Elli Salon Keräilijät on kaunokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaana
Elli Salon tragikoominen ja koskettava Keräilijät tutkii perinnön, selviytymisen ja elämän merkityksellisyyden teemoja. Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon valitsee tänä vuonna muusikko Maija Vilkkumaa. Finlandia-palkinnot julkistetaan torstaina 27.11.2025.

Finlandia-raadin ehdokasperustelut Keräilijöistä:
"Kolme siipeensä saanutta naista kohtaa hylätyllä rajavartioasemalla Kainuun korvessa. Päähenkilön hanke sodanaikaisten joukkohautojen kartoittamiseksi etenee, muttei suunnitellusti. Vivahteikas kerronta ja pakoton huumori sykähdyttävät omintakeisessa romaanissa. Melankolia ja komiikka, ihmisyys ja eläimyys sekä kohtalon oikut ja tragediat ovat teoksen humanistisen ja ekologisen sanoman aineksia."
Keräilijät sijoittuu Kainuun itärajalle ja pohjoisen kesään ja kuvaa ihmisiä pohjoisen luonnossa ja mielenmaisemassa. Romaanin keskiössä on kolme naista: kuuluisa villieläinkuvaaja Ani, kostamuslainen kirjastohoitaja Ljudmila ja joukkohautoja tutkiva arkeologi Heini. Romaani on kertomus heidän välilleen syntyvästä ystävyydestä ja elämänkohtaloistaan yksityisten kriisien ja yhteiskunnallisten murrosten keskellä. Nämä elämän kovalla kädellä kouluttamat, sitkeät naiset yrittävät pitää kasassa maailmaa, joka on jo mennyt rikki ja sijoiltaan.
Keräilijät käsittelee surutyötä, selviytymistä ja elämän merkityksellisyyksien etsimistä. Se on tarina perinnöistä, rajallisesta kyvystä elää ja rajattomasta kyvystä kerätä ympärille asioita ja muita ihmisiä. Vaikka teos käsittelee raskaita ja syvällisiä aiheita, sen sävy on humoristinen ja sydämeenkäypä.
Keräilijät on Elli Salon esikoisromaani, ja se on saanut inspiraationsa hänen omista kokemuksistaan surutyöstä, selviytymisestä ja toivon etsimisestä sodan ja luontokadon todellisuudessa.
Elli Salo on kirjailija, dramaturgi ja slaavilaisia kieliä opiskellut suomentaja, joka toimii parhaillaan Kansallisteatterin kotikirjailijana. Salo on syntynyt ja elänyt Kainuussa, missä myös suuri osa kirjaa on kirjoitettu.
Finlandia-palkinnot jaetaan torstaina 27.11.2025.
Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset medialle: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Sarjayrittäjä Laura Strömberg kasvatti miljoonayrityksensä ideasta exitiin – uutuuskirjassaan hän neuvoo, kuinka menestyä hukkaamatta itseään15.12.2025 08:44:00 EET | Tiedote
Useimmat self help -kirjat neuvovat meitä hidastamaan, meditoimaan ja kontrolloimaan sinnikkäästi tasapainoa työn ja vapaa-ajan välillä. Mutta entä, jos rakastat sitä, mitä teet? Nautit vauhdista, tavoitteista ja aikaansaamisesta etkä kaipaa hidasta elämää – mutta et myöskään halua kadottaa itseäsi kaiken keskellä?
Tammikuu tuo mukanaan hauskoja ja jänniä seikkailuja alakouluikäisille15.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Alkuvuoden hurjimpiin uutuuskirjoihin lukeutuu tanskalaisen hittisarjan Mitä sinä tekisit? ensimmäinen osa Chilizombit. Luvassa on myös vanhoja tuttuja suosikkeja Keltaisesta lumimiehestä ja Maailman parhaasta puumajasta Mestarietsivä Peppusen isään, Dandy Peppuseen.
Annukka Salama ja Otava aloittavat yhteistyön – uusi romaani kesällä 202612.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Palkittu nuortenkirjailija Annukka aloittaa yhteistyön Otavan kanssa. Samalla Salama laajentaa tuotantoaan aikuisille suunnattuun viihdekirjallisuuteen.
Vauhdikas Linda ja avaruuskaverit on Aku Ankka -konkareiden helppolukuinen uutuusseikkailu11.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Jukka Heiskasen ja Cèsar Feriolin hauska avaruusseikkailu aloittaa uuden, upeasti kuvitetun sarjan.
Voisiko minulle sopia lihavuuslääkkeet? Vai pitäisikö vain vähentää hiilihydraatteja?9.12.2025 08:22:00 EET | Tiedote
Kun mahdollisuudet painonhallintaan lisääntyvät ja monipuolistuvat, saattaa mennä pää pyörälle. Pitäisikö vain liikkua enemmän ja syödä vähemmän? Vaiko sittenkin kokeilla laihdutuslääkettä?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme