Pia Lohikoski: Oikeusministeri sai tärkeän muistutuksen
29.10.2025 09:57:19 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote
Oikeuskansleri Janne Salminen antoi tiistaina ratkaisun useisiin kanteluihin, joissa moitittiin oikeusministeri Leena Meren kommentteja eduskunnan hyväksymästä eheytyshoitojen kieltoa koskevasta kansalaisaloitteesta. Eduskunnan selkeästä kannasta huolimatta Meri torjui mediassa asian edistämisen tällä vaalikaudella. Itsekin oikeuskanslerille kannellut vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski pitää oikeuskanslerin huomioita tärkeänä muistutuksena kansalaisaloitteiden merkityksestä, eduskunnan asemasta ylimpänä valtioelimenä ja hallituksen roolista.

– Eduskunta ilmaisi maaliskuussa yksiselitteisen tahtonsa ja edellytti hallitukselta ripeää lainvalmistelun käynnistämistä eheytyshoitojen kriminalisoimiseksi. Perussuomalaisen oikeusministerin ylimieliset kommentit välittömästi tämän jälkeen halveksivat niin kansalaisaloiteinstituutiota, kansalaisaloitteen allekirjoittajia, eduskunnan perustuslaillista asemaa ylimpänä valtioelimenä kuin demokratiaa itsessään. Oikeuskanslerin ratkaisu on ministerille painava muistutus tästä, Lohikoski sanoo.
Oikeuskansleri katsoo, ettei Meri ollut rikkonut lakia tämän todettua selvityksessään, etteivät hänen lausuntonsa tarkoittaneet, etteikö asiaa ryhdyttäisi arvioimaan ministeriössä eduskunnan tahdon mukaisesti ja että valmisteluun ryhdytään ministeriössä resurssien vapautuessa. Oikeuskansleri pitää kuitenkin ongelmallisina kommentteja, jotka Meri antoi välittömästi eduskunnan hyväksyttyä kansalaisaloitteen. Meren lausunnot voivat oikeuskanslerin mukaan antaa virheellisen kuvan kansalaisaloitelain tarkoituksesta, eduskunnan asemasta ylimpänä valtioelimenä ja siitä, ettei ministeri kunnioittaisi eduskunnan asemaa ylimpänä valtioelimenä tai ohjaisi lainvalmistelua eduskunnan tahdon edellyttämällä tavalla.
Oikeuskansleri toteaa ratkaisussaan myös mm., että kansalaisaloite on suoran demokratian mekanismi, jonka tarkoitus on vahvistaa kansalaisten luottamusta demokraattiseen päätöksentekoon ja antaa äänestäjille mahdollisuus vaikuttaa suoraan poliittisen päätöksenteon asialistaan. Lähtökohta on, että eduskunnan hyväksyttyä kansalaisaloitteen, valmisteluun ryhdytään siitä riippumatta, onko asia hallitusohjelmassa tai onko hallituksen sisällä asiasta eriäviä mielipiteitä. Mikäli näin ei tehdä, sivuutetaan kansalaisaloitteen allekirjoittajien ja eduskunnan enemmistön kanta. Hallitusohjelma ja hallituspuolueiden puuttuva konsensus ovat oikeuskanslerin mukaan valtiosääntöoikeudellisesti ongelmallisia perusteluja sille, ettei aloitteen vuoksi ryhdyttäisi toimeen.
Vaikka oikeusministeriössä on nyt käynnistetty lainvalmisteluhanke eduskunnan hyväksymän kansalaisaloitteen johdosta, on Lohikoski tyytyväinen etenkin kansanedustajien lakialoitteesta, johon on kerätty nimiä kuuden eri puolueen kansanedustajien voimin.
– Kun eduskunnan tahto ei näytä nykyisen hallituksen vahtivuorolla toteutuvan, on ylimmän valtioelimen syytä ottaa ohjat omiin käsiin. Eheytys on julmaa ja vahingollista henkistä väkivaltaa, jota ei saa painaa villaisella ja jolle ei tule olla sijaa suomalaisessa yhteiskunnassa, Lohikoski sanoo.
Yhteyshenkilöt
Pia Lohikoskikansanedustaja
Puh:050 362 9496pia.lohikoski@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski: Korkeakouluvision tärkein lupaus on maksuton koulutus tulevaisuudessakin15.6.2026 12:00:10 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö julkaisi tänään korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision. Vision parlamentaarisen seurantaryhmän jäsen, vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski pitää tärkeänä, että visio sitoutuu selkeästi maksuttomaan korkeakoulutukseen.
Vasemmistoliiton Lapin piiri: Markus Mustajärvi ei ole ehdolla vasemmistoliiton listalla ensi vuoden eduskuntavaaleissa15.6.2026 11:04:03 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton Lapin piirin piirihallitus on keskiviikkona 10. kesäkuuta käsitellyt Markus Mustajärven kelpoisuutta eduskuntavaaliehdokkaana.
Anna Kontulan lakialoite: Myös pienituloisten lemmikkieläimille on turvattava eläinlääkäripalvelut15.6.2026 08:57:34 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula jätti eduskunnassa lakialoitteen, jonka tavoitteena on mahdollistaa eläinlääkäripalveluiden saatavuus myös pienituloisille ihmisille ja heidän lemmikeilleen.
Mai Kivelä ja Pia Lohikoski: Kokoomuksen viinanhimo sai oikeistohallituksen sekaisin12.6.2026 16:16:29 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustajat Mai Kivelä ja Pia Lohkikoski pitävät alkoholin kotiinkuljetuksen vapauttamista vääränä arvovalintana aikana, jolloin köyhyys ja sosiaaliset ongelmat kärjistyvät oikeistohallituksen politiikan seurauksena.
Veronika Honkasalo: Suomen ei pidä ostaa ohjelmistoja Palantirilta11.6.2026 12:38:53 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo kyseenalaistaa Palantirin ohjelmistojen viranomaiskäytön. Yle raportoi tällä viikolla sisäministeriön hallinnonalan viranomaisten hyödyntävän yhdysvaltalaisen teknologiayhtiö Palantirin teknologiaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme