Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Pääministeripuolue katsoo sivusta, kun hallituskumppanit heikentävät norpan suojelua ja ilmastokriisin torjuntaa
8.11.2025 14:26:07 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Pääministeripuolue kokoomus vakuuttaa puheissaan ottavansa ilmasto- ja luontokriisin vakavasti, mutta käytännössä se antaa perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien sanella linjan. Kokoomuksen ympäristöpolitiikka jää Mikkosen mukaan puheen tasolle – ja hallituskumppaneille puheetkin ovat liikaa, kun ilmastotavoitteita ja saimaannorpan suojelua halutaan heikentää.

Belemin ilmastokokouksessa Brasiliassa YK:n pääsihteeri ja tasavallan presidentti Alexander Stubb muistuttavat ilmastotoimien kiireellisyydestä. Samaan aikaan Suomessa perussuomalaiset käyvät kauppaa ilmastotavoitteiden heikentämisestä hallituksessa.
– Hallituksen ilmastopolitiikka on käytännössä toimettomuutta ja taaksepäin menoa. Kokoomus on päästänyt perussuomalaiset ohjaksiin, ja päätökset ovat lisänneet päästöjä sen sijaan, että niitä vähennettäisiin tai hiilinieluja vahvistettaisiin, toteaa entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen.
Sama kaava näkyy saimaannorpan suojelussa. Paraikaa valmistellaan uutta asetusta verkkokalastusrajoituksista, mutta tällä kertaa ilman laajaa asiantuntijaryhmää. Valmistelu on keskitetty ELY-keskuksen kalatalousyksikölle maa- ja metsätalousministeriön ohjauksessa.
Saimaannorpan suojelusta vastaava Metsähallitus kannattaa verkkokalastuskiellon pidentämistä heinäkuun loppuun. Näin erittäin uhanalaisen norpan kuuttien turhat verkkokuolemat vähenisivät tilanteessa, jossa ilmaston lämpeneminen on jo heikentänyt pesintämenestystä arvaamattomien lumi- ja jääolosuhteiden vuoksi.
– Pelkona on, että kristillisdemokraattien maa- ja metsätalousministeri saa jälleen sanella lopputuloksen norpan ja luonnon monimuotoisuuden kannalta haitalliseen suuntaan ja kokoomus hyväksyy tämän hiljaa. Näinhän kävi jo vanhojen metsien ja perinnebiotooppien kohdalla. Pääministeripuolueen pitäisi nyt vetää raja. Saimaannorpan ja ilmaston suojelua ei saa alistaa hallituksen sisäiselle kaupankäynnille, Mikkonen vaatii.
– Kokoomuksen omassa ohjelmassa luvataan laajentaa verkkokalastuksen rajoituksia saimaannorpan pesimäalueilla. On täysin kestämätöntä, jos kristillisdemokraattien maa- ja metsätalousministeri Essayahin annetaan ajaa linjaa, joka on tämän vastainen. Ympäristöministeri Multalan on pidettävä norpan puolta – vai jäävätkö kokoomuksen viralliset tavoitteetkin hallituskumppaneiden luontovihamielisyyden jalkoihin, Mikkonen kysyy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenKansanedustaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Petteri Orpon epäonnistuneen talouspolitiikan hinnan maksavat suomalaiset30.4.2026 09:47:37 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana oppositiopuolueiden tänään jättämässä välikysymyksessä hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallituksen petettyjen lupausten hinnan maksavat suomalaiset.
Vihreiden Holopainen: Suurin uhka planeetalle on se, että ajatellaan, että joku muu pelastaa sen – Orpon hallitus on valitettavasti valinnut sen tien29.4.2026 14:09:24 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen totesi keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa koskeneessa ryhmäpuheessaan hallituksen esittämän toimenpidepaketin jäävän kauas siitä tasosta, joka olisi tarpeen ilmastolain tavoitteiden saavuttamiseksi.
Vihreiden uusi sosiaaliturvaohjelma: yleistuen sanktiot roskakoriin ja perustulon ensi vaihe käyttöön29.4.2026 11:51:24 EEST | Tiedote
Hallituksen uusi yleistuki astuu voimaan ylihuomenna 1.5. ja korvaa Kelan työmarkkinatuen sekä peruspäivärahan yli 230 000 ihmisellä. Vihreiden kansanedustajan Bella Forsgrénin mukaan tukien yhdistäminen yhdeksi yleistueksi on askel oikeaan suuntaan, mutta tekee sen epäinhimillisellä tavalla: tarveharkintaa lisätään ja työttömille suunnatut sanktiot säilytetään. Vihreiden puoluevaltuuston viime sunnuntaina 26.4. hyväksymä uusi sosiaaliturvapoliittinen ohjelma esittää toisenlaista suuntaa. Ohjelma linjaa muun muassa, että yleistukea tulee laajentaa, perustulon ensi vaihe tulee ottaa käyttöön jo ensi vaalikaudella ja Orpon hallituksen tekemät leikkaukset suojaosiin, lapsikorotuksiin ja asumistukeen tulee perua.
Saara Hyrkkö pyytää pääministeri Orpolta: Puuttukaa kielenkäytön lisäksi politiikan sisältöihin ja laittakaa loppu järjestöleikkauksille28.4.2026 16:40:56 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkön mukaan vaikuttaa siltä, että sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilla ei ole käsitystä siitä, millaista ja kuinka tärkeää työtä suomalaiset sosiaali- ja terveyspalvelusektorilla toimivat järjestöt tekevät. Vastauksia hän perää myös pääministeri Petteri Orpolta.
Mari Holopainen: Kätilökoulutuksen tulisi antaa ylempi korkeakoulututkinto28.4.2026 15:31:26 EEST | Tiedote
Hallitus uudistaa ammattikorkeakoululakia kätilökoulutuksen osalta. Ruotsissa, Norjassa ja Islannissa kätilökoulutus antaa ylemmän korkeakoulututkinnon. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen vaatii samankaltaista ratkaisua myös Suomeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme