SDP:n Kim Berg: Pääministeri Orpo, ajaako kokoomus Suomen siirtymistä vakuutuspohjaiseen, yksityisen sektorin hallitsemaan terveydenhoitojärjestelmään?
Eilisellä kyselytunnilla SDP nosti jälleen esille huolen ihmisten sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanteesta. Konkreettisia vastauksia hyvinvointialueiden auttamisesta ei kuitenkaan saatu. SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Kim Berg penäsi hallitukselta ja erityisesti kokoomukselta varmistusta siitä, ettei tavoitteena ole siirtyminen vakuutuspohjaiseen, yksityisen sektorin hallitsemaan terveydenhoitojärjestelmään.

– Orpon hallitus on ollut toimimaton hyvinvointialueiden kriisin edessä, vaikka sillä on ollut kaikki valta tarttua tilanteeseen jo yli kahden vuoden ajan. Tavallisten ihmisten huoli ei ole kuitenkaan hallitusta liikuttanut. SDP on koko tämän ajan esittänyt toimia, joilla hyvinvointialueita voidaan auttaa ja ihmisten sosiaali- ja terveyspalvelut turvata, Berg toteaa.
– Toimimattomuuden ohella hallitus on leikannut julkisista sosiaali- ja terveyspalveluista tähän mennessä jo yli 750 miljoonalla eurolla. Eikä tämä jää tähän, sillä hallitusohjelmassa on sovittu lähes kahden miljardin euron leikkauksista sosiaali- ja terveydenhuoltoon. Samalla rahaa on kuitenkin riittänyt jaeltavaksi yksityisille terveysjäteille, Berg kertoo.
– Tämä kaikki herättää kysymyksen, haluaako kokoomus hyvinvointialueiden epäonnistuvan ja kaatuvan, jotta voitaisiin siirtyä vakuutuspohjaiseen järjestelmään, jota yksityinen sektori pyörittäisi. Tähän ei saatu eilen kokoomusministereiltä vastausta, vaikka pääministeri Orpokin otti osaa keskusteluun, Berg sanoo.
Vakuutuspohjaisissa järjestelmissä yksilö itse ottaa ja maksaa vakuutuksesta, jonka kautta rahoitetaan terveydenhuollon kustannuksia. Vakuutuksen ottaminen voi olla lakisääteistä.
– Siirtymä tällaiseen järjestelmään olisi valtava heikennys suomalaisten terveydenhuoltoon ja muuttaisi koko yhteiskuntarakennetta. Voittajia eivät taatusti olisi tavalliset ihmiset eikä suomalainen hyvinvointiyhteiskunta, vaan lisätuloja havittelevat vakuutusyhtiöt ja yksityiset terveysjätit, Berg kertoo.
– Pyydän pääministeri Orpolta vielä kerran selvennystä siihen, ajaako kokoomus Suomen siirtymistä vakuutuspohjaiseen terveydenhuoltojärjestelmään, kuten kokoomuksen puoluekokouksen viime vuonna hyväksymässä aloitteessa kerrotaan?
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen ihmettelee hallituksen kanttia – hallituksen kontti on täynnä lisää ruoskia!13.12.2025 12:30:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen Savo-Karjalan vaalipiiristä tyrmää Suomen hallituksen ajatuksenjuoksun ja logiikan. – Ei tainnut Suomen kansa arvata vaaliuurnilla keväällä 2023, mitä oli tulossa. Kesällä -23 syntyi hallitusohjelma ja Orpon–Purran hallitus, jonka ohjelma lupasi hyvää tulevaisuutta. Luvussa neljä ”Hyvinvointi syntyy työstä” oli vielä tulevaisuuteen uskova ja järjellinen otsikko. Jatkokirjaus ”Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset” enteili myrskyä ja tummia pilviä suomalaisen työelämän ylle. Silloin jo moni meistä ymmärsi, miten tässä käy, johdattelee eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen on kannettava vastuunsa hyvinvointialueiden talousvaikeuksista13.12.2025 11:03:27 EET | Tiedote
– On aika vaatia Orpon hallitus vastuuseen hyvinvointialueiden taloudesta. Kokoomuksen julma politiikka, jossa rahaa riittää rikkaimpien veronalennuksiin ja yksityisten terveysjättien liiketoiminnan tukemiseen, on saatava loppumaan. Vastuu on pääministeripuolueella, paaluttaa SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista12.12.2025 15:32:49 EET | Tiedote
– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat. – Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hyvän lainvalmistelun ja suotuisan suojelutason vaatimus koskee myös metsästyslakia12.12.2025 13:26:07 EET | Tiedote
Hyvä lainvalmistelu on edellytys sille, että kansallinen lainsäädäntö on EU-oikeuden mukaista ja turvaa lajien suotuisan suojelutason. Tätä tulee lakeja valmistelevien virkamiesten arvioida esimerkiksi antaessaan asetukset metsästyksestä ennen kuin metsästys voi alkaa, sanoo ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Lauri Lyly: Potkulaki on askel kohti tuntematonta11.12.2025 14:45:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly arvostelee voimakkaasti hallituksen potkulakia, joka heikentää työntekijöiden irtisanomissuojaa ja luo lisää epävarmuutta työelämään. Sillä ei ole positiivisia vaikutuksia työllisyyteen tai julkiseen talouteen. Esitys ei myöskään selkeytä tilannetta vaan se lisää riitoja ja heikentää työmarkkinoiden tasa-arvoa, ja siksi laki on hylättävä, sanoo Lyly.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme