Vihreät - De Gröna

Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen: Hallituksen lahja 30-vuotiaalle Suomen ympäristökeskukselle on massiiviset yt-neuvottelut

Jaa

Suomen ympäristökeskus Syke täyttää tänä vuonna 30 vuotta. Orpon hallituksen lahja sille on miljoonaleikkaus, joka pakottaa henkilöstön vähentämiseen. Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkosen mukaan päätös on käsittämätön ajassa, jossa luontokato ja ilmastokriisi etenevät vauhdilla.

Krista Mikkonen
Krista Mikkonen

Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen paheksuu Orpon hallituksen tekemiä massiivisia leikkauksia ympäristötiedon tuottamiseen. Syken 30-vuotisjuhlaseminaari järjestetään kuluvalla viikolla, ja samalla viikolla Syke kertoo aloittavansa yhteistoimintaneuvottelut. 

“Hallinto ei ole harmaita virastotaloja, vaan ihmisten työpaikkoja ja tärkeän tiedon tuottamista päätöksenteon tueksi. Orpon hallitus leikkaa ympäristöhallinnosta ja -tutkimuksesta useita miljoonia euroja pelkästään ensi vuonna. Tämä heikentää suoraan ympäristöön liittyvän päätöksenteon tietopohjaa sekä päätösten toimeenpanoa,” sanoo Mikkonen.

Mikkosen mielestä ajoitus ympäristöalan leikkauksille on käsittämätön.

“Planetaarinen kolmoiskrisi, eli ilmastokriisi, luontokato ja saastuminen, etenee vauhdilla.  Planetaariset rajat rikkoutuvat yksi kerrallaan. Monen luonnonjärjestelmät uhkaavat saavuttaa keikahduspisteensä. Esimerkiksi viime aikoina tutkijat ovat varoittaneet, että riski Pohjois-Atlantin merivirran kiertoliikkeen pysähtymisestä on tullut lähemmäksi. Tämä kaikki vaatii enemmän, ei vähemmän tietoa, jotta voimme torjua kriisejä sekä varautua ja sopeutua niiden vaikutuksiin,” päättää Mikkonen.

Suomen ympäristökeskus kertoi tänään aloittavansa yt-neuvottelut, jotka kohdentuvat koko henkilöstöön. Henkilöstön määrää vähennetään noin 15 prosentilla. Syynä on hallituksen tekemät rahoitusleikkaukset Syken toimintaan. Syken kokonaisrahoitus on vähenemässä vuoteen 2028 mennessä arviolta noin 17 prosenttia kuluvan vuoden rahoituksesta.

Lisätietoa: Keväällä 2025 linjattujen toimintamenosäästöjen kohdentuminen vuoden 2026 talousarvioesityksessä. 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Pääministeripuolue katsoo sivusta, kun hallituskumppanit heikentävät norpan suojelua ja ilmastokriisin torjuntaa8.11.2025 14:26:07 EET | Tiedote

Pääministeripuolue kokoomus vakuuttaa puheissaan ottavansa ilmasto- ja luontokriisin vakavasti, mutta käytännössä se antaa perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien sanella linjan. Kokoomuksen ympäristöpolitiikka jää Mikkosen mukaan puheen tasolle – ja hallituskumppaneille puheetkin ovat liikaa, kun ilmastotavoitteita ja saimaannorpan suojelua halutaan heikentää.

Inka Hopsu: Suomen on toimittava Sudanin kriisin pysäyttämiseksi – siviilien kärsimys ei saa jäädä unohduksiin7.11.2025 15:38:41 EET | Tiedote

Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii, että Suomen on lisättävä humanitaarista apua, vaikutettava YK:ssa ja EU:ssa aktiivisesti väkivallan lopettamiseksi sekä tehtävä työtä siviilien suojelemiseksi ja sotarikosten tutkimiseksi. Hopsu jättää tänään hallitukselle kirjallisen kysymyksen Sudanin humanitaarisen kriisin helpottamisesta ja toimista sodan lopettamiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye