Fingrid pyrkii vähentämään mFRR-aktivointien vaihtelua ottamalla käyttöön kuolleen alueen mFRR-säätötarpeen määrityksessä
6.11.2025 12:54:27 EET | Fingrid Oyj | Tiedote
Suomen mFRR-säätötarpeen määrityksessä otetaan 6.11. käyttöön mFRR-säätöpyyntöjen muutoksia vähentävä liukuva kuollut alue. Uudella toiminnallisuudella pyritään vastaamaan reservitoimijoilta saatuun palautteeseen koskien toimijoiden mFRR-aktivointien kasvanutta vaihtelua.
Käyttöönotettavan kuolleen alueen suuruus on 50 MW, eli se aktivoituu, kun kahden peräkkäisen mFRR-säätöpyynnön muutos on pienempi kuin 50 MW. Kun kuollut alue aktivoituu, seuraavan vartin säätöpyyntö saa edeltävän vartin säätöpyynnön arvon.
Kuollut alue vähentää pohjoismaiselle mFRR-energiamarkkinapaikalle lähetettävien säätöpyyntöjen muutoksia ja siten muutoksia Suomen varttikohtaisissa mFRR-aktivointitarpeissa. Tavoitteena on, että reservitoimijoiden mFRR-aktivointien seuraaminen helpottuu ja edestakaisen säätöliikkeen aiheuttama rasitus reservikohteille vähenee.
Käyttöönotettava kuollut alue ei analyysien mukaan aiheuta merkittävää heikennystä säätöpyynnön tarkkuuteen. Fingrid pilotoi kyseistä toiminnallisuutta ja kehittää säätötarpeen määritystä saatujen kokemusten perusteella. Kuollut alue voidaan tarvittaessa kytkeä pois päältä, tai sen kokoa voidaan pienentää.
Lisätietoja:
Väinö Valli, puh. +358 303955305
Sähköpostiosoitteemme ovat muotoa etunimi.sukunimi[at]fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Kantaverkkomaksurakenteen muutosehdotuksien ensimmäinen palautekierros käyty, seuraava kuuleminen vaikutusarvion valmistuttua27.2.2026 10:30:30 EET | Tiedote
Fingridin ehdotus kantaverkkomaksurakenteen muutoksista poiki runsaasti palautteita sidosryhmiltä. Maksujen kustannusvastaavuuden ja läpinäkyvyyden lisääminen sekä verkon tehokkaamman käytön kannusteet saivat laajalti kannatusta, mutta muutosesitykset herättivät myös huolia. Seuraavaksi Fingrid tarkentaa esityksiä, teettää vaikutusarvion maksurakennemuutoksista ja julkaisee uuden konsultaation sidosryhmille. Mahdollisten muutoksien käyttöönoton uusi tavoite on alkuvuosi 2029.
Webinaari: Tase- ja reservimarkkinapalvelun ajankohtaiset26.2.2026 15:47:12 EET | Tiedote
Fingrid järjestää ma 9.3.2026 klo 14-15 webinaarin, jossa käydään läpi Fingridin tase- ja reservimarkkinapalvelun ajankohtaisia aiheita. Webinaari on suunnattu markkinatoimijoille.
Sähkövarastojen yhteisteho Suomessa jo yli 1 000 MW24.2.2026 10:55:54 EET | Tiedote
Sähkövarastot tarjoavat sähköjärjestelmäämme välttämätöntä joustoa. Fingridin keräämien ja arvioimien tietojen mukaan Suomen sähköverkkoihin on liitetty teholtaan jo noin 1 050 MW sähkövarastoja ja liittämistahdin odotetaan jatkuvan nopeana myös tulevina vuosina. Tietoa sähkövarastojen arvioidusta kokonaiskapasiteetista aletaan lähiaikoina julkaista Fingridin internet-sivuilla. Sähkövarastot on tärkeä sijoittaa sähköverkkoihin siten, etteivät verkot ruuhkautuisi alueellisesti.
Fingrid käynnistää pilotin kulutussuunnitelmien hyödyntämisestä16.2.2026 14:20:22 EET | Tiedote
Fingrid käynnistää pilotin tavoitteenaan selvittää, miten kulutus- ja säätötarve-ennusteita on mahdollista tarkentaa kulutussuunnitelmien avulla. Pilottiin etsitään parhaillaan mukaan sopivia tasevastaavia talvelle 2026-27.
Fingrid launches a pilot on the use of consumption plans16.2.2026 14:20:22 EET | Press release
Fingrid is launching a pilot project with the aim of exploring how consumption and balancing need forecasts could be refined using consumption plans. The pilot is currently seeking suitable balance responsible parties to participate for the winter season 2026–27.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme