Lumoudu kukkien loisteessa - The Hanging Garden -kukkateosnäyttely Kasvitieteellisessä puutarhassa 21. – 24.11.2025
10.11.2025 12:33:40 EET | Koulutuskuntayhtymä OSAO | Tiedote
The Hanging Garden -kukkateosnäyttely ”Lumoudu kukkien loisteessa” esittelee jo kuudennen kerran OSAOssa opiskelevien floristi- ja puutarha-alan opiskelijoiden kädentaitoja.

Näyttely on avoinna Oulun kasvitieteellisessä puutarhassa perjantaista maanantaihin 21. - 24.11.2025 päivittäin klo 10 – 18. Tapahtumaan on ilmainen sisäänpääsy.
The Hanging Garden -näyttelyn idea perustuu yhteen antiikin Kreikan seitsemästä ihmeestä, Babylonin riippuvaan puutarhaan. Yksi näyttelyn teosten toteuttajista floristiopiskelija Laura Leskelä kertoo, että kasvitieteellinen puutarha on erityisen inspiroiva ympäristö luoda jotain uutta ja ainutlaatuista. ”On ilo päästä näyttämään omaa osaamista yhdessä muiden opiskelijoiden kanssa”.
Tapahtuman järjestää OSAO ja Oulun yliopiston kasvitieteellinen puutarha ja tänä vuonna kukkateosnäyttely on osa Lumo -valofestivaalin alueohjelmaa, joka on järjestetty yhteistyössä Oulun kaupungin tapahtumapalveluiden ja Valveen kaupunginosakulttuurin kanssa.
Puutarha-alan perus- ja ammattitutkinnon floristiikan koulutusta järjestetään OSAOssa Kempeleessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi KivilompoloLehtori, floristimestari
Puh:050 5300 433pasi.kivilompolo@osao.fiKuvat

Linkit
Koulutuskuntayhtymä OSAO
Koulutuskuntayhtymä OSAO mahdollistaa ammatillisen kasvun, työelämäosaamisen ja jatkuvan oppimisen. Konserniin kuuluvat OSAO ja OSAO Edu Oy. OSAOn päätoimialueina ovat Oulun seutu ja Koillismaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Koulutuskuntayhtymä OSAO
Vihdoin myös amiksessa tanssitaan14.4.2026 12:00:35 EEST | Tiedote
OSAOn ensimmäiset Amistanssit järjestetään Ouluhallissa torstaina 23.4. Amistansseissa yhdistyvät vanhojen tanssien kaltaiset perinteet ja ajankohtaiset trendit. Tanssin lisäksi juhlitaan myös amiskulttuuria. Amistanssit on kaikille avoin ja maksuton yleisötapahtuma.
OSAO aloittaa yhteistoimintaneuvottelut 7.4.202630.3.2026 12:09:34 EEST | Tiedote
Koulutuskuntayhtymä OSAO aloittaa koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut taloudellisilla ja tuotannollisilla perusteilla.
OSAOn hakijamäärä nousi kevään yhteishaussa19.3.2026 15:05:51 EET | Tiedote
Yhteishaku toisen asteen koulutukseen on päättynyt. OSAOn ensisijaisten hakijoiden ja kaikkien hakijoiden määrä nousi edellisestä vuodesta. OSAO oli ensisijaisten hakijoiden määrällä mitattuna Suomen isoista ammatillisista oppilaitoksista kolmanneksi suosituin.
Uudet alakohtaiset mikrokoulutuspaketit vahvistavat tekoälyosaamista18.3.2026 15:45:47 EET | Tiedote
OSAO, Oulun ammattikorkeakoulu ja Suomen eOppimiskeskus julkaisevat maksuttomia tekoälyn mikrokoulutuspaketteja, jotka on räätälöity erityisesti media-, ICT-, rakennus- ja konetekniikan aloille tukemaan työelämän tekoälyosaamista. Koulutusmateriaalit ovat kaikille avoimia ja maksuttomia.
Digikyvykäs Pohjoinen goes Rails Ahead tarkastelee digitalisaation vaikutuksia työhön, oppimiseen ja meihin kaikkiin10.3.2026 09:13:01 EET | Tiedote
Monialainen ja tulevaisuusorientoitunut tapahtuma järjestetään Oulussa Hotelli-Ravintola Lasaretissa ja verkossa 25.–26.3.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme