Rantasprintin MM: Karppinen ja Naukkarinen knock-out -vaiheeseen
Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen nappasivat kaksikolla paikan rantasprintin MM-kilpailuiden knock-out -vaiheeseen. Suomalaiskaksikko oli toisessa aika-ajossa kolmas. Lauantaina aamupäivällä suomalaisia vastassa on Yhdysvaltain kaksikko Christopher Bak ja Sera Busse.
– Teimme hyvän oman suorituksen tänään. Tänään keskityimme parantamaan muutamaa osa-aluetta ja saimmekin hyvän rytmin soutuun. Nautimme kisaamisesta tänään ja huomenna haasteet jatkuvat, Karppinen sanoi.
Tiia-Maria Rauttola oli naisten yksikössä toisessa aika-ajossa 11:s ja Naukkarinen miesten yksikössä toisessa aika-ajossa 13:s.
– Pikakomennuksella kisoihin. Lyhyt valmistautuminen, hieman häiritsi kisojen täydellistä onnistumista. Lähtökohtiin nähden suoritus oli hyvä. Onneksi myöskään pieni sairastelu EM kisojen jälkeen ei enää haitannut suorittamista. Oma fiilis kisasta oli hyvä ja suorituksessa oli paljon hyvää. Erot ovat pieniä ja pienet virheet valitettavasti välillä on liikaa. Hyvillä mielellä ensi kauteen, sekunnit kääntyvät vielä oikein päin tulevaisuudessa, Rauttola sanoi.
Nuorista Ilona Mäkelä oli toisessa aika-ajossa 12:s.
– En ollut ennen vastaavassa aallokossa soutanut, joten se vähän jännitti mutta oli iso halu parantaa eilistä ja taistella jatkopaikasta. Suoritus oli kokonaisuudessa tosi onnistunut ja pääsin ekaa kertaa surffaamaan aallolla. Jatkopaikka jäi lopulta parin sekunnin päähän, mutta olen tosi tyytyväinen suoritukseen, Mäkelä sanoi.
Kasper Salmi oli poikien yksikössä toisen aika-ajon 19:s ja Salmi sekä Anni Rohila kaksikossa toisen aika-ajon 19:s.
– Nyt on takana ensimmäiset mixin EM- ja MM-kisat. Saimme hyvät suoritukset kummassakin kisarupeamassa ja varsinkin nyt MM-kisoissa otettiin askelia taas eteenpäin. Meillä on kaksi vuotta aikaa soutaa U19-sarjassa, joten uskon, että saamme parannettua yhteissoutua, kunhan saamme lisää harjoituksia alle. Ensimmäiset mix-soudut soudettiin huhtikuun lopussa lumisateisessa Helsingissä ja kausi päätettiin mukavissa aalloissa Turkin MM-kisoissa, Rohila sanoi.
– Ensimmäinen yksikkö timetraili meni vähän voimattomasti. Jännitystä oli ja vene ei ollut täysin haluamissa säädöissä. Kaksikko meni kuitenkin paremmin, vaikka aika ei riittänyt jatkoon. Toisena päivänä keli oli muuttunut aaltoisemmaksi, ja vene saatiin säädettyä kunnolla. Aalloissa pärjäsin paremmin muihin verrattuna ja olen itse tyytyväinen suoritukseeni. Kaksikko meni myös todella hienosti aalloissa, Salmi sanoi.
Tulossivu: 2025 World Rowing Beach Sprint Finals - World Rowing
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen melonta- ja soutuliitto ry
Rantasprintin MM-kisat alkoivat Turkissa: ”Lähdetään hyvällä fiiliksellä parantamaan”6.11.2025 20:16:56 EET | Tiedote
Rantasprintin MM-kilpailut alkoivat Turkin Antalyassa torstaina ensimmäisillä aika-ajoilla. Suomalaisista Joel Naukkarinen oli miesten yksikössä 15:nneksi nopein, Naukkarinen ja Karppinen kaksikossa 16:s ja Tiia-Maria Rauttola naisten yksikössä 18:s.
Suomalaiset hyvillä mielin rantasprintin MM-kilpailuihin: ”Saadaan varmasti tiukkaa kisailua jokaisessa veneluokassa”5.11.2025 07:16:15 EET | Tiedote
Rantasprintin MM-mitaleita ratkotaan torstaista sunnuntaihin Turkin Antalyassa, jossa kilpailee kuusi suomalaista. Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen kilpailevat kaksikossa, Naukkarinen miesten yksikössä ja naisten yksikössä Tiia-Maria Rauttola. Juniorien sarjoissa kilpailevat Kasper Salmi ja Anni Rohila kaksikossa sekä Salmi poikien yksikössä ja Ilona Mäkelä tyttöjen yksikössä.
(Korjattu tiedote) Karppinen ja Naukkarinen saivat arvokasta oppia rantasprintin EM-kilpailuissa12.10.2025 18:18:06 EEST | Tiedote
(Korjattu tiedote, viralliset tulokset päivittyvät myöhemmin) Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen saivat arvokasta oppia rantasprintin EM-kilpailuissa Antalyassa. Knock-out -vaiheessa vastaan tuli Espanjan kaksikko, joka pudotti suomalaiset jatkosta.
Suomella upea startti rannikkosoudun EM-kilpailuissa: kaksi mestaruutta kestävyysmatkalla10.10.2025 15:39:07 EEST | Tiedote
Suomen urheilijat ottivat kaksi mestaruutta rannikkosoudun EM-kilpailuiden avauspäivänä Turkin Antalyassa. Kestävyysmatkalla Eeva Karppinen ja Joel Naukkarinen voittivat kaksikossa (Mix2x) kultaa ja Naukkarinen juhli mestaruutta myös yksikössä (M1x).
Rannikkosoudun EM-kilpailuissa suomalaisittain mielenkiintoisia päiviä9.10.2025 18:38:40 EEST | Tiedote
Rannikkosoudun arvokilpailukausi alkaa viikonvaihteessa Turkin Antalyassa EM-kilpailuilla, jonne lähtee mielenkiintoinen suomalaisedustus niin aikuisten kuin junioreidenkin sarjoihin. Jännitettävää riittää sekä kestävyysmatkalla että rantasprintissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme