Jari Kaukua ja Otso Ovaskainen valittiin akatemiaprofessoreiksi
30.10.2025 14:30:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Kaksi Jyväskylän yliopiston tutkijaa sai arvostetun akatemiaprofessorin rahoituksen kaudelle 1.1.2026-31.12.2031. Akatemiaprofessuurin saivat filosofian professori Jari Kaukua sekä matemaattisen ja tilastollisen ekologian professori Otso Ovaskainen.

Kaikkiaan Suomen Akatemia valitsi 15 uutta akatemiaprofessoria. He ovat oman alansa kansainvälisessä kärjessä olevia tutkijoita, joiden tutkimus uudistaa tiedettä ja pyrkii tieteellisiin läpimurtoihin. Hakijoita oli tällä kertaa 244.
Professori Jari Kaukua tutkii filosofista illuminationismia islamilaisessa aatehistoriassa, tarkemmin Shihab al-Din al-Suhrawardin (k. 584/1191) illuminationistisen filosofian vastaanottoa 1200-luvulta 1600-luvun alkuun. Illuminationismi kehittyi 1100-luvun Ibn Sina -kritiikin kontekstissa, mutta se muodostui myöhemmin erääksi keskeisistä filosofisista oppijärjestelmistä.
Filosofisesti orientoitunut tutkimus Suhrawardin perinnöstä muuttaa käsitystämme jälkiklassisesta islamilaisesta ajattelusta, tarjoaa argumentteja ja käsitteellisiä välineitä islamilaisen filosofisen perinteen sisällyttämiselle itsenäiseksi osaksi globaalia filosofian historiaa sekä auttaa rakentamaan yhteyksiä analyyttisen filosofian ja oman aikamme islamilaisen filosofian perinteiden välillä.
Professori Otso Ovaskaisen tutkimuksen aiheena on tunnetun ja tuntemattoman luonnon monimuotoisuuden digitaalinen kaksonen. Digitaalinen kaksonen tarkoittaa laskennallisiin malleihin ja mittauksiin perustuvaa yksityiskohtaista ja vuorovaikutteista kuvausta tosielämän ilmiöstä tai prosessista.
Meneillään olevan globaalin ympäristönmuutoksen haitallisten vaikutusten lieventäminen edellyttää luonnon monimuotoisuuden kokonaisvaltaista ymmärtämistä. Tietämyksemme luonnon monimuotoisuudesta on kuitenkin vielä hyvin osittaista. Suurin osa maapallon lajeista on vielä löytämättä, joten meillä ei ole tietoa niiden rooleista ekosysteemeissä.
Ovaskainen kehittää luonnon tutkimukseen uusia työkaluja, jotka mahdollistavat luotettavan ja nopean monimuotoisuuden seurannan maailmanlaajuisesti. Menetelmien laajan sovellettavuuden varmistamiseksi niitä testataan Suomessa, useissa Euroopan maissa ja Madagaskarilla erilaisten sidosryhmien kanssa. Digitaalisten kaksosten avulla hanke nopeuttaa tieteellisen tutkimuksen ja tiedon hyödyntämisen vuorovaikutusta ja tarjoaa uuden perustan luonnon monimuotoisuuden seurantaan, ympäristöpolitiikkaan ja yhteiskunnalliseen päätöksentekoon.
Otso Ovaskainen on saanut aiemmin akatemiaprofessorin rahoituksen myös kaudelle 1.9.2021–31.8.2026.
Yhteyshenkilöt
Liisa Harjulaviestintäpäällikkö
Puh:040 805 4403viestinta@jyu.fiKuvat
Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Herätä uteliaisuutesi Tutkijoiden yössä – Ohjelmatarjontaa yhdeksällä paikkakunnalla ympäri Suomen!21.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylässä, Oulussa, Helsingissä, Hämeenlinnassa, Kuopiossa, Joensuussa, Porissa, Sodankylässä ja Tampereella perjantaina 25.9.
Kirjailija Sofi Oksanen Martti J. Kari -muistoluennon puhujaksi21.9.2026 12:00:21 EEST | Tiedote
Martti J. Kari -muistoluento 10.12.2026 klo 15.00-16.30 Jyväskylän yliopiston juhlasali
Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseen tarvitaan yhteinen tieteellinen perusta17.9.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen tutkijaryhmä on julkaissut kokoavan katsauksen, joka tarjoaa tieteeseen perustuvat kriteerit Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseksi. Julkaisu on tarkoitettu valtakuntien rajat ylittäväksi tueksi päättäjille ja viranomaisille, jotka toteuttavat EU:n komission vaatimusta tunnistaa ja suojella jäljellä olevat vanhat ja luonnontilaiset metsät.
Korkea painoindeksi nuoruudessa voi kiihdyttää biologista vanhenemista17.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus osoitti, että korkea painoindeksi nuoruudessa voi olla yhteydessä kiihtyneeseen biologiseen vanhenemiseen aikuisuudessa. Tulokset viittaavat siihen, että erityisesti nuoret, joilla on korkea painoindeksi vanhenevat biologisesti muita nopeammin.
Aikuiset oppivat vieraan kielen puheäänteitä nopeasti – yhdessä oppiminen voi vauhdittaa oppimista15.9.2026 09:03:14 EEST | Tiedote
Aikuiset voivat oppia vieraan kielen uusia puheäänteitä huomattavasti nopeammin kuin aiemmin on ajateltu. Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa suomenkieliset aikuiset oppivat havaitsemaan mandariinikiinan sävelkulkuja jo neljän tunnin harjoittelun jälkeen. Tulokset viittaavat myös siihen, että toisen oppijan läsnäolo voi tukea oppimista erityisesti sen alkuvaiheessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

