Susi raateli ajokoiran Kankaanpäässä
Nuori dreeveriuros Eemeli oli saanut juuri ketunajon käyntiin 28. lokakuuta Kankaanpään Mateella, kun susi hyökkäsi koiran kimppuun ja raateli sen pahoin. Eemeli leikattiin, mutta se oli saanut niin vakavia sisäisiä vammoja, että koira jouduttiin lopettamaan seuraavana päivänä.

Eemeli pääsi tiistaiaamuna etsimään kettua. Ajo oli jo hyvässä vauhdissa ja eteni suuren kallion sivulla olevalle suolle, missä haukku katkesi.
– Tutka näytti vain pientä edestakaista liikettä ojan kohdalla. Lähestyin paikkaa puolijuoksua koiraa huutaen ja pilliin viheltäen. Eemeli tuli aina kutsuttaessa haukkuen luokseni, mutta nyt ei kuulunut mitään ja aavistin pahaa, Pasi Heikkilä kertoo.
Eemeli makasi suolla pahasti revittynä, mutta hengittäen.
– Menin itse shokkiin. Soitin ensin hätäkeskukseen ja sitten kaverille, petoyhdyshenkilölle ja eläinlääkärille. Yhdessä kaverini kanssa siirsimme Eemelin takkini päällä autoon. Poliisitkin tulivat paikalle ja kerroin heille mitä oli tapahtunut, ennen kuin lähdin viemään Eemeliä eläinlääkäriin.
Petoyhdyshenkilö varmisti tapahtumapaikalta lähteneen yhden suden jäljet.
Eemelillä oli vielä kaikki edessä
Eläinlääkärissä Eemelillä todettiin olevan hypotermia ja useita vammoja. Koira päätettiin kuitenkin leikata ja isäntä vietti toiveikkaana viimeisen yön lääketokkuraisen koiran kanssa kotona. Aamulla hän vei koiran takaisin eläinlääkäriin. Iltapäivällä tulivat verikokeen tulokset, joiden mukaan sisäelimet olivat vaurioituneet. Samaan aikaan koiran elintoiminnot alkoivat heiketä, joten Eemeli päätettiin lopettaa.
– Eemelin menetys oli erittäin kova paikka minulle. Se oli minulle henkireikä lähiaikojen vastoinkäymisten keskellä. Eemeli oli nuori, mutta sillä oli hienot ajolahjat ja äänenanto. Se oli kiltti ja komeakin – siinä oli kaikki kohdallaan. Tarkoitus oli viedä Eemeliä kokeisiin ja näyttelyihin ja sillä olisi varmasti ollut käyttöä jalostuskoiranakin.
Eemeli oli vain hiukan alle puolitoistavuotias, mutta se ajoi jo jänistä, kettua, kaurista ja peuraa. Heikkilällä on myös suomenajokoira, mutta hän empii metsälle lähtöä sen kanssa.
– Myönnän, että pelottaa ja tiedän, että nyt pitäisi lähteä uudelleen metsälle, ettei tästä jää kammoa.
Pasi Heikkilä näkee metsästyksen kuolevana harrastuksena.
– Metsästäjät vanhenevat. Kun sudet uhkaavat koiria, kiinnostaako laji enää nuoriakaan? Jos hirvenmetsästys vaikeutuu ja hirvet jäävät ampumatta ja suden ruuaksi, loppuvat ne hirvetkin jossain vaiheessa. Mitäs pedot sitten syövät, Heikkilä pohtii.
Kyseessä on 23. susihyökkäys, josta Metsästäjäliitto on uutisoinut kuluvan jahtikauden aikana. Uutiset on kerätty tälle kartalle.
Susikannan kasvu vaikeuttaa koirien kanssa metsästämistä
Liikkuvana eläimenä susi saattaa ilmestyä minne tahansa, ja sulan maan aikana on hyvin vaikea varmistua siitä, ettei alueella ole susia. Esimerkiksi hirvijahti voi olla vaikea toteuttaa, jos koiria ei uskalleta laskea alueella irti.
Lisäksi koirat mahdollistavat muun muassa kolarieläinten jäljittämisen. Kolarissa loukkaantuneen karhun tai villisian jäljityksessä toimiva koira on suurriistavirka-apuhenkilöille korvaamaton turvallisuustekijä.
Koiran kanssa on metsästetty Suomessa käytännössä yhtä kauan kuin täällä on ollut asukkaita. Se on edelleen keskeinen osa metsästyskulttuuria ja -harrastusta. Koiralle metsästys on erittäin luontaista toimintaa, jossa se pääsee käyttämään syntymässään saamiaan viettejä.
Kennelliiton arvion mukaan noin 100 000 koiraa kulkee omistajiensa mukana metsälle joka vuosi. Lisää koiran kanssa metsästämisestä voit lukea tästä Metsästäjäliiton uutisesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko SilpolaToiminnanjohtajaMetsästäjäliitto
Puh:050 406 4836jaakko.silpola@metsastajaliitto.fiKuvat
Suomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luontoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Susi raateli ajokoiran Nurmeksessa29.10.2025 14:31:37 EET | Uutinen
Susi raateli suomenajokoiran henkihieveriin Nurmeksessa 28. lokakuuta. Pahoin purtu koira jouduttiin lopettamaan eläinlääkärissä.
Koiran tie metsälle on vuosituhansia vanha29.10.2025 09:59:31 EET | Uutinen
Suomessa on metsästetty koirien kanssa yhtä kauan kuin täällä on ollut asukkaita, ja se on edelleen olennainen osa metsästyskulttuuria ja -harrastusta. Koirat ovat myös korvaamattomia apulaisia esimerkiksi hirvijahdissa tai suurriistavirka-aputehtävissä.
Susi tappoi ajokoiran Kuortaneella24.10.2025 15:52:59 EEST | Uutinen
Dreeveri Lyyti oli etsimässä kaurista ajoon, kun sen haku päättyi suden kohtaamiseen 23. lokakuuta Kuortaneella. Koiraa oli purtu pahoin päästä, ja se lopetettiin eläinlääkärin vastaanotolla.
Metsästäjäliitto: Suurpetojen kiintiömetsästys koko maahan – suden viitearvoa pienennettävä23.10.2025 12:03:30 EEST | Uutinen
Metsästäjäliitto pitää keskeisen tärkeänä, että metsästyslain uudistus mahdollistaa tehokkaan, oikeudenmukaisen ja kestävän suurpetokantojen hallinnan koko Suomessa.
Susi tai koirasusi puri ajokoiraa Rautjärvellä22.10.2025 14:24:50 EEST | Uutinen
Suomenajokoira Lempi joutui tiistaina 21. lokakuuta petoeläimen, joko suden tai koirasuden, hyökkäyksen kohteeksi Rautjärvellä. Pahasti purtu ajokoira lopetettiin eläinklinikalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

