Akavan Erityisalat: Mielenilmaus Tampereen kaupungin irtisanomisia vastaan Tampere-talolla 10.11. klo 8
7.11.2025 14:56:10 EET | Akavan Erityisalat | Tiedote
Tampereen kaupunki uhkaa 122 tehtävää irtisanomisella, mikäli vuoden 2026 budjettiesitys menee läpi valtuustossa. Akavan Erityisalat järjestää irtisanomisia vastustavan mielenilmauksen Tampere-talolla budjettikokouksen alla maanantaina 10.11. klo 8 alkaen.
- Yhdymme pääluottamusedustajien pelkoon liiallisesta leikkausinnosta. Ennen vähennyspäätöksiä tarvitaan kattavaa vaikutusten arviointia. Jos jo valmiiksi ohuesta hallinnosta leikataan lisää, kuntapalvelujen toimivuus vaarantuu, Akavan Erityisalat sanoo.

Tampereen pormestarin keskiviikkona 22.10.2025 julkistetun talousarvioesityksen mukaan ensi vuoden tehostustoimet kohdistuisivat erityisesti hallintoon.
- Hallinto ei ole helppo leikkauskohde, koska hyvällä hallinnolla turvataan palvelujen sujuvuus, saavutettavuus sekä ammattimainen ja avoin päätösten valmistelu, sanoo neuvottelupäällikkö Jaakko Korpisaari Akavan Erityisaloilta.
- Rajut hallinnon leikkaukset näkyvät asiakasrajapinnassa, vaikka leikkaajat usein toisin perustelevat. Ennen vähennyspäätöksiä tarvitaankin asiantuntevaa vaikutusten arviointia,
- Mikäli organisaatiossa joudutaan irtisanomis- tai lomautustilanteisiin, henkilöstön - myös esihenkilöiden - jaksamisesta tulee huolehtia erityisen tarkasti. Mitä pitempään henkilöstö on epätietoisuudessa, sitä tukalammaksi tilanne käy työhyvinvoinnin kannalta. Tampereellakin kyseessä on pitkä prosessi, kun yhteistoimintaneuvottelut alkoivat jo elokuussa, Jaakko Korpisaari sanoo.
Pääluottamusedustajat:
Pelkäämme, että nyt leikataan liikaa
Tampereen vuoden 2026 talousarvion valmisteluun liittyvät yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 2.10.2025. Neuvottelujen lopputuloksena työnantaja esittää toimenpidesuunnitelmaa, jolla saavutettaisiin vuoden 2026 aikana noin 6,9 miljoonan euron kustannussäästö. Kokonaiselle kalenterivuodelle laskettuna toimenpiteiden säästövaikutus on noin 10,6 miljoonaa euroa.
Toimenpidesuunnitelmasta arvioidaan aiheutuvan 122 irtisanomista koko- tai osa-aikaisiin tehtäviin. Lisäksi aiheutuu 45 irtisanomisperusteista tehtävämuutosta tai muuta olennaista tehtävämuutosta ja kolme osa-aikaistamista. Vähennyksiä oli jo saatu lievennettyä alkuperäisestä suunnitelmasta jättämällä avoimia tehtäviä täyttämättä sekä hyödyntämällä määräaikaisten tehtävien päättymisiä.
Tampereen kaupungin henkilöstöä edustavat pääluottamusedustajat toivat ilmi huolensa jäljelle jäävienkin leikkausten mittaluokasta, kun yhä pienempi työntekijämäärä joutuu tekemään lakisääteiset ja hallinnolliset tehtävät. (Luottamusedustajien lausunto tiedotteen liitteenä.)
- Pelkäämme, että nyt leikataan liikaa. Mikäli suunnitellut toimenpiteet toteutetaan, niillä on seurauksia ja kustannuksia vuosien päähän, kahdeksan pääluottamusedustajaa toteaa lausunnossaan.
- On tärkeää pitää kiinni osaavista työntekijöistä ja Tampereen houkuttelevuudesta työnantajana.
Tampereen kaupungin taloudesta tehty tuore raportti (Eero Laesterä, Tuomas Hanhela ja Tomi Pihlajamäki: Kasvun hinta Tampereella, 2022, liitteenä) muistuttaa, että hallinnollisten tehtävien vähentymisen tulee olla seurausta tehdyistä toimenpiteistä ja valinnoista, ei itseisarvo sinänsä.
- Aiemmin Tampereen yleishallinto on näyttäytynyt raskaana. Nyt oikeampi uusi tilastointi muuttaa tarkastelua radikaalisti, raportissa mainitaan.
Tampere on rankattu Suomen elinvoimaisimpien kaupunkien joukkoon ja sen kasvu on ollut voimakasta. Esimerkiksi kehityshankkeet, isot tapahtumat ja muutosviestintä edellyttävät hallinnollista työtä onnistuakseen. Myös työn murros, kiihtynyt mediaympäristö, yhteiskunnan viestinnällistyminen ja lainsäädännön velvoittavuus ovat synnyttäneet uusia tarpeita ja ammatteja hallinnon tehtäviin.
***
Tampereen kaupunginvaltuusto kokoontuu talousarviokokoukseen maanantaina 10.11.2025 klo 9 alkaen Tampere-talossa. Akavan Erityisalat järjestää ennen kokousta mielenilmauksen budjettiesityksen edellyttämiä irtisanomisia vastaan. Kaupungin työntekijät eivät osallistu mielenilmaukseen.
Lisätietoja:
neuvottelupäällikkö Jaakko Korpisaari, Akavan Erityisalat, puh. 040 777 9422
Akavan Erityisalat edustaa kuntien ja kuntayhtymien hallinnon asiantuntijoita ja esihenkilöitä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viesitntäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Jaakko Korpisaari, Akavan ErityisalatNeuvottelupäällikkö, FM. Kuntasektorin ja hyvinvointialueiden sopimus- ja neuvottelutoiminta, kulttuuripolitiikka.
Puh:040 777 9422jaakko.korpisaari@akavanerityisalat.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat: Suomi ei menesty ilman hyvää julkista hallintoa ja vahvaa järjestökenttää23.4.2026 14:15:32 EEST | Tiedote
Hallitus kohdisti kehysriihessä merkittäviä säästöjä valtionhallinnon toimintamenoihin sekä uusia leikkauksia järjestöjen rahoitukseen. Akavan Erityisalat on vakavasti huolissaan päätösten vaikutuksista julkisen sektorin toimintaedellytyksiin, kansalaisten palveluihin ja työelämän kestävyyteen.
Restonomiliitto: Hospitality-ala tarvitsee kasvun edellytyksiä, ei uusia rasitteita20.4.2026 08:29:00 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalojen jäsenyhdistys Sure – Suomen Restonomiliitto vaatii, että hallitus näkee kehysriihessä matkailu- ja ravintola-alan kuluerän sijaan kasvun, työllisyyden ja elinvoiman moottorina. Ala luo työpaikkoja, verotuloja ja alueellista veto- ja pitovoimaa kaikkialla Suomessa. Sitä ei saa heikentää veronkiristyksillä tai leikkauksilla, jotka nostavat hintoja ja siirtävät kulutusta pois kotimaisista palveluista.
Akavan Erityisalat: Kehysriihessä on siirryttävä hallitsemattomista leikkauksista tulevaisuutta rakentaviin päätöksiin20.4.2026 08:13:00 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalat odottaa kehysriiheltä päätöksiä, jotka vahvistavat suomalaisten tulevaisuususkoa, toimeentuloa ja luottamusta yhteiskuntaan. Julkisen talouden sopeuttaminen on välttämätöntä, mutta sen keinot ratkaisevat: hallitsemattomien hyvinvointia ja sivistystä heikentävien leikkausten sijaan Suomi tarvitsee investointeja osaamiseen, syrjäytymisen ennaltaehkäisyyn ja työkykyyn.
Mielenosoitus Kansallisarkiston Oulun toimipisteen puolesta - Tiedon yhdenvertainen saavutettavuus varmistettava17.4.2026 11:08:56 EEST | Tiedote
Oulussa järjestetään sunnuntaina 19.4.2026 klo 12-15 mielenosoitus Kansallisarkiston Oulun toimipisteen säilyttämisen puolesta. Erityisesti pohjoista Suomea palvelevaan Oulun toimipisteeseen on keskitetty arkistoaineistoa Pohjois-Pohjanmaalta, Kainuusta ja Lapista. Aineistot aiotaan siirtää Mikkeliin. Akavan Erityisalat ja sen jäsenyhdistykset, Tiedon- ja arkistonhallinnan ammattiyhdistys TAAY ja Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL vastustavat Kansallisarkiston toimipisteiden lakkauttamisia ja allekirjoittavat 19.4. järjestettävän mielenilmauksen vetoomuksen. - Kansallisarkiston alueellisen palveluverkon karsiminen kaventaa huolestuttavasti sekä tutkijoiden että kansalaisten pääsyä kansalliseen muistitietoomme. Kaikkea ei voi digitoida. Tarvitaan ratkaisuja, jotka turvaavat myös fyysisen aineiston saatavuuden eri puolilla maata, ammattiliitot painottavat.
Helsingin tapahtumasäätiön uusi työehtosopimus näyttää suuntaa31.3.2026 08:01:20 EEST | Tiedote
Helsingin tapahtumasäätiön työehtosopimus on tapahtuma-alan ensimmäinen julkinen työnantajakohtainen työehtosopimus ja merkittävä päänavaus alalla. Palkansaajapuolta sopimuksessa edustavat Akavan Erityisalat ja sen jäsenyhdistykset Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKU sekä Viestinnän asiantuntijoiden ammattijärjestö Viesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme