Salon taidemuseo Veturitalli

Veturitallin veistospiha täydentyy Jukka Lehtisen teoksella

Jaa

Kuvataiteilija Jukka Lehtisen uusi julkinen taideteos Illakko on noussut valaisemaan Salon taidemuseo Veturitallin veistospihaa.

Jukka Lehtinen, Illakko, 2025.
Jukka Lehtinen, Illakko, 2025. Salon taidemuseo.

Salon taidemuseo Veturitallin pihalle on hankittu uusi julkinen taideteos, kuvataiteilija Jukka Lehtisen veistos Illakko (2025). Noin kolmen metrin korkuinen, kukan muotoinen teos lainaa nimensä iltaisin tuoksuvalta illakolta. Veistos on valmistettu ruostumattomasta teräksestä ja sen terälehtiä valaisevat led-lamput. Valotaiteilija Jyrki Sinisalon toteuttama valaistus on olennainen osa teosta. Keltainen, sininen ja valkoinen valo hohtavat Illakon pitsimäisten terästerälehtien lomasta. Lehtien lämpimän keltaisen sisäpinnan sävyn myötä Illakko hehkuu paitsi pimeällä, myös päivänvalon aikaan. Jukka Lehtinen luonnehtiikin veistoksen muuntautuvuutta: ”veistos ei ole aina samanlainen, vaan se muuttuu ja elää vuorokauden ajankohdan mukaan, valaisten itsensä iltaisin pimeällä”.

Illakko asennettiin 31.10.2025 museon pihan kulmaukseen, Mariankadun ja Joensuunkadun risteyksen tuntumaan. Veturitallin Mariankadun puoleinen piha-alue on merkittävä osa museon miljöötä. Hoidettu piha-alue yhdessä ulkoveistosten kanssa luo vetovoimaa koko kaupungille, sillä alue sijaitsee keskeisen kulkureitin varrella Salon keskusta-alueella. Korkeatasoisilla julkisilla veistoksilla tehdään kiinnostavia, mutta myös turvallisia ympäristöjä: Lehtisen teos valaisee pihan kulmausta ja kukan valaistus kytketään pihan muun valaisun rytmiin.  

Kuvataiteilija Jukka Lehtinen (s. 1962, Kuusankoski) tunnetaan suurikokoisista veistoksistaan. Nykyisin Helsingissä ja Salon Perniössä asuva kuvanveistäjä on valmistunut Lahden Taideinstituutista 1986. Hän on pitänyt yksityisnäyttelyitä mm. Lahden taidemuseossa ja Punkaharjun Taidekeskus Retretissä sekä osallistunut ryhmä- ja yhteisnäyttelyihin Suomessa ja ulkomailla. Jukka Lehtisen tähän mennessä laajin museonäyttely Olipa kerran. on esillä Salon taidemuseo Veturitallilla 20.9.2025–4.1.2026. Näyttely koostuu uusista töistä, joiden rinnalle on asetettu taiteilijan varhaisempaa tuotantoa.

Oman taiteellisen työskentelynsä ohella Jukka Lehtinen on vaikuttanut suomalaiseen kuvataiteen kenttään laajamittaisella opetustyöllä mm. entisessä opinahjossaan Lahden Taideinstituutissa sekä Aalto-yliopiston Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulussa. Lehtinen tunnetaan myös julkisista taideteoksistaan, kuten Eduskunnan Pikkuparlamentin puistoon toteutetusta teoksesta Oma maa mansikka (2007). Hänelle myönnettiin vuonna 2008 Hämeen taidepalkinto.

Taiteilijan verkkosivut:
https://www.jukkalehtinen.fi/

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Jukka Lehtinen, Illakko, 2025.
Jukka Lehtinen, Illakko, 2025.
Salon taidemuseo.
Lataa
Jukka Lehtinen, Illakko, 2025.
Jukka Lehtinen, Illakko, 2025.
Salon taidemuseo.
Lataa
Jukka Lehtinen, Illakko, 2025.
Jukka Lehtinen, Illakko, 2025.
Salon taidemuseo.
Lataa

Linkit

Salon taidemuseo Veturitalli on Salon kaupungin vuonna 1998 perustama taidelaitos, joka tuottaa korkeatasoisia näyttelyitä ja toimii konserttien ja muiden eri tapahtumien järjestäjänä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Salon taidemuseo Veturitalli

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye