Jyväskylän yliopisto

Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen pitää yleisöluennon Suomen turvallisuudesta ja Venäjän tavoitteista Ukrainassa

Jaa

Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen kertoo Venäjän Ukrainaa vastaan käymän sodan taustoista ja Venäjän tavoitteista kaikille avoimella yleisöluennolla Jyväskylän yliopistossa torstaina 6.11. Luento on osa informaatioteknologian tiedekunnan Turvallisuuden ja tiedustelun studia generalia -sarjaa ja sen järjestämistä on tukenut Maanpuolustuksen kannatussäätiö. Luentoa voi seurata Agora-rakennuksessa tai etänä YouTubessa.

Hannu Himanen puhuu luennolla Venäjän Ukrainaa vastaan käymän sodan taustoista.
Hannu Himanen puhuu luennolla Venäjän Ukrainaa vastaan käymän sodan taustoista. Juha Janhonen Docendo

Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen tulee Jyväskylän yliopistoon pitämään kaikille avoimen yleisöluennon torstaina 6.11. Luennon aiheita ovat Venäjän Ukrainaa vastaan käymä sota, Venäjän tavoitteet sodassa ja Suomen turvallisuus.

Luento on osa Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnan Turvallisuuden ja tiedustelun studia generalia -sarjaa. Hannu Himasen luentoa on tukenut myös Maanpuolustuksen kannatussäätiö.

Himanen kertoo, että Venäjä aloitti hyökkäyssodan Ukrainaa vastaan, koska se haluaa muuttaa Euroopan turvallisuusjärjestystä mieleisekseen.

”Venäjän hyökkäyssota vaikuttaa monella tapaa myös Suomen turvallisuuteen, ja meidän on muun Euroopan tavoin varauduttava monenlaisiin käänteisiin. Järkevä varautuminen edellyttää tilanteen ymmärtämistä”, Himanen kertoo.

Himanen korostaa, että aiheesta puhuminen on tärkeää, koska Venäjän hyökkäyssota on jäänyt viime aikoina vähemmälle huomiolle. Sota ei kuitenkaan ole kadonnut minnekään.

”Luennolla puhun tavalliselle kansalaiselle. Toivon että kuka tahansa Suomen turvallisuudesta ja puolustamisesta kiinnostunut saa luennostani ajattelemisen aihetta,” Himanen summaa.

Hannu Himanen on kansainvälisten asioiden ja Venäjän asiantuntija, tietokirjailija ja Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Moskovassa. Hän on tullut kansalaisille tutuksi aktiivisena Venäjään liittyvien asioiden kommentoijana.

Turvallisuuden ja tiedustelun studia generalia -luento ”Ikuinen Venäjä ja Suomen turvallisuus” järjestetään Jyväskylän yliopistossa torstaina 6.11.2025 klo 17–18. Luentoa voi seurata Jyväskylän yliopiston Agora-rakennuksessa tai etäyhteydellä Jyväskylän yliopiston YouTube-kanavalla.  

Studia Generalia -luentosarjan ajatuksena on vastata voimakkaaseen tiedon tarpeeseen liittyen tämänhetkiseen turvallisuustilanteeseen Suomessa ja Euroopassa sekä turvallisuuden kehitystrendeihin. Luentosarja tuo myös esille Jyväskylän yliopiston Turvallisuus ja strateginen analyysi -tutkinto-ohjelman erikoisuuteen eli tiedusteluun liittyviä asioita. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Hannu Himanen puhuu luennolla Venäjän Ukrainaa vastaan käymän sodan taustoista.
Hannu Himanen puhuu luennolla Venäjän Ukrainaa vastaan käymän sodan taustoista.
Juha Janhonen Docendo
Lataa

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston IT-tiedekunnan uusi kyberturvallisuuden professori Markus Miettinen kertoo tekoälyn tuovan mukanaan uudenlaisia tietoturvauhkia30.10.2025 09:01:14 EET | Tiedote

Lokakuussa Jyväskylän yliopistossa kyberturvallisuuden professorina aloittanut Markus Miettinen keskittyy erityisesti teknisen kyberturvallisuuden opetukseen ja tutkimukseen. Miettinen painottaa tietoturvan kokonaisvaltaista ymmärtämistä ja kehottaa meitä huolehtimaan henkilökohtaisessa tietoturvassa perusasioista.

Nanomittakaavan lämpösähköiset ilmiöt tuovat uutta näkökulmaa energianhallintaan29.10.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Uusi kvanttikuljetusteoria paljastaa, miten femtosekuntien aikaskaalan lämpösähköiset vaihtelut vaikuttavat energian hallintaan nanomittakaavassa. Jyväskylän yliopisto on ollut mukana kehittämässä uutta teoreettista lähestymistapaa, joka mahdollistaa yksittäisten molekyylien muodostamien nanoliitosten lämpötilaerojen ja sähkövirtojen tarkan simuloinnin. Tutkimus avaa uusia näkymiä esimerkiksi kvanttitietokoneiden komponenttien kehittämiseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye