Karisto

Jännitystä, romantiikkaa ja suosikkisarjoja – Kariston kevään 2026 kustannusohjelma nyt julki

30.10.2025 08:45:00 EET | Karisto | Tiedote

Jaa

Kariston kevääseen mahtuu loistavaa luettavaa kaikenikäisille. Luvassa on niin uusia, lukijat hurmaavia tekijöitä kuin ikisuosikkeja.

Kevään tähdet -katalogiin >>

Kaunokirjauutuuksissa historiaa, dekkareita, romantasiaa ja viihdettä

Mikkel Fønsskovin tositapahtumiin perustuva Kirkas yö (suom. Elina Lustig) on vavahduttava kertomus rakkaudesta, vastarinnasta ja laulun voimasta toisen maailmansodan ajan Tanskassa. M. L. Stedmanin sydäntäsärkevä Valo valtameren yllä (suom. Leena Perttula) on lumonnut maailmanlaajuisesti myös elokuvana. Se on historiallinen romaani äidinrakkaudesta ja vanhempien mahdottomasta valinnasta.

Atso Haapasen Katkera kaukopartio on tosipohjainen sotaromaani kaukopartiosta keskellä Suomen kohtalonhetkiä.

Kariston keväässä on luvassa tuttuun tapaan myös aimo annos dekkareita niin suomalaisilta kuin kansainvälisiltäkin tähdiltä. Joel Kankaan Kaltio jatkaa siitä, mihin lukijoilta ilmat pihalle lyönyt Kaamos jäi, Piia Helanderin Huurteessa toimittajan kuolema sysää liikkeelle tapahtumien vyöryn ja Hanni Maulan hyvänmielen dekkarisarja jatkuu Teetä ja teräaseita -uutuudella. Ann Cleevesiltä saadaan viimein suomeksi 90-luvulla kirjoitetun Ramsey ratkaisee -sarjan ensimmäinen osa, Kuoleman oppitunti (suom. Veera Kaski).

Romanttisen viihteen parissa matkataan paitsi Katajamäelle, Rantakylään ja Jylhäsalmelle, Nummien kutsu -sarjan kolmas osa vie myös aikamatkalle 1700-luvun Skotlantiin.

Kevään romantasiatarpeisiin vastataan kolmella uuden sarjan avauksella: Kaylie Smithin Tiktok-sensaatio Phantasma (suom. Paula Pohjanrinne) viettelee synkkyydellään, Devney Perryn Varpusten kilpi (suom. Sini Linteri) on kuuma romantasiahitti täynnä legendoja ja hirviöitä ja Ilman väki -sarjallaan hurmanneen Holly Blackin Uhri (suom. Suvi Kauppila) aloittaa Keijumaa-trilogian.

Kevään tähdet -katalogiin >>

Lasten- ja nuortenkirjoissa nauretaan, jännitetään ja opitaan uutta

Lohikäärme, joka ei osannut lentää on Riina Katajavuoren ja Tuire Siiriäisen tarina reippaasta Suomusta. Se on hauska ja samaistuttava kuvakirja kaikille lapsille, jotka opettelevat uusia, tärkeitä taitoja. Herkkyyttä käsittelevistä kuvakirjoistaan tunnetun Maria Viljan Ilmapallokivessä Panulla on kaikista hienoin vappupallo. Rehellinen kuvakirja lapsiperheköyhyydestä tuo valonsäteen arjen suuriinkin murheisiin.

Lukemaan opetteleville suunnatussa, suuraakkosin ja tavutettuna kirjoitetussa Kirjakirpussa ilmestyy uusi hulvaton tarina, Anu Holopaisen ja Tuire Siiriäisen Iida ja ihmepieru. Myös juuri lukemaan oppineiden Kirjakärpänen-sarjassa ilmestyy kaksi uutta helppolukuista kirjaa.

Monet muutkin lasten suosikkisarjoista jatkuvat: luvassa on uudet osat Elsan ja Elmerin etsivätoimistoon, Mysteerijengiin, Onnenpotkuun ja Futistähtiin.

Jännityksen ja kauhun ystäville on tarjolla J.S. Meresmaan ja Elina Äijälän Lumola-sarjan viimeinen osa, Varjokahle, sekä Arne Lindmon ja Ida Skjellbakkenin pohjoismaisesta mytologiasta ammentavan Pelkovaara-sarjan toinen kirja, Helheimin kostaja.

Laura Suomelan uutuusnuortenkirja Välivuosisyndrooma on hyvänmielenromaani kaikille elämässä hapuileville. Myös Jyri Paretskoi kirjoittaa pitkästä aikaa yläkoululaisille ja sitä vanhemmille: Sinä et tiedä minusta mitään on vaikuttava tarinakokoelma, joka muistuttaa, että toisen kokemuksia, haaveita ja vaikeuksia ei voi nähdä päällepäin.

Kevään tähdet -katalogiin >>

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Karisto

Tosipohjainen sotaromaani kaukopartiosta keskellä Suomen kohtalonhetkiä27.1.2026 12:54:19 EET | Tiedote

Kesällä 1944 Karjalankannaksella Neuvostoliitto hyökkää voimalla ja Suomen armeijalla on kaikesta pulaa. Neljän miehen Matti-partio joutuu tiedusteluretkelle vihollisen selustaan mukanaan vain osittain toimiva radiolähetin. Ilman yhteyttä tukikohtaan miehet ovat oman onnensa nojassa keskellä vihollisen valtaamia seutuja, ja epätoivo niin omasta kuin Suomen kohtalosta hiipii mieliin. Paluusta omien puolelle tulee kujanjuoksu, josta kaikki eivät selviä. Helmikuussa julkaistavan Kariston romaanin, Katkeran kaukopartion, on kirjoittanut Atso Haapanen. Haapanen on sotahistorian pitkän linjan harrastaja ja tuottelias kirjailija, joka on kaukopartioromaanien lisäksi julkaissut useita sotahistoriallisia tietoteoksia. Katkera kaukopartio julkaistaan painettuna sekä e- ja äänikirjana. Teos ilmestyy 5.2. PDF-vedokset, arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt: ilmo.muuronen@otava.fi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye