Vihreiden Hyrkkö kehuu kokoomusministereitä: ”Suojelemalla luontoa suojelemme itseämme”
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö kiittää ympäristöministeri Sari Multalaa ja puolustusministeri Antti Häkkästä tarttumisesta ehdotukseen luonnon hyödyntämisestä maanpuolustuksen tukena.

Vihreät on jo aiemmin esittänyt muun muassa soiden ennallistamista sekä vanhojen metsien suojelua keinona turvata itärajaa ja edistänyt asiaa eduskunnan valiokunnissa ja täysistunnossa. Vihreiden varapuheenjohtaja, ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko esitti ”vihreää muuria” ja puolustusministeriön rahoittamaa Itärajan Helmi -ohjelmaa viimeksi eilen. Ympäristöministeriö ja puolustusministeriö kertoivat tänään käynnistävänsä selvitystyön aiheesta.
— Suojelemalla luontoa suojelemme itseämme. Luontopohjaiset ratkaisut voivat olla avain useampaankin terveyden ja turvallisuuden kysymykseen. Todella hienoa, että ministerit tarttuivat ehdotukseen luonnon hyödyntämisestä maanpuolustuksen tukena. Toivottavasti ymmärrys luonnon arvosta vahvistuu hallituksen politiikassa laajemminkin, sanoo Hyrkkö.
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen valittu Kestävä Pohjola -valiokunnan puheenjohtajaksi – Pohjoismaiden päättäjien tulee ottaa ilmastokriisi vakavasti30.10.2025 15:50:05 EET | Tiedote
Tutkijoiden mukaan riski, että Pohjois-Atlantin merivirran kiertoliike pysähtyy, ja että Pohjoismaat kylmenevät katastrofaalisesti, on tullut askeleen lähemmäksi. Mikkosen mukaan tämän pitäisi soittaa herätyskelloja kaikissa pohjolan päättäjissä.
Vihreiden Tynkkynen: luovan työn tekijöiden oikeudet tekoälykaudella on turvattava30.10.2025 13:00:03 EET | Tiedote
Kulttuuri- ja luovan alan työntekijät ovat olleet viime vuosina puristuksessa monelta suunnalta. Yhtenä ratkaisuna Vihreät esittävät selkeitä pelisääntöjä tekoälyalustoille.
Vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko haluaa itärajalle vihreän muurin: “Luonto on suojellut Suomea ennenkin”29.10.2025 16:15:31 EET | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja ja ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko pitää Risto Sulkavan “Green Barrier” -ehdotusta erinomaisena. Soiden lisäksi hän kiinnittäisi huomiota myös itäisen Suomen metsiin.
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen: kulttuurin ja taiteen alennettu arvonlisäkanta tulee palauttaa24.10.2025 11:06:13 EEST | Tiedote
Vihreät julkaisi tänään 15 keinoa kulttuurin tekijöiden toimeentulon parantamiseksi. Kansanedustaja Krista Mikkonen korostaa, että kulttuurista pitää voida nauttia ympäri Suomen, mikä vaatii kulttuurin tekijöiden toimeentulon turvaamista.
Vihreiden Diarra kritisoi esitystä irtisanomissuojan heikentämisestä — Lisää syrjintää, vaikeuttaa perheellistymistä eikä edes paranna talouskasvua23.10.2025 15:08:08 EEST | Tiedote
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jolla helpotetaan työntekijän irtisanomista. Kansanedustaja ja työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Fatim Diarra (vihr.) kritisoi hallituksen esitystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme