Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL

Kutsu medialle: JHL:n kyselytutkimus paljastaa, että yli puolet on kokenut epäasiallista kohtelua töissä

Jaa

Ammattiliitto JHL on teettänyt selvityksen siitä, miten syrjintä näkyy JHL:n jäsenten työpaikoilla. Selvitykseen liittyy laaja kirjallisuuskatsaus aiheesta sekä jäsenkysely, joka keräsi yli 2 200 vastausta. Kyselyn tarkemmat tulokset esitellään julkistamistilaisuudessa tiistaina 25. marraskuuta. Tilaisuutta voi seurata paikan päällä Helsingissä tai verkkolähetyksenä.

Yli puolet JHL:n jäsenistä kertoo kohdanneensa epäasiallista kohtelua työelämässä. Tieto selviää tutkimuksesta, jonka tutkimustoimisto Aula Research on tehnyt yhdessä ammattiliitto JHL:n asiantuntijoiden kanssa. 

Kyselyssä tutkittiin, miten syrjintä sekä epäreilu tai epäasiallinen kohtelu näkyvät JHL:n jäsenten työpaikoilla ja laajemmin työelämässä. Kyselyyn vastasi yli 2 200 ammattilaista JHL:n eri aloilta. 

Selvitys ja kyselyn tarkemmat tulokset esitellään tiistaina 25. marraskuuta julkaisutilaisuudessa, joka järjestetään JHL-talolla Helsingissä (Sörnäisten rantatie 23). Tilaisuutta voi seurata myös suorana verkkolähetyksenä. 

Tilaisuudessa kyselyä kommentoivat JHL:n erityisasiantuntija Anna Korpikoski sekä asiantuntija tutkimuksen tehneestä Aula Research-toimistosta. Tilaisuudessa kuullaan myös kommenttipuheenvuorot asiantuntija Anton Hausenilta  Suomen Ammattiliittojen 
Solidaarisuuskeskus SASK:ista sekä johtavalta työelämän asiantuntija Niilo Hakoselta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:stä. 

Tarjoilujen mitoituksen vuoksi pyydämme ilmoittautumisia 16. marraskuuta mennessä. 

Ilmoittaudu tilaisuuteen 

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt: 

Erityisasiantuntija Anna Korpikoski 050 304 3858 

Tietoja julkaisijasta

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 165 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL

Trade Union JHL’s survey: Transferring TE services from central government to municipalities has failed, risking employment promotion5.11.2025 08:30:00 EET | Press release

According to the employees of TE services, transferring the services from central government to municipalities at the beginning of this year has failed badly. Trade Union JHL’s survey respondents find that fumbling preparation and implementation have impaired employment promotion and dramatically dropped employees’ wellbeing.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye