Taajuusohjatun käyttö- ja häiriöreservin hankinta vuosimarkkinoilta 2026
3.11.2025 15:34:00 EET | Fingrid Oyj | Tiedote
Fingrid on tehnyt hankintapäätöksen taajuuden vakautusreservien vuosimarkkinoiden reservimääristä vuodelle 2026. Hankintapäätös tehtiin syyskuussa järjestetyn julkisen tarjouskilpailun perusteella. Sähköjärjestelmän reservien kasvavat tarpeet ja muuttunut markkinatilanne näkyvät reservimarkkinoiden toteutuneissa määrissä ja hinnoissa.
Tarjouskilpailun perusteella valitut vuosimarkkinamäärät- ja hinnat laskevat kaikissa FCR reserveissä. Suurin muutos viime vuoteen on taajuusohjatussa käyttöreservissä (FCR-N), jossa tarjouskilpailun perusteella Fingrid päätti olla hankkimatta FCR-N-reserviä vuosimarkkinalta eli ensi vuonna hankinnat tapahtuvat FCR-N-tuntimarkkinalta ja ulkomailta.
Vuosikilpailutuksen hankintapäätökset on tehty toteutuneen ja ennustetun kustannustason ja reservien saatavuuden perusteella. Fingrid pyrkii minimoimaan asiakkaidensa kokonaiskustannuksia, mutta kuitenkin siten, että kokonaishankinta kattaa Fingridille asetetut reservivelvoitteet. Vuoden 2026 matalammat FCR-vuosimarkkinamäärät yhdistettynä vuoden 2026 kasvavaan FCR-kokonaishankintaan tarkoittavat suurempia hankintamääriä FCR-tuntimarkkinoilta jatkossa. Lisäksi Fingrid on pystynyt lisäämään FCR-tuotteiden ulkomaankauppaa, joka tarkoittaa myös lisääntyneitä liiketoimintamahdollisuuksia suomalaisille reservitoimittajille. Fingrid pyytää kaikkia markkinatoimijoita tarkistamaan mahdollisuutensa tarjota koko käytettävissä olevan reservikyvykkyytensä kaikkina hetkinä.
Tämänvuotisen tarjouskilpailun tuloksena Fingrid saa käyttöönsä vuodelle 2026 enimmillään seuraavat määrät vuosimarkkinakapasiteettia:
- taajuusohjattua käyttöreserviä (FCR-N) ei hankita (0 MW) vuosimarkkinalta
- taajuusohjatun häiriöreservin ylössäätötuotetta (FCR-D ylös) 237,0 MW
- taajuusohjatun häiriöreservin alassäätötuotetta (FCR-D alas) 163,0 MW.
Vuoden 2026 vuosimarkkinahinnat ovat:
- taajuusohjatulle käyttöreserviä ei hankita vuosimarkkinalta
- taajuusohjatun häiriöreservin ylössäätötuotteelle (FCR-D ylös) 3,50 €/MW,h
- taajuusohjatun häiriöreservin alassäätötuotteelle (FCR-D alas) 6,00 €/MW,h.
Reservitoimittajille maksettava vuosimarkkinoiden kapasiteettikorvaus määräytyy tarjouskilpailun perusteella kalleimman hyväksytyn tarjouksen mukaan (marginaalihinta) erikseen kullekin reservituotteelle.
Reservitoimittajat, jotka eivät tulleet valituiksi FCR-vuosimarkkinakilpailutuksessa voivat tarjota reservikapasiteettiaan tuntimarkkinoilla. Osallistuminen tuntimarkkinoille on mahdollista mihin aikaan vuotta tahansa. Taajuuden vakautusreservien markkinatietoon voi tutustua täältä: linkki ja reservitoimittajien sopimusehtoihin täällä: linkki.
Lisätietoja:
Taneli Leiskamo, Fingrid Oyj, puh. +358 30 395 5240
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Kantaverkkomaksurakenteen muutosehdotuksien ensimmäinen palautekierros käyty, seuraava kuuleminen vaikutusarvion valmistuttua27.2.2026 10:30:30 EET | Tiedote
Fingridin ehdotus kantaverkkomaksurakenteen muutoksista poiki runsaasti palautteita sidosryhmiltä. Maksujen kustannusvastaavuuden ja läpinäkyvyyden lisääminen sekä verkon tehokkaamman käytön kannusteet saivat laajalti kannatusta, mutta muutosesitykset herättivät myös huolia. Seuraavaksi Fingrid tarkentaa esityksiä, teettää vaikutusarvion maksurakennemuutoksista ja julkaisee uuden konsultaation sidosryhmille. Mahdollisten muutoksien käyttöönoton uusi tavoite on alkuvuosi 2029.
Webinaari: Tase- ja reservimarkkinapalvelun ajankohtaiset26.2.2026 15:47:12 EET | Tiedote
Fingrid järjestää ma 9.3.2026 klo 14-15 webinaarin, jossa käydään läpi Fingridin tase- ja reservimarkkinapalvelun ajankohtaisia aiheita. Webinaari on suunnattu markkinatoimijoille.
Sähkövarastojen yhteisteho Suomessa jo yli 1 000 MW24.2.2026 10:55:54 EET | Tiedote
Sähkövarastot tarjoavat sähköjärjestelmäämme välttämätöntä joustoa. Fingridin keräämien ja arvioimien tietojen mukaan Suomen sähköverkkoihin on liitetty teholtaan jo noin 1 050 MW sähkövarastoja ja liittämistahdin odotetaan jatkuvan nopeana myös tulevina vuosina. Tietoa sähkövarastojen arvioidusta kokonaiskapasiteetista aletaan lähiaikoina julkaista Fingridin internet-sivuilla. Sähkövarastot on tärkeä sijoittaa sähköverkkoihin siten, etteivät verkot ruuhkautuisi alueellisesti.
Fingrid käynnistää pilotin kulutussuunnitelmien hyödyntämisestä16.2.2026 14:20:22 EET | Tiedote
Fingrid käynnistää pilotin tavoitteenaan selvittää, miten kulutus- ja säätötarve-ennusteita on mahdollista tarkentaa kulutussuunnitelmien avulla. Pilottiin etsitään parhaillaan mukaan sopivia tasevastaavia talvelle 2026-27.
Fingrid launches a pilot on the use of consumption plans16.2.2026 14:20:22 EET | Press release
Fingrid is launching a pilot project with the aim of exploring how consumption and balancing need forecasts could be refined using consumption plans. The pilot is currently seeking suitable balance responsible parties to participate for the winter season 2026–27.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme