Jänispupun ja Valkoisen Karhun seikkailut – Lämmin satu syntyi rakkaudesta, luonnosta ja unesta
12.11.2025 11:17:19 EET | Calidris Kustannus | Tiedote
Kirjailijakaksikko Hanna Perho ja Jan-Erik Kylkis julkaisevat lämminhenkisen, ja humoristisen esikoisteoksensa "Jänispupun ja Valkoisen Karhun seikkailut". Heidän rakkaustarinaansa perustuva teos on maagisella mystisyydellä maustettu kertomus hetkeen heittäytymisestä, ystävyydestä ja rohkeudesta.

Teoksesta
Kirja kertoo kahdesta eläinhahmosta, vilkkaasta jäniksestä ja mietteliäästä karhusta, jotka kohtaavat sattumalta ja lähtevät yhdessä maagiseen seikkailuun. Vaikka hahmot eivät lähtökohdiltaan luulisi ystävystyvän, universumin johdatuksesta niin kuitenkin tapahtuu.
Tarinan taustalla on Hannan ja Jan-Erikin oma rakkaustarina ja neljässä vuodessa yhdessä koetut seikkailut. Kirjan tapahtumat ja paikat ovat syntyneet suoraan kirjoittajapariskunnan elämän inspiroimina.
Kirjan kantavina teemoina ovat rakkaus luontoon ja taito heittäytyä hetkeen. Arki ja fantasia ovat tasapainossa. Teosta voisi kuvailla taianomaisen romanttiseksi ja opettavaiseksi saduksi.
Kustantajan kommentti:
”Jänispupun ja Valkoisen Karhun seikkailut oli, parantumaton romantikko kun olen, saatava kokoelmiimme. Tekijöiden rakkaustarina yksinkertaisesti kosketti minua. Pidellessäni valmista teosta kädessäni, tekijöiden siihen upottama syvä rakkaus vakuutti minut siitä, että sen vaatimat uhraukset olivat täysin sen arvoisia”
Tarina soveltuu lapsille n. 5-vuotiaasta alkaen.
Kirjailijoista
Kirjailijapariskunta on työelämässäkin luova: Jan-Erik työskentelee hierojana Turussa, ja Hanna tekee suunnittelu- ja ompelutyötä kierrätyshuiveista. Vapaa-ajallaan he harrastavat joogaa, retkeilyä ja matkustelua.
Pariskunnan rakkaustarinasta syntyi samanaikaisesti kirjaidean kanssa upcycling-vaatemallisto, jonka tunnusmerkki sulka on mukana myös kirjan seikkailussa.
Kirjan tiedot:
Nimi: Jänispupun ja Valkoisen Karhun seikkailut
Kirjailijat: Hanna Perho ja Jan-Erik Kylkis
Kustantaja: Calidris Kustannus / Bookea Finland Oy
Julkaisuvuosi: 2025
Sivumäärä: 82
ISBN: 9789527603239
Saatavilla: kirjakaupoista ja verkkokaupoista kautta maan 11.11.2025
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Jan-Erik Kylkis, tekijä
+358 400644906
janerikkylkis@gmail.com
Calidris Kustannus / Bookea Finland Oy
+35825122172
info@calidriskustannus.fi
https://www.calidriskustannus.fi/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Santeri SandbergKustantajaCalidris Kustannus
Kirjailijalähtöinen kustantaja ja sananvapautta kannattava ammattitaitoinen kirjojen kustantaja
Calidris Kustannus julkaisee kaikkien genrejen edustajien laadukkaimmat teokset
Olemme riippumaton ruotsalaislähtöinen kustantamo, ja julkaisemme laadukasta kirjallisuutta kirjailijan ehdoilla. Arvoina meillä on tärkeimpinä luotettavuus, läpinäkyvyys, sekä taiteilijan vapaus.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Calidris Kustannus
Sydänjuuret – Runoja unelmista ja elämänvoimasta5.3.2026 08:27:30 EET | Tiedote
Miten säilyttää unelmat ja sisäinen rauha raskaassa arjessa? Runoilija Sisko Vainion uusi teos Sydänjuuret vastaa tähän kysymykseen tajunnanvirtaisella voimalla. Teos on kutsu pysähtyä ja löytää omat juurensa silloinkin, kun päivät ja viikot tuntuvat kuluvan liiankin nopeasti.
Vuosituhannen rakkaustarina – Taikuri Tatu Tynin esikoisromaani on armoton aikuisten satu3.3.2026 08:18:41 EET | Tiedote
Tunnettu taikuri, keksijä ja yhteiskunnallinen keskustelija Tatu Tyni julkaisee esikoisromaaninsa Kissa ja tiikeri. Teos on iättömään aikaan sijoittuva vertauskuvallinen faabeli, joka yhdistää klassisen sadun voiman ja aikuisten maailman raadollisuuden.
Kirja, jota Suomessa ei ole ennen kirjoitettu - psykologinen totuus vallasta ja kieltämisestä nyt äänikirjana17.2.2026 11:16:47 EET | Tiedote
Modernin kirjallisuuden lahja Angelika Bravuksen teos rikkoo tietokirjallisuuden rajoja: Kieltämisen loppu paljastaa välttelevän kiintymyksen ja vallankäytön näkymättömät rakenteet
Suomalaisetkin taistelijat vartioivat aikanaan Rus-valtion ja Bysantin portteja - Uusi tietokirjasarja12.2.2026 10:15:42 EET | Tiedote
Miten Lounais-Suomen rannikolta päädyttiin Bysantin keisarien henkivartijoiksi tai arabidynastioiden palvelukseen? Arkkitehti Jari Hyvärisen kirjasarjan ensimmäinen osa Maailman laidalla vie lukijan matkalle rautakauden Pohjolasta Lähi-idän taistelukentille ja kertoo, mikä suomalaisten rooli oli rautakautisessa ja ristiretkiaikaisessa Euroopassa.
Mitä tapahtuu, kun usko on rikos? Uusi esikoisromaani vie lukijan tulevaisuuteen, jossa maailma on jaettu muureilla10.2.2026 08:31:44 EET | Tiedote
Vuonna 2127 yhteiskunta on sulkenut vaarallisena ääriryhmänä pidetyt kristityt omalle eristetylle alueelleen. Tamperelaisen Emmi Reinikaisen esikoisteos Kristittyjen kaupunki on vangitseva nuorten aikuisten dystopia, joka kysyy, voiko kahden vastakkaisen maailman välillä elää säilyttäen oman totuutensa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme