Taajuusohjatun häiriöreservin rajoitusten käyttöönotto staattisille reservikohteille
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt Energinet, Fingrid, Statnett ja Svenska kraftnät ottavat käyttöön rajoitukset staattisen reservin määrälle FCR-D-ylössäätötuotteen hankinnoissa syyskuussa 2026. Käyttöönotto ei aiheuta merkittäviä muutoksia suomalaisten reservitoimittajien käytäntöihin tai operatiiviseen toimintaan.
Taustaa
Vuodesta 2023 lähtien taajuusohjatun häiriöreservin (FCR-D) ylös- ja alassäätötuotteet on jaettu staattiseen ja dynaamiseen versioon. Tähän mennessä kapasiteetin hankinnassa ei kuitenkaan ole sovellettu rajoituksia tämän jaon perusteella. Syyskuusta 2026 alkaen pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ottavat käyttöön sekä kiinteän että muuttuvan volyymirajoituksen staattiselle FCR-D ylössäädölle Pohjoismaiden synkronialueella.
Toteutus tarjousvalinnassa ja hinnoittelussa
Staattisen FCR-D:n volyymirajoitus toteutetaan tarjousvalintaprosessissa. Staattiset FCR-D-tarjoukset käsitellään samalla tavalla kuin dynaamiset FCR-D-tarjoukset volyymirajoitukseen asti. Hyväksytyt staattisen FCR-D:n tarjoukset saavat saman marginaalihinnan kuin hyväksytyt dynaamisen FCR-D:n tarjoukset. Tavoitteena on varmistaa, ettei staattinen FCR-D aiheuta riskejä sähköjärjestelmän käyttövarmuudelle tai epätoivottuja vaikutuksia taajuuteen. Vain rajattu osa koko Pohjoismaiden FCR-D- ylös- ja alassäädön tarpeesta voi koostua reservikohteista, joiden säätötapa on staattinen.
Kiinteän ja muuttuvan volyymirajoituksen toteutus
Staattisen FCR-D:n hyväksyttävä enimmäismäärä korreloi vahvasti sähköjärjestelmän inertiaan, joka vaihtelee vuoden aikana. Silloin kun inertian taso on matala, staattisen FCR-D:n volyymia on rajoitettava enemmän, ja päinvastoin. Volyymirajoitus koostuu kahdesta osasta:
- Kiinteä volyymirajoitus (prosenttiosuus) staattisen FCR-D:n enimmäismäärälle, joka on voimassa koko vuoden.
- Muuttuva volyymirajoitus (prosenttiosuus), joka riippuu järjestelmän inertian tasosta ja voi siten vaihdella vuoden aikana.
Kiinteä volyymirajoitus asetetaan aluksi 50 %:iin Pohjoismaiden FCR-D-ylössäädön kokonaiskysynnästä. Muuttuva volyymirajoitus toimii lisäyksenä kiinteään rajoitukseen, eli staattista FCR-D:tä voidaan hankkia inertiasta riippuen enintään 50 %.
Lisätietoja volyymirajoituksen jakamisesta Pohjoismaissa kantaverkkoyhtiöiden kesken ja muuttuvan volyymirajoituksen määrittämisestä julkaistaan ennen rajoitusten käyttöönottoa syyskuussa 2026. Käyttöönotto ei aiheuta merkittäviä muutostöitä suomalaisten reservitoimittajien käytäntöihin tai operatiiviseen toimintaan.
Rajoitus otetaan ensin käyttöön FCR-D-ylössäädölle, koska tähän suuntaan on säätökokein testattu enemmän staattista FCR-D:tä. Kantaverkkoyhtiöt kehittävät myöhemmin toteutussuunnitelman ja päättävät kiinteistä ja muuttuvista komponenteista FCR-D-alassäädölle.
Asettamalla rajoituksia staattisen FCR-D:n hankintaan kantaverkkoyhtiöt varmistavat riittävän dynaamisen FCR-D:n vähimmäisosuuden FCR-mitoitusmenetelmän mukaisesti (SOGL artikla 153). Kantaverkkoyhtiöt täydentävät menetelmää yksityiskohtaisemmalla laskentatavalla vähimmäisosuudelle maaliskuuhun 2028 mennessä. Tämä aikataulu mahdollistaa käytännön kokemusten keräämisen alkuperäisen rajoituksen soveltamisesta. Tämä toimii tärkeänä lähtötietona menetelmän arvioinnille ja sen kehittämiselle lopulliseen sääntelyviranomaisilla hyväksytettävään muotoon.
Lisätietoja:
Taneli Leiskamo, Fingrid Oyj, puh. +358 30 395 5240
Pia Ruokolainen, Fingrid Oyj, puh. +358 30 395 5105
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingrid pyrkii vähentämään mFRR-aktivointien vaihtelua ottamalla käyttöön kuolleen alueen mFRR-säätötarpeen määrityksessä6.11.2025 12:54:27 EET | Tiedote
Suomen mFRR-säätötarpeen määrityksessä otetaan 6.11. käyttöön mFRR-säätöpyyntöjen muutoksia vähentävä liukuva kuollut alue. Uudella toiminnallisuudella pyritään vastaamaan reservitoimijoilta saatuun palautteeseen koskien toimijoiden mFRR-aktivointien kasvanutta vaihtelua.
Taajuusohjatun käyttö- ja häiriöreservin hankinta vuosimarkkinoilta 20263.11.2025 15:34:00 EET | Tiedote
Fingrid on tehnyt hankintapäätöksen taajuuden vakautusreservien vuosimarkkinoiden reservimääristä vuodelle 2026. Hankintapäätös tehtiin syyskuussa järjestetyn julkisen tarjouskilpailun perusteella. Sähköjärjestelmän reservien kasvavat tarpeet ja muuttunut markkinatilanne näkyvät reservimarkkinoiden toteutuneissa määrissä ja hinnoissa.
Procurement of frequency containment reserves from yearly market 20263.11.2025 15:34:00 EET | Press release
Fingrid has made a procurement decision on the yearly market reserve quantities of frequency containment reserves for the year 2026. Decision is based on the public tender held in September. The growing needs of electricity system reserves and the changed market situation have been reflected in the volumes and prices of the reserve market.
Flow-based -menetelmällä lasketut pitkän aikavälin kapasiteetit lisäävät näkyvyyttä sähkömarkkinoilla31.10.2025 14:04:05 EET | Tiedote
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt Fingrid, Svenska Kraftnät, Statnett ja Energinet sekä pohjoismainen koordinaatiokeskus (Nordic RCC) ottavat 31.10.2025 käyttöön Flow-based -menetelmän vuositason (Y-1) kapasiteettien laskennassa. Käytännössä käyttöönoton yhteydessä Nordic RCC:n sivuilla julkaistaan Flow-based -menetelmällä lasketut kapasiteetit vuodelle 2026 sekä niihin liittyvät ATCE-arvot. Tulokset julkaistaan tiedoksi sidosryhmille ja toimitetaan soveltuviin allokointiprosesseihin.
Korjaus tasepoikkeaman hintaan vuorokaudelle 23.10.202531.10.2025 13:26:42 EET | Tiedote
Eurooppalaisella aFRR-energiamarkkinalla (PICASSO) esiintyi virheellisiä hintoja 23.10. 01.00-11.45. Hinnat vaikuttivat hetkittäin myös Suomen tarjousalueen aFRR-hintoihin. Fingrid poistaa aFRR-komponentin tasepoikkeaman hinnan laskennasta tältä ajalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme