Pohjois-Atlantin matalapaine puskee lämpöpulssin Suomeen asti – sääennusteessa on poikkeuksellisen korkeita lämpötiloja
3.11.2025 13:51:08 EET | Ilmatieteen laitos | Tiedote
Ajankohtaan nähden poikkeuksellisen korkeita lämpötiloja mitataan todennäköisimmin keskiviikkona. Aurinko näyttäytyy torstaina mahdollisesti maassamme laajemmin.
Marraskuun ensimmäinen viikko alkaa koko maassa selvästi tavanomaista lämpimämpänä. Ilmavirtaus käy lounaan puolelta, mistä Suomeen saapuu Atlantin syvän matalapaineen saattelemana runsaasti kosteutta, lämpöä ja sadealueita.
Ilmatieteen laitoksen maanantaina 3.11. tekemän sääennusteen mukaan ensimmäinen laaja sadealue saapuu tiistai-iltana länteen iltapäivän ruuhka-aikaan ja liikkuu koko maan yli keskiviikkoaamuun mennessä. Ainoastaan osassa Pohjois-Lappia sade on osaksi lunta. Keskiviikkona vesi- ja tihkusateita on odotettavissa monin paikoin maan etelä- ja keskiosaan. Myös sumuja ja utuja esiintyy alkuviikosta ajoittain.
Lämpötilojen osalta säätilanne on ennustettuihin sademääriin verrattuna tilastollisesti mielenkiintoisempi. ”Etelässä lämpötila on päivisin ja ajoittain jopa öisinkin 10 asteessa, mikä on vuodenaikaan nähden poikkeuksellista. Varsinkin keskiviikkona vastaavia lämpötiloja mitataan myös maan keskiosassa”, kertoo Ilmatieteen laitoksen ylimeteorologi Henri Nyman.
Pohjoisessa lämpötila vaihtelee 5 asteen molemmin puolin. Lähinnä käsivarren suunnalla on alkuviikolla ajoittain pakkasta.
Viikon puolivälissä Suomi jakautuu sään osalta kahtia
Keskiviikon jälkeen ilmavirtaus kääntyy enemmän länteen tai luoteeseen, mistä Suomeen alkaa virrata kuivempaa ja myös vähän kylmempää ilmaa. Varsinkin torstai näyttää pitkästä aikaa laajemmin aurinkoiselta päivältä lähes koko maassa.
Loppuviikon osalta sää näyttää Suomessa kahtia jakaantuneelta, sillä etelään on saapumassa lounaasta jälleen uusi matalapaine ja annos kosteampaa ilmaa. Pohjoisessa sää puolestaan pysynee vähän kylmempänä ja poutaisempana, vaikka joitakin lumi- tai räntäsateita voi tulla.
Ensi viikon osalta ennusteissa on merkkejä selvemmästä kylmenemisestä ainakin maan pohjoisosassa. Mikäli ennuste toteutuu, pohjoisessa lämpötila laskisi selvästi ja etelässäkin ajoittain pakkasen puolelle. Samalla ensilunta voitaisiin saada laajemmin Suomessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde). Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Ilmanlaatu on heikentynyt laajoilla alueilla Suomessa12.3.2026 11:44:44 EET | Tiedote
Erityisesti pienhiukkasten pitoisuudet ovat tällä hetkellä korkeita, ja eilen mitattiin tämän vuoden korkeimmat pienhiukkaspitoisuudet Suomessa. Ilmanlaatua heikentää kaukokulkeuma Keski-Euroopasta – myös alkava katupölykausi näkyy jo pitoisuuksien nousuna.
Kylmästä talvesta on siirrytty aikaiseen kevääseen10.3.2026 15:55:34 EET | Blogi
Alkuvuoden pitkän pakkasjakson päätyttyä on hyvä hetki luoda katsaus säätilastoihin ja tarkastella, miten mennyt pakkasjakso suhteutuu historiallisiin pakkasjaksoihin tilastojen valossa.
Helmikuu oli Länsi-Euroopassa poikkeuksellisen sateinen – maailmanlaajuisesti helmikuu oli viidenneksi lämpimin10.3.2026 05:00:00 EET | Tiedote
EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan helmikuu 2026 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian viidenneksi lämpimin. Länsi-Euroopassa koettiin poikkeuksellisen runsaita sateita ja laajoja tulvia, ja arktisen merijään laajuus oli helmikuussa mittaushistorian kolmanneksi pienin.
Kevät etenee viikonloppuna pohjoista myöten – lounaassa lämpötila voi nousta 10 asteeseen5.3.2026 14:06:13 EET | Tiedote
Lumet ovat jo paikoin sulaneet maan lounaisosasta ja Ahvenanmaalta. Kuivassa ja lämpimässä säässä katupöly ja siitepöly alkavat vaivata herkimpiä.
Helmikuu oli tavanomaista kylmempi2.3.2026 10:45:26 EET | Tiedote
Myös koko talvi oli tavanomaista kylmempi, osassa Lappia talvi oli harvinaisen kylmä. Sademäärät olivat paikoin harvinaisen pieniä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme