Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Päivä Paloasemalla -tapahtuma järjestetään Päijät-Hämeessä kahdeksalla sopimuspalokunnan asemalla
12.11.2025 12:20:47 EET | Päijät-Hämeen hyvinvointialue | Tiedote
Koko perheen Päivä Paloasemalla -turvallisuustapahtumassa pääsee muistuttamaan mieleen turvallisuustaitoja ja tutustumaan palokuntatoimintaan. Päijät-Hämeessä tapahtuma järjestetään lauantaina 22.11. kahdeksalla sopimuspalokunnan paloasemalla.
Päivästä Paloasemalla on vuosien mittaan muodostunut suuri valtakunnallinen turvallisuustapahtuma, jossa viihdytään ja opitaan paloturvallisuustaitoja. Tapahtumat ovat myös erinomainen mahdollisuus tutustua monipuoliseen ja yleishyödylliseen sopimuspalokuntatoimintaan.
– Paloasemilla pääsee tutustumaan paloturvallisuusasioihin ja sopimuspalokuntatoimintaan matalalla kynnyksellä. Paloautot ja kalusto on usein se ykkösjuttu, mikä tapahtumiin vetää, ja sitä on tarjolla kaikissa meidän alueemme tapahtumissa. Muuten ohjelma vaihtelee asemittain, koulutuspäällikkö Mari Ukkonen Päijät-Hämeen pelastuslaitokselta kertoo.
Päivä Paloasemalla -tapahtumat ovat valtakunnallisesti suurimmaksi osaksi sopimuspalokuntien järjestämiä, niin myös Päijät-Hämeessä. Sopimuspalokunnilla on merkittävä rooli pelastustoimessa. Päijät-Hämeessä toimii 21 sopimuspalokuntaa, vähintään yksi jokaisessa kunnassa. Hälytysosastoissa on mukana yli 500 jäsentä. Lisäksi noin 500 henkilöä on mukana harrastustoiminnassa nuoriso-osastojen, naisosastojen ja tukiosastojen kautta.
Päivä Paloasemalla -tapahtuma käynnistää valtakunnallisen paloturvallisuusviikon kampanjan, jonka teemana on tänä vuonna lieden paloturvallinen käyttö. Kampanja päättyy 1.12. palovaroitinpäivään.
Avoinna olevat asemat ja tapahtuma-ajat
Asikkala
Asikkalan puolivakinainen palokunta
kello 10–13
Anianpellontie 142, Vääksy
Iitti
Iitin VPK
kello 10–13
Veteraanitie 5, Kausala
Hollola
Hakosilta-Nostava VPK
kello 10–14
Nostavantie 539, Hollola
Kosken VPK
kello 11–14
Keskustie 10, Hämeenkoski
Kärkölä
Järvelän VPK
kello 11–14
Hähkäniementie 27, Järvelä
Lahti
Harjunalustan VPK
kello 10–14
Kiekkostenkatu 11, Lahti
Lahden VPK
kello 10–13
Vaihdekatu 4, Lahti
Renkomäen VPK
kello 11–14
Ronnilankuja 6, Lahti
Kaikkien Päivä Paloasemalla -tapahtumaan osallistuvien asemien aukioloajat ja osoitteet löytyvät osoitteesta https://paivapaloasemalla.fi/tapahtumapaikat/. Tänä vuonna tapahtumia on noin 320 paloasemalla eri puolilla Suomea.
Päivää Paloasemalla koordinoi Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö (SPEK). Hankkeeseen on saatu Palosuojelurahaston avustus.
Yhteyshenkilöt
Mari Ukkonenkoulutuspäällikkö
Puh:0440 773 207mari.ukkonen@paijatha.fiPäijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue järjestää päijäthämäläisten sosiaali- ja terveyspalvelut sekä pelastustoimen palvelut alueen asukkaille.
Päijät-Hämeen hyvinvointialueeseen kuuluvat Asikkala, Hartola, Heinola, Hollola, Iitti, Kärkölä, Lahti, Orimattila, Padasjoki ja Sysmä. Huolehdimme yli 200 000 asukkaan terveydestä ja turvallisuudesta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Matti ja Anneli löysivät kaatumisen jälkeen keinot liikkua talvella taas luottavaisesti3.3.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Kevätaurinko sulattaa lumia ja yöllä vesi kiteytyy jääksi kävelytien pintaan. Talven petollisimmat kelit ovat nyt käsillä, mutta niiden takia ei ole syytä rajoittaa liikkumista liikaa.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Lapsiperheiden matalan kynnyksen palvelut laajenevat3.3.2026 09:26:17 EET | Tiedote
Eron ensiapupiste tarjoaa tukea eronneille tai eroa pohtiville vanhemmille. Ihmeelliset vuodet -vanhemmuusryhmissä keskitytään puolestaan lapsen uhmakkaan käytöksen vähentämiseen.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Muutoksia vuosien 2027–2030 investointisuunnitelmaan2.3.2026 15:21:24 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseen maanantaina 2. maaliskuuta. Kokouksessa aluehallitus esitti aluevaltuustolle muutoksia vuosien 2027–2030 investointisuunnitelmaan. Muutokset mahdollistavat hankkeiden huolellisen valmistelun ja perustuvat palvelutarpeen kehitykseen. Aluevaltuusto hyväksyi esityksen yksimielisesti.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Keskussairaalatoimintaa Päijät-Hämeessä jo 50 vuoden ajan27.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Keskussairaalatoiminta täyttää Päijät-Hämeen hyvinvointialueella tänä vuonna 50 vuotta.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Päijät-Hämeen hyvinvointialueen vaikuttamistoimielimet järjestäytyivät uudelle toimikaudelle20.2.2026 10:28:30 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialueen vanhusneuvosto, vammaisneuvosto ja nuorisovaltuusto aloittivat uuden toimikautensa vuoden 2026 alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme