Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Inginmaan tulevan popalbumin toinen single Älä soita kertoo irti päästämisen kipeydestä ja rohkeudesta

Jaa

Inginmaan 28. marraskuuta julkaistava uusi single Älä soita vie jälleen askeleen lähemmäs helmikuussa 2026 INGINMAA-artistinimellä julkaistavaa Yhdeksän elämää -popalbumia. Ahkerasti esiintyvä, vahvana tulkitsijana tunnettu Anna Inginmaa nähdään loppuvuonna 2025 jazzohjelmistoon keskittyvillä keikoilla ympäri Suomen. Älä soita -kappale ja sen video on ensinäytössä ja -kuuntelussa Soundi-lehden sivuilla tänään.

Inginmaa. Kuva: Mikko Linsiö
Inginmaa. Kuva: Mikko Linsiö

Älä soita on kappale ihmissuhteesta, jossa petetyt lupaukset ja maanittelut eivät enää tehoa. On repäistävä toinen irti ihosta, kuin laastari kipeän arven päältä ja kohdattava maailma yksin. Laulu kertoo rohkeudesta, tulevaisuuden uskosta ja ymmärryksestä myös heikkoutta kohtaan. Vaatii rohkeutta ja selvää järkeä tehdä raskaita päätöksiä ilman syytöksiä, Inginmaa kuvailee kappaleen monien tunnistamaa kipeää hetkeä.

Inginmaa on uransa varrella tehnyt yhteistyötä ja -keikkoja yli genrerajojen erilaisten muusikkojen kuten Kauko Röyhkän, Jori Hulkkosen, Jukka Eskolan, Jukka Perkon sekä esimerkiksi The Hypnomen -yhtyeen kanssa. Älä soita -kappaleen sävellys on Inginmaan ja hänen luottokitaristinsa Pekka Laineen yhteinen ja sanoitukset ovat laulaja-lauluntekijä Maritta Kuulan käsialaa.

27. helmikuuta 2026 julkaistava Yhdeksän elämää -albumi on henkilökohtainen, rehellinen mielikuvituksen vapaa leikkikenttä ja läpileikkaus artistin eletystä elämästä, ihmisyyden ristiriitaisuudesta, kaikkeen vaikuttavista ihmistä suuremmista voimista, maagisista aamuöisistä kohtaamisista, vaikeuksien ja epäilysten voittamisesta. Inginmaa toteuttaa tulevalla levyllä pitkäaikaisen unelmansa puhdasverisestä, popmusiikin rehevästä traditiosta ja nykypäivästä ammentavasta kokonaisuudesta. Sävellyksissä voidaan kuulla kaikuja Inginmaata musiikintekijyyteen inspiroineista tekijöistä, esimerkkeinä ranskalainen elokuvasäveltäjä Michel Legrand, kotimainen jazz- ja iskelmäikoni Carola Standertskjöld ja Inginmaan aikalaisista laulaja-lauluntekijöistä esimerkiksi ruotsalainen poplaulaja Lykke Li.

Yhdeksän elämää -albumin tuottaa muun muassa Lyyti- ja Tiisu-yhtyeistä tuttu muusikko-tuottaja Antti Vuorenmaa, joka on soittanut myös J. Karjalaisen, Arpan ja Ursus Factoryn levyillä. Mukana on kokonaan Inginmaan säveltämiä sekä yhdessä Pekka Laineen ja Kyösti Salokorven kanssa kirjoitettuja kappaleita. Teksteistä vastaavat Maritta Kuula, Finlandia-palkittu kirjailija Rosa Liksom, Rosita Luu -yhtyeestä tuttu Merita Berg ja Kauko Röyhkä

Katso Älä soita -video täältä.

Videon on tuottanut Sonata Hauta-aho ja kuvannut Juuso Heino.

Älä soita -kappaleen tekijätiedot:

Säv. Inginmaa, Pekka Laine

San. Maritta Kuula

Tuotanto: Antti Vuorenmaa 

Äänitys: Väinö Karjalainen

Miksaus/Masterointi: Matias Kiiveri

Laulu: Inginmaa

Kitara: Pekka Laine

Koskettimet: Antti Vuorenmaa 

Basso: Ilkka Tuovinen 

Rummut: Mooses Kuloniemi

Inginmaa keikoilla loppuvuonna 2025 ja alkuvuodesta 2026 seuraavasti:

5.12 Vaakuna, Kouvola: Ranskalainen ilta.

Anna Inginmaa tulkitsee ranskalaista elokuvamusiikkia, säestäjänä Arto Ikävalko

9.12. Savoy-teatteri, Helsinki: Joulukonsertti, Anna Inginmaa ja Antti Sarpila Swing Band.

Konsertissa kuullaan Inginmaan & Sarpilan yhdessä valitsemia joulukappaleita jazzsovituksina.

12.12 Karelia-sali, Imatra: Joulukonsertti, Anna Inginmaa ja Imatra Big Band.

Anna Inginmaa tulkitsee joulusävelmiä Imatra Big Bandin solistina, kapellimestarina Antti Rissanen.

17.1.2026 Koli: Koli Jazz Festival, Anna Inginmaa Quirtet.

Anna Inginmaa tulkitsee jazzyhtyeensä kanssa Nancy Wilsonin Cannonball Adderley -levyn materiaalia suomeksi käännettynä. Käännöksistä vastaa Mari Vesala.

Inginmaan Yhdeksän elämää -popalbumin julkistuskeikat:

11.3.2026 INGINMAA: G Livelab, Helsinki

https://glivelab.fi/events/68c3cf97d97cbb14aa37e537/

12.3.2026 INGINMAA: G Livelab, Tampere

https://glivelab.fi/tampere/events/inginmaa-levynjulkkarit-68d4f33e76ccd57f634ea352/

27.3.2026 INGINMAA: Espoo, Kannusali

https://www.lippu.fi/event/inginmaa-kannusali-20755139/



INGINMAA-soolokeikat myy:

Jarmo Korpi/Stupido Records & Booking

jallu@stupido.fi

+358 (0)50 337 1770

Inginmaa Facebook

Inginmaa Instagram

Inginmaa nettisivut

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Eternal Erectionilta uutta musiikkia – single Not So Pretty (Emperor’s New Clothes) on suora kannanotto maailman tilaan23.10.2025 10:39:25 EEST | Tiedote

Yksi maamme karismaattisimmista livebändeistä, 30-vuotisjuhliaan viettävä Eternal Erection, on palannut alkuperäiskokoonpanossaan ja uuden musiikin voimin. Yhtye on 1. marraskuuta Helsingin Korjaamolla juhlittavan legendaarisen Funky Elephant -festivaalin pääesiintyjä, ja uusi single Not So Pretty (Emperor’s New Clothes) ilmestyy viikkoa aikaisemmin, perjantaina 24. lokakuuta. Singlen voi kuunnella ennakkoon tänään lyriikkavideon johdattamana Soundi-lehden sivuilla. Funky Elephant -festivaalin liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä, mukana Eternal Erectionin lisäksi ovat muun muassa Aavikko ja Emilia Sisco.

Käännöskirjallisuusfestivaali Helsinki Lit järjestetään toukokuussa 2026 Helsingin Kulttuuritalolla – Blind Bird -liput nyt myynnissä23.10.2025 10:03:20 EEST | Tiedote

Aiemmin Savoy-teatterissa juhlittu Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaali muuttaa vuonna 2026 Helsingin Kulttuuritalolle. Vuosittain toukokuun puolivälissä järjestetty festivaali on kerta toisensa jälkeen myynyt loppuun jo aikaisin keväällä, tänä vuonna kasvaneeseen kysyntään vastataan suuremmalla yleisökapasiteetilla. Tapahtuman tulee aiempien vuosien tapaan juontamaan palkittu näyttelijä Alma Pöysti. Edulliset Blind Bird -liput tulivat myyntiin tänään Lippu.fi:n sivuilla.

Musiikkitalon Urkujen kevään 2026 ohjelmassa on nuoria tähtiä, kuorojen loistoa ja räätälöityjä erikoistuotantoja7.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Musiikkitalon Urut tarjoaa ensi keväänä yhdeksän konserttia, jotka jakautuvat kolmeen kokonaisuuteen: kansainvälisten nuorten urkutähtien resitaalit, vaikuttavat kuorokonsertit sekä uruille räätälöidyt erikoistuotannot. Kausi huipentuu kesäkuussa Mozartin Requiemiin, jonka esittävät pääkaupunkiseudun kuoroista koottu suurkuoro ja Sibelius-Akatemian laulunopiskelijat. Liput konsertteihin ovat nyt myynnissä.

Anna Inginmaa toteuttaa unelmansa poplevystä – single Lemmenmalja esittelee uuden Inginmaan2.10.2025 10:33:48 EEST | Tiedote

Poikkeuksellisen sielukkaana jazz-tulkitsijana ja musiikintekijänä tunnettu Anna Inginmaa nousee nyt liitoon popartistina ja tunnetaan jatkossa nimellä INGINMAA. Inginmaa julkaisee ensimmäisen popalbuminsa Yhdeksän elämää 27. helmikuuta 2026. Levyn avaussingle, alkemistinen loitsu Lemmenmalja ilmestyy perjantaina 3. lokakuuta 2025 tänään Soundi-lehdessä ensinäytössä olevan videon saattelemana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye