Timo Miettiselle Alfred Kordelinin palkinto
Dosentti, kirjailija Timo Miettinen on saanut vuoden 2025 Alfred Kordelinin palkinnon, joka on yksi Suomen merkittävimmistä sivistyksen ja yhteiskunnallisen vaikuttamisen tunnustuksista. Palkinnon arvo on 50 000 euroa.

Dosentti Timo Miettiselle (s. 1981) on myönnetty Alfred Kordelinin palkinto hänen ansiokkaasta työstään yhteiskunnallisen keskustelun edistäjänä ja syventäjänä.
Miettinen työskentelee Helsingin yliopistossa Eurooppa-tutkimuksen keskuksessa ja on erikoistunut eurooppalaiseen filosofiaan, aatehistoriaan ja politiikkaan. Tutkimustyönsä ohella Miettinen tunnetaan selkeänä tiedonvälittäjänä ja kommentaattorina EU- ja Eurooppa-kysymyksissä niin kansainvälisessä mediassa kuin kotimaassa.
Teos on julkaissut kaksi Miettisen kirjoittamaa tietokirjaa: Demokratian aika (2024) sekä Eurooppa (2021).
Alfred Kordelinin säätiön mukaan Miettisen työ osoittaa, että korkeatasoinen tutkimus voi olla samanaikaisesti sekä tieteellisesti ansiokasta että yhteiskunnallisesti vaikuttavaa.
"Miettinen on taitava avaamaan monimutkaisia ilmiöitä ymmärrettävästi ja kiinnostavasti ja tekee kirjojen, esiintymisten ja aktiivisen mediaviestinnän kautta tieteen saavutettavaksi laajalle yleisölle – esimerkkinä teoksensa Demokratian aika", säätiö kertoo palkintoperusteissaan.
Erityisen ansiokas säätiön mukaan on Miettisen lähestymistavan vahva tieteidenvälisyys: poliittisiin ja poliittista historiaa koskeviin ajankohtaisiin kysymyksiin syvennytään siten, että niiden yhteydet taustalla vaikuttaviin filosofisiin ja aatehistorian näkökulmiin nousevat esiin.
"Miettinen vahvistaa täten suomalaisen yhteiskunnan sivistyksellistä pohjaa", palkintoperusteluissa todetaan.
Vuonna 2025 Alfred Kordelinin säätiö palkitsee Miettisen lisäksi professori Tuomas Sandholmin ja säveltäjä Outi Tarkiaisen, jotka edustavat suomalaisen tieteen ja taiteen kansainvälistä kärkeä.
Alfred Kordelinin palkinto on myönnetty vuodesta 1923 lähtien sivistyksen, tieteen ja taiteen edistäjille. Palkinnon ovat aiemmin saaneet muun muassa Jean Sibelius, Martti Ahtisaari, Kaari Utrio ja Seela Sella.
Lisätiedot palkinnosta:
Erik Båsk, toimitusjohtaja
Alfred Kordelinin säätiö
p. 040 825 8071 | erik.bask@kordelin.fi
Miettisen haastattelupyynnöt ja kirjojen arvostelukappaleet:
Silja Massa, tiedotuspäällikkö
Teos
p. 040 708 1323 | silja.massa@teos.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja MassaTeos-kustantamo
Puh:+358 40 708 1323silja.massa@teos.fiwww.teos.fiKuvat
Linkit
Vuonna 2003 perustettu Teos julkaisee laadukasta suomenkielistä kirjallisuutta romaaneista tietokirjoihin ja runoista lastenkirjoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teos-kustantamo
Teoksella kolme kaunokirjallisuuden Finlandia-ehdokasta: Monika Fagerholm, Marjo Niemi ja Jarkko Volanen6.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Monika Fagerholmin romaani Eristystila / Kapinoivia naisia, Marjo Niemen romaani Pienen budjetin sotaelokuva ja Jarkko Volasen romaani Vainovalkeat ovat ehdolla vuoden 2025 kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon saajiksi.
Tomi Kontion kaunis ja lohdullinen lastenkirja Koira nimeltään Kissa hyvästelee ystävän on Finlandia-ehdokas 20255.11.2025 11:23:40 EET | Tiedote
Palkintoraadin mukaan Tomi Kontion kirjoittama ja Elina Warstan kuvittama kirja on "poikkeuksellisen kauniisti kirjoitettu teos, joka käsittelee suuria, ikiaikaisia teemoja: surua, kaipausta, rakkautta ja ystävyyttä".
Kaksi Teoksen lastenkirjasarjaa huipentuu jännitäviin ja koskettaviin päätösosiin31.10.2025 10:31:43 EET | Tiedote
Tinka Baerin Pelättyjen paluu päättää vauhdikkaan alakoululaisille suunnatun Kaikujat-scifitrilogian. Tomi Kontion & Elina Warstan Koira nimeltään Kissa hyvästelee ystävän on lukijoiden ja kriitikoiden rakastaman kirjasarjan koskettava päätösosa.
Teoksen kevät 2026 – tutustu uutuuskirjoihimme!30.10.2025 10:46:34 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Teos julkaisee monipuolisen valikoiman kirjallisuutta, joka tarkastelee ihmistä ja maailmaa rohkeasti, tarkasti ja älykkäästi. Kaunokirjallisuuden, tietokirjallisuuden ja lastenkirjojen tekijöiden joukossa on sekä kotimaisia huippunimiä että kansainvälisiä mestareita.
Ihana sesonkileivontakirja Leipurin vuosi tarjoilee reseptejä jokaiseen vuodenaikaan20.10.2025 09:10:05 EEST | Tiedote
Koko Suomi leipoo -ohjelmasta tutun kokki Markus Hurskaisen Leipurin vuosi on kunnianosoitus sesonkien vaihtelulle ja leivonnan luovuudelle. Kirja on heti arvosteluvapaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


