Inka Hopsu: Suomen on toimittava Sudanin kriisin pysäyttämiseksi – siviilien kärsimys ei saa jäädä unohduksiin
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii, että Suomen on lisättävä humanitaarista apua, vaikutettava YK:ssa ja EU:ssa aktiivisesti väkivallan lopettamiseksi sekä tehtävä työtä siviilien suojelemiseksi ja sotarikosten tutkimiseksi. Hopsu jättää tänään hallitukselle kirjallisen kysymyksen Sudanin humanitaarisen kriisin helpottamisesta ja toimista sodan lopettamiseksi.

– Suomi ei voi seurata sivusta, kun kokonaisia yhteisöjä tuhotaan nälän, väkivallan ja sodan keskellä. Meidän on puolustettava ihmisarvoa ja toimittava sen puolesta, Hopsu sanoo.
Sudanissa huhtikuusta 2023 lähtien riehunut sisällissota armeijan ja puolisotilaallisten RSF-joukkojen välillä on johtanut yhteen tämän hetken pahimmista humanitaarisista katastrofeista. Yli 12 miljoonaa ihmistä on joutunut pakenemaan kodeistaan, ja yli 21 miljoonaa kärsii akuutista ruokapulasta. Nälänhädän kriteerit on jo ylitetty useilla alueilla, ja avun perillepääsy estyy jatkuvien taistelujen ja piiritysten vuoksi.
– Kaksi kolmesta sudanilaisesta tarvitsee nyt humanitaarista apua – ja heistä 16 miljoonaa on lapsia. Tämä on akuutti hätätila, joka vaatii toimintaa nyt, ei sitten kun on yhä useamman kannalta jo liian myöhäistä. Emme saa unohtaa Sudania muiden sotien vuoksi, Hopsu painottaa.
Hopsu korostaa, että konfliktin molemmat osapuolet ovat syyllistyneet vakaviin ihmisoikeusloukkauksiin – kidutuksiin, seksuaaliseen väkivaltaan ja murhiin. Lokakuussa RSF:n vallattua Al-Faširin kaupungin Darfurissa siviilien massamurha oli mediatietojen mukaan niin laaja, että se oli havaittavissa satelliittikuvista.
– Kansainvälisen yhteisön on vaadittava tilivelvollisuutta ja saatettava sotarikoksiin syyllistyneet vastuuseen. Ilman oikeutta ei synny kestävää rauhaa, Hopsu toteaa.
Hopsu vaatii hallitusta varmistamaan, että Suomi tukee avustusjärjestöjä sekä kasvavalla rahoituksella että poliittisella painoarvollaan. YK:n järjestöt FAO, WFP ja UNICEF ovat vedonneet lisärahoituksen ja esteettömän avun puolesta, mutta rahoitusvajetta on edelleen valtavasti.
– Suomen on lisättävä tukeaan humanitaariseen apuun ja tehtävä työtä sen varmistamiseksi, että apu pääsee perille niin Sudanissa kuin sen naapurimaissa. Meidän on oltava siviilien puolella, ei hiljaisia todistajia heidän kärsimykselleen, Hopsu päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra: Petteri Orpo, missä on nyt hallituksen nollatoleranssi rasismille?12.12.2025 11:18:44 EET | Tiedote
Fatim Diarra peräänkuuluttaa pääministeri Orpolta vastuunkantoa tilanteessa, jossa hallituspuolueiden riveistä jälleen laiminlyödään sitoutumista rasismin vastustamiseen.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia lapsien suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta verkossa12.12.2025 09:58:03 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus aloittaa perustamaan Suomeen erillisen, valtakunnallisen keskuksen lapsiin verkossa kohdistuvan seksuaaliväkivallan tutkintaan ja paljastavaan poliisitoimintaan. Vastaavanlaiset yksiköt toimivat jo Ruotsissa ja Norjassa.
Vihreät edustajat suuressa valiokunnassa: Yritysvastuusääntelyn romuttaminen on Orpon takinkääntö10.12.2025 14:37:44 EET | Tiedote
Vihreiden edustajat suuressa valiokunnassa jättivät eriävän mielipiteen yritysvastuusääntelyn heikentämisen Omnibus I -paketista yhdessä sosiaalidemokraattien ja vasemmistoliiton edustajien kanssa. Vihreiden mielestä yritysvastuusääntely on merkittävä EU:n tason saavutus, jota Suomikin kannatti, ja sen purkaminen vesittää direktiivin tavoitteita dramaattisesti.
Vihreiden Forsgrén: Ministerin vastattava, miksi hallitus leikkaa työstä, jota se lupasi vahvistaa – leikkaukset uhkaa kasvattaa nuorten asunnottomuutta10.12.2025 13:07:13 EET | Tiedote
Hallitus on velkaa nuorille ja julkisuudelle selityksen siitä, miksi se on leikkaamassa STEA-rahoitusta työltä, joka ehkäisee nuorten asunnottomuutta. Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén vaatii sosiaali- ja terveysministeriltä välittömiä toimia päätöksen pysäyttämiseksi.
Vihreiden Tiina Elo kommentoi hallituksen susifarssia: “Arvoton näytelmä”9.12.2025 12:52:23 EET | Tiedote
Vihreitä maa- ja metsätalousvaliokunnassa edustava Tiina Elo esitti yhdessä vasemmistoliiton kanssa hallituksen luokattoman huonosti valmistellun metsästyslakiesityksen hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme