SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Perussuomalaiset unohtivat omat sanansa irtisanomisturvasta

5.11.2025 16:14:18 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ehti jo suitsuttamaan, kuinka yksi SDP:n kansanedustaja ymmärtäisi irtisanomislain heikentämisen. Sen sijaan perussuomalaisten riveissä kukaan ei tunnu olevan kartalla siitä, mitä ovat päättämässä. Puheet ja teot ovat räikeässä ristiriidassa puolueen aiempiin kannanottoihin verrattuna.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen pitää perussuomalaisten toimintaa irtisanomislain käsittelyssä hämmästyttävänä ja vastuuttomana.

– Näkemykseni mukaan tällä hetkellä perussuomalaisten eduskuntaryhmässä ei ymmärretä, mitä ollaan päättämässä. Toisin oli viimeksi, kun eduskunta Sipilän hallituksen aikana käsitteli irtisanomisen helpottamista. Silloin perussuomalaiset osasivat vielä puolustaa työntekijän asemaa, Suhonen toteaa.

Vuonna 2018 perussuomalaisten eduskuntaryhmä esitti selkeän kannan irtisanomissuojan puolesta. Eduskunnan pöytäkirjaan 17.12.2018 (HE 227/2018, toinen käsittely) kirjattiin PS-ryhmän puheenvuoro, jossa todettiin:

“Me perussuomalaiset epäilemme myös irtisanomissuojan heikentämisen työllisyysvaikutuksia. Hallituksen esityksessäkin todetaan, ettei voimassa olevan tutkimustiedon perusteella voida luotettavasti arvioida irtisanomissuojan heikentämisen työllisyysvaikutuksia. Siksi nähdään, että hallituksen tulee ryhtyä välittömästi toimenpiteisiin, joilla parannetaan pienten yritysten työllistämismahdollisuuksia ilman irtisanomissuojan heikennyksiä.”

– Tuolloin kaikki perussuomalaiset ymmärsivät, mistä oli kyse. Tänään valitettavasti samaa ymmärrystä ei ole, vaikka nyt käsiteltävä lakiesitys on huomattavasti radikaalimpi kuin vuonna 2018. Tämä laki koskee jokaista suomalaista palkansaajaa, Suhonen painottaa.

Suhosen mukaan perussuomalaisten asenteen muutos kertoo siitä, että hallituspuolue on unohtanut ne lupaukset, joilla se haki kansalaisten luottamuksen.

– Perussuomalaiset ovat vaihtaneet työntekijöiden puolustamisen taloudellisen eliitin toiveisiin. On häpeällistä, että puolue, joka väittää olevansa tavallisen ihmisen asialla, onkin nyt heikentämässä jokaisen palkansaajan turvaa, Suhonen päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Juha Viitala: Työllisyyslupaukset pettivät, työttömyys kasvaa Satakunnassa22.9.2026 16:46:27 EEST | Tiedote

Satakuntalainen SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on erittäin huolissaan Satakunnan työttömyystilanteesta ja vaatii hallitukselta toimia työllisyyden edistämiseksi. Satakunnassa oli Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen mukaan elokuun lopussa noin 11 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on lähes 850 enemmän kuin vuotta aiemmin. Viitala muistuttaa, että Orpon hallitus lupasi 100 000 uutta työllistä, mutta Suomen työllisyyskehitys on ollut Euroopan heikoimpia viime vuosina.

SDP:n Helena Marttila: Kokoomus joustaa aborttioikeudesta – pääministeripuolueelle naisen oikeudet ovat neuvottelukysymys22.9.2026 14:38:57 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Helena Marttilan mukaan kokoomus myöntää itse, että aborttimaksuista on kyse arvokiistasta. Kokoomuksen Oskari Valtolan mukaan hallituspuolueilla on asiasta erilaisia näkemyksiä ja maksuihin on jouduttu tekemään kompromissi. Käytännössä pääministeripuolue on siis hyväksynyt sen, että omasta päätöksestä tehtävä abortti voidaan jatkossa hinnoitella eri tavalla.

SDP:n Suhonen: Orpon riemu outoon valoon Itä-Suomessa22.9.2026 14:21:49 EEST | Tiedote

Pääministeri Petteri Orpo riemuitsi tänään eduskunnassa työllisyysluvuista ja totesi päivän olevan ”synkkä päivä kaikille opposition pessimisteille”. SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan Itä-Suomen työttömyysluvut kertovat kuitenkin aivan toisenlaisesta tilanteesta: Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa työttömien työnhakijoiden määrä on kasvanut vuodessa 612 henkilöllä ja nuorisotyöttömyys on noussut 2 032 nuoreen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye