Kymmenen kirjaa kymmenessä vuodessa: Eva Frantzin lastenkirja Kilpikonnasaari ilmestyy marraskuussa
Eva Frantz julkaisee kymmenennen kirjansa – ja samalla neljännen lastenkirjansa. Marraskuussa 2025 ilmestyvä Kilpikonnasaari on tunnelmallinen ja jännittävä romaani 9–12-vuotiaille. Kilpikonnasaari sai inspiraationsa Välimeren saaresta, mutta Frantz vie lukijan pohjoiseen, karuun ja salaperäiseen maisemaan.

Sata vuotta taaksepäin
Vuonna 1895 kaksitoistavuotias Edla nousee lauttaan ja matkustaa Kilpikonnasaarelle. Hän on menettänyt kaiken ja saa nyt asua serkkunsa Jolinen luona, joka työskentelee saaren pensionaatissa. Elämä saarella on kovaa ja ankaraa. Pian Edla huomaa, että saarella on enemmän salaisuuksia kuin hän osasi kuvitellakaan. Mihin kaikki lapset ovat hävinneet? Ja kuka oikein asuu Kapteenin talossa mäen päällä?
Frantz ei kaihda pimeyttä: hän kuvaa surua, kuolemaa ja pahuutta, mutta myös lasten selviytymiskykyä. Hänen mielestään lapset osaavat usein puhua vaikeista asioista paremmin kuin aikuiset.
Uusia näkökulmia lastenkirjallisuuteen
Kilpikonnasaari on myös tarina erilaisuudesta. Päähenkilö Edla sairastaa alopeciaa, josta myös Frantzilla on kokemusta. ”En ole koskaan nähnyt kaljua tyttöä lasten- tai nuortenkirjassa, ellei hän ole vakavasti sairas. Varsinkin fantasiakirjoissa tytöillä on yleensä pitkät, hulmuavat hiukset. Halusin muuttaa sen. Uskon, että moni lapsi kokee tulevansa nähdyksi Edlan kautta.”
Kirja käsittelee myös rakkautta ja kasvukipuja, sekä kysymyksiä yhteisöstä ja ulkopuolisuudesta. Seireenit, salaiset luolat ja hylätyt talot luovat kertomukselle maagisen kehyksen.
Inspiraation lähde: pieni saari Italiassa
Ajatus kirjasta syntyi Italian-matkalla, kun Frantz näki ikkunastaan pienen Gallinara-saaren, Kilpikonnasaaren, jossa on salaperäinen torni ja vanha luostari. Hän ei koskaan käynyt saarella, mutta mielikuvitus alkoi laukata.
Kirjailija työstään
Kymmenen kirjaa kymmenessä vuodessa tuntuu Frantzin mielestä sekä oudolta että juhlalliselta.
”Ensin tulee pakkomielle, sitten täydellinen hybristila, sen jälkeen epäily – ja lopuksi uuvuttava loppukiri. Mutta lopulta kirjoista tulee yleensä ihan kelpoja.”
Entinen Ylen toimittaja Eva Frantz työskentelee nykyään vapaana kirjailijana. Hän kirjoittaa jännitysromaaneja aikuisille ja lapsille, ja yhdistää kirjoittamisen Norrena & Frantz -ihmissuhdepodcastiin sekä tehtäviinsä euroviisukommentaattorina. Hän on ollut Lasiavain-ehdokas, ja hänen lastenkirjansa Osasto 23 palkittiin Runeberg Junior -palkinnolla.
Kilpikonnasaari ilmestyy 20. marraskuuta 2025. Kirjan on suomentanut Anu Koivunen. Minulta saa lisätietoja, kirjailijan yhteystiedot sekä lehdistö-PDF:n.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanna SucksdorffTuottaja
Puh:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiKuvat
Linkit
Kustantamo S&S
Kustantamo S&S
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki
https://kustantamo.sets.fi/
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Virginia Woolfin Rouva Dalloway saa uuden elämän Kaijamari Sivillin tulkintana13.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Virginia Woolfin Mrs Dalloway täyttää sata vuotta, ja juhlavuoden kunniaksi teos ilmestyy täysin uutena suomennoksena nimellä Rouva Dalloway. Suomennoksesta vastaa muun muassa kirjallisuuden valtionpalkinnon saanut kääntäjä Kaijamari Sivill. Teoksen jälkisanoissa Sivill jakaa otteita työpäiväkirjastaan ja tarjoaa lukijalle harvinaislaatuisen mahdollisuuden kurkistaa kääntäjän työprosessiin.
Ulla Donner ja Maija Hurme ehdolla Runeberg Junior-palkinnon saajiksi10.11.2025 10:26:18 EET | Tiedote
Kaksi Kustantamo S&S:n lastenkirjaa on valittu ehdokkaiksi vuoden 2026 Runeberg Junior -palkinnolle: Ulla Donnerin Pysäyttäkää voro! ja Maija Hurmen Mistä kaikki päivät tulevat?, joka on lisäksi ehdolla Finlandia-palkinnon saajaksi.
Maija Hurmeen kuvakirja Mistä kaikki päivät tulevat? ehdolla Finlandia-palkinnon saajaksi5.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Kuvittaja ja kirjailija Maija Hurme on ehdolla lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-palkinnon saajaksi filosofisella kuvakirjallaan Mistä kaikki päivät tulevat?. Kirja kokoaa yhteen lasten suuria ja pieniä kysymyksiä ja kutsuu aikuiset ja lapset yhteiseen pohdintaan.
Kustantamo S&S esittelee kevään 2026 kirjat30.10.2025 14:21:36 EET | Tiedote
Kustantamo S&S:n kevään 2026 kirjavalikoima kutsuu pohtimaan, miten suhtaudumme luopumiseen hiipuvien resurssien maailmassa.
Taistelu Ukrainasta – kuvaus sodasta, joka muutti Euroopan9.10.2025 15:56:12 EEST | Tiedote
Turvallisuuspolitiikkaan erikoistuneen toimittajan Marcus Lindqvistin uusi teos Taistelu Ukrainasta (suom. Klaus Laitinmäki) kertoo Ukrainan sodan käänteentekevistä hetkistä – ja siitä, miten kansa jonka ei pitänyt selviytyä, pysäytti maailman toiseksi vahvimman armeijan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

