava vastuunsa
29.10.2025 07:45:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Yrittäjät odottaa pankeilta nyt enemmän vastuuta kasvun tukemisesta. Joka viides pk-yritys (21 %) kokee, että rahoituksen saanti on vaikeutunut viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. Vaikka tilanne on hieman parantunut syksyllä, rahoitushaasteet hidastavat edelleen yritysten kasvua ja hankkeiden toteutumista. "Joka viides kertoo, että rahoitushaasteet ovat hidastaneet kasvua. Teollisuudessa jopa 37 prosenttia kertoo, että kasvua tukevia hankkeita jää toteutumatta rahoituksen puutteesta," toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

”On valitettavaa, että erityisesti teollisuudessa ja Itä-Suomessa yritykset raportoivat vaikeuksista saada rahoitusta. Teollisuudessa on paljon kasvupotentiaalia ja Itä-Suomessa on muutenkin haastavaa”, Pentikäinen toteaa.
”Pääkaupunkiseudulla tilanne on selkeästi paras. Rahoittajat näyttävät suosivan pääkaupunkiseudulla toimivia yrityksiä,” Pentikäinen toteaa.
Entistä pienempi osa myös sanoo, että rahoituksen saanti ei ole vaikeutunut.
OP-ryhmä on entistä selvemmin pk-yritysten ykköspankki
OP-ryhmän osuus pk-yritysten pankkina on entisestään vahvistunut. Nordea taas näyttää tuntuvasti vetäytyneen varsinkin pienempien pk-yritysten rahoituksesta.
“Nordean osuus yritysten pääpankkina on tippunut viidessä vuodessa vajaan kolmanneksen, mikä on paljon. Nordea haastaa OP:n ykkösasemaa lähinnä pääkaupunkiseudulla”, Pentikäinen toteaa.
Pk-yritysten kannalta riittävä pankkikilpailu on aivan olennaista. Vähiten rahoituksen saanti on vaikeutunut Danske Bankilla ja Nordealla.
“Tarvitaan vaihtoehtoja. Siksi on hyvä, että Oma Säästöpankki on vahvistanut asemaansa.”
”Vetoan pankkeihin, että he ovat kasvutalkoissa mukana ja rahoittavat auliimmin yrityksiä. Varsinkin isot pankit tekevät erittäin hyvää tulosta olemattomin luottotappioin. Se kertoo, että riskinotto ei ole tasapainossa.”
Rahoitusvaikeuksista raportoivista yrityksistä 45 prosenttia kertoo, että jokin hanke on kokonaan tai osittain toteutumatta rahoituksen puutteen vuoksi. Tämä on merkittävä este kasvulle.
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.
Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 1.–8.10.2025. Kyselyyn vastasi 1 175 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Yli neljännes työnantajista tehnyt paikallisia sopimuksia15.3.2026 16:11:00 EET | Tiedote
Yli neljännes työehtosopimusta noudattavista työnantajayrityksistä on tehnyt vähintään yhden paikallisen sopimuksen viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. ”Tulokset kertovat, että tällä vaalikaudella tehdyt paikallisen sopimisen lainsäädäntömuutokset ovat olleet tarpeen”, toteaa johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä.
Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta - vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä13.3.2026 06:25:00 EET | Tiedote
- Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: Koronasta tehtävä jälkiselvitys – yritysten kokemukset jäivät raportissa sivuun12.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Valtioneuvoston kanslia julkaisi perjantaina 6.3.2026 raportin korona-ajan rajoituksista. Raportti on yritysten näkökulmasta puutteellinen. Siksi tarvitaan erillinen, riippumaton selvitys siitä, miten rajoitukset vaikuttivat elinkeinovapauteen, yrityksiin ja yrittäjiin, Suomen Yrittäjät esittää.
Yrittäjägallup: Kesätyöpaikkoja tarjolla viime vuotta vähemmän10.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
Pk-yritykset tarjoavat tänä kesänä aiempaa vähemmän kesätöitä, kertoo Yrittäjägallup. Pk-yrityksistä 21 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä, kun viime vuonna osuus oli 23 prosenttia ja vuonna 2024 vielä 26 prosenttia. – Moni yrittäjä epäröi vielä, voiko kesätyöntekijöitä palkata. Usein tarve hahmottuu vasta kesälomien sijoittelun jälkeen. Nuorten kannattaa hakea ja tiedustella kesätöitä aktiivisesti kesään asti, työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Pakettiralliin on luvassa tolkkua - ”Tilanne on yrityksille kestämätön”9.3.2026 13:53:49 EET | Tiedote
”On erittäin tärkeää, että hallitus laajentaa Tullin mahdollisuuksia ja pyrkii velvoittamaan kiinalaisyhtiöt maksamaan lähetysten tuottajavastuumaksut eli kierrätyskulut Suomessa. Halpatuonnin hillitseminen vaatii lisäksi määrätietoisia toimia EU:ssa”, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo. Ministerit Matias Marttinen ja Sari Multala esittelivät tänään hallituksen ratkaisuja ”temutuksen” kitkemiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme