Bergqvist: Kuntien pitkäaikaistyöttömistä maksamia sakkomaksuja tulisi vähentää – varat tarvitaan työllisyyspalvelujen vahvistamiseen
Työllisyystilanne Suomessa on tällä hetkellä haastava. Tässä tilanteessa kaikki käytettävissä olevat resurssit tulisi suunnata siihen, että ihmiset pääsisivät takaisin työelämään - ei siihen, että kuntien taloutta rasitetaan entisestään. Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist katsoo, että niin sanottuja pitkäaikaistyöttömistä kunnille määrättyjä sakkomaksuja tulisi väliaikaisesti alentaa, jotta rahat voitaisiin sen sijaan käyttää työllisyyspalvelujen kehittämiseen.

– Kun kunnat joutuvat maksamaan suuria maksuja työmarkkinoiden ulkopuolella olevista henkilöistä, niiden mahdollisuudet kehittää tehokkaita työllisyyspalveluja heikkenevät. Väliaikainen helpotus näihin maksuihin antaisi kunnille enemmän liikkumavaraa panostaa paikallisiin ratkaisuihin. Esimerkiksi koulutustoimiin, työkokeiluihin ja tukeen yrityksille, jotka palkkaavat pitkäaikaistyöttömiä, Bergqvist sanoo.
Hän painottaa, että ehdotuksessa ei ole kyse kuntien vastuun vähentämisestä työllisyyden hoidossa, vaan parempien edellytysten luomisesta sen hoitamiseen. Taloudellisessa tilanteessa, jossa sekä valtion että kuntien on priorisoitava tarkasti, on järkevämpää käyttää resursseja työn luomiseen – ei sen puutteen rankaisemiseen.
– On parempi, että kunnat voivat käyttää rahat palvelujensa kehittämiseen sen sijaan, että ne menevät maksuihin, jotka eivät johda uusiin työpaikkoihin. Jokainen euro, joka sijoitetaan työllisyyttä edistäviin toimiin, on sijoitus tulevaisuuteen, Bergqvist sanoo.
Väliaikainen maksujen alentaminen olisi konkreettinen ja nopea toimenpide kuntien tukemiseksi aikana, jolloin työttömyyden riski on kasvamassa.
Yhteyshenkilöt
Sandra BergqvistKansanedustaja
Puh:040 534 1108Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Ollikainen: Agenda2030 handlar om människors vardag, inte avlägsna ideal4.11.2025 18:41:19 EET | Pressmeddelande
Riksdagen höll idag, 4.11.2025, responsdebatt om statsrådets redogörelse om Agenda2030. Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av riksdagsledamot Mikko Ollikainen. Ollikainen betonade bland annat vikten av trygga globala matsystem för att bekämpa hungersnöden och tillgång till rent vatten.
Ollikainen: Agenda2030 koskee ihmisten arkea, ei kaukaisia ihanteita4.11.2025 18:41:19 EET | Tiedote
Eduskunta kävi tänään 4.11.2025 palautekeskustelun valtioneuvoston selonteosta Agenda2030:sta. Ruotsalaisen eduskuntaryhmän puheenvuoron käytti kansanedustaja Mikko Ollikainen. Ollikainen korosti muun muassa turvallisten globaalien ruokajärjestelmien merkitystä nälänhädän torjumiseksi sekä puhtaan veden saatavuutta.
Henriksson: De finländska företagen behöver ta plats i återuppbyggnaden av Ukraina!30.10.2025 12:17:48 EET | Pressmeddelande
– De finländska företagen behöver ta plats i återuppbyggnaden av Ukraina. Det är ett av de många sätt vi i Finland kan hjälpa ukrainarna, och samtidigt ger det våra företag stora möjligheter, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).
Henriksson: Suomalaisyritysten on otettava paikkansa Ukrainan jälleenrakennuksessa!30.10.2025 12:17:48 EET | Tiedote
– Suomalaisten yritysten on otettava paikkansa Ukrainan jälleenrakennuksessa. Se on yksi monista tavoista, joilla me Suomessa voimme auttaa ukrainalaisia – ja samalla se tarjoaa yrityksillemme suuria mahdollisuuksia, sanoo europarlamentaarikko, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP).
Helsingfors budget: Ökade resurser för sysselsättning och satsningar på småbarnspedagogiken och skolan30.10.2025 12:08:05 EET | Pressmeddelande
Den 30.10 presenterades Helsingfors stads budget och SFP har som stadsstyrelseparti varit med i förhandlingarna och ställer sig bakom budgetförslaget.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme