Muutoksia Fennian johtoon ja hallitukseen 1.1.2026 alkaen
Fennian muutosneuvottelut ja uudelleenorganisoituminen kasvustrategiansa toteuttamiseksi tuovat muutoksia yhtiön johtoon, joka aloittaa työnsä vuoden 2026 alusta. Toimitusjohtajana jatkaa Hanna Hartikainen.
Fennian hallitus on nimittänyt yhtiölle uuden johtoryhmän. Toimitusjohtajana ja johtoryhmän puheenjohtajana jatkaa Hanna Hartikainen.
– Uudessa johtoryhmässämme on rautaista osaamista ja kokemusta toteuttaa kasvustrategiaamme. Kehitämme tulevaisuuden Fenniaa asiakas- ja henkilöstökokemus keskiössä. Uskon vahvasti, että tällä tiimillä on hyvä lähteä strategian toteutukseen sekä vahvistaa kykyämme vastata entistä paremmin omistaja-asiakkaidemme tarpeisiin ja odotuksiin, Hartikainen kertoo.
Mika Manninen vastaa asiakasliiketoiminnasta ja toimii toimitusjohtajan varahenkilönä. Asiakasliiketoiminta-kokonaisuus sisältää henkilöasiakkaat, yritysasiakkaat, vakuutuspalvelut ja vahinkopalvelut -toiminnot.
Sanna Elg vastaa Fennialla vahinkopalveluista. Johtoryhmän jäsenenä hänen vastuullaan ovat lakiasiat, ja lisäksi hän toimii johtoryhmän sihteerinä.
Minna Schrey-Hyppänen vastaa kokonaisuudesta, johon kuuluvat henkilöstö, viestintä, brändi, toiminnan kehittäminen ja vastuullisuus.
Sami Jormalainen vastaa henkilöasiakkaat-toiminnosta. Johtoryhmässä hänen vastuullaan on strategia, tutkimus ja kasvu -toiminto.
Sanna Kämäri vastaa taloudesta ja Jari Järvinen riskienhallinnasta.
Lisäksi Jussi Flinkkilä vastaa oman työnsä ohella teknologiasta ja tietohallinnosta.
Uuden toimintamallin ytimessä on asiakaslähtöisyys
Mika Mannisen johtama Asiakasliiketoiminta-kokonaisuus sisältää henkilöasiakkaat, yritysasiakkaat, vakuutuspalvelut ja vahinkopalvelut -toiminnot. Uusi organisaatiorakenne tukee kokonaisvastuuta asiakaspolun eri vaiheista.
– Tavoitteenamme on tehdä asiakaslähtöistä ja kannattavaa liiketoimintaa kestävästi yhdessä asiakkaidemme kanssa kasvaen. Tarjoamme heille jatkuvasti parempaa riskienhallinnan ja vakuuttamisen osaamista sekä ratkaisuja, Hartikainen kertoo.
Sanna Elg vastaa asiakasliiketoiminnassa vahinkopalveluista ja Sami Jormalainen henkilöasiakasliiketoiminnasta. Lisäksi Mikko Patrakka vastaa yritysasiakkaista ja Pasi Laaksonen vakuutuspalveluista.
– Asiakkaamme ovat omistajiamme, ja käytämme tuloksemme heidän edukseen. Asiakaslähtöisen liiketoimintamme perustana on omistaja-asiakkaidemme syvällinen ymmärrys sekä heidän tarpeidensa mukaiset tuotteet ja palvelut. Tahdomme, että asiakkaamme ovat ylpeitä omistajuudestaan ja suosittelevat meitä.
Matti Tanner Fennian hallitukseen, Mari Laaksonen hallintoneuvoston varapuheenjohtajaksi
Fennian hallintoneuvosto on nimittänyt Matti Mannerin Fennian hallituksen jäseneksi. Vaasalainen Manner on yrittäjä, jolla on pitkä kokemus yritysten kehittämisestä ja hallitustyöskentelystä. Hän toimii hallituksen puheenjohtajana Prohoc Oy:ssä, Sensinite Technologies Oy:ssä sekä perustamassaan Woima Finland Oy:ssä.
Samalla hallintoneuvosto on nimittänyt CleanMarin Oy:n toimitusjohtaja Mari Laaksosen hallintoneuvoston varapuheenjohtajaksi. Hallintoneuvoston puheenjohtajana jatkaa Kokkolan Halpa-Halli Oy:n toimitusjohtaja Janne Ylinen ja hallituksen puheenjohtajana Risto Tornivaara.
– Manner tuo Fennian hallitukseen arvokasta kokemusta ja näkemystä liiketoiminnan kehittämisestä. Sekä hän että Laaksonen ovat pitkän linjan menestyneitä yrittäjiä – Fennian tarina on kulkenut aina käsi kädessä yrittäjien ja yrittäjähenkisten ihmisten kanssa. Fennialla kehitetään jatkuvasti uusia ratkaisuja, joilla voidaan tuottaa omistaja-asiakkaille entistä enemmän arvoa ja parempaa asiakaskokemusta, sanoo Ylinen.
Yhteyshenkilöt
Hanna HartikainentoimitusjohtajaFennia
Puh:+358503877244Hanna.Hartikainen@fennia.fiFennia – yrittämistä ja elämää varten
Fennia on suomalainen, asiakkaidensa omistama vakuutusyhtiö, jolla on vahvat juuret ja pitkä kokemus vakuuttamisesta. Olemme uudistuneet ja mukautuneet useita kertoja 140-vuotisen historiamme aikana. Palvelumme tuottavat vahinkovakuuttamiseen erikoistunut Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia ja vapaaehtoisia henki-, eläke- ja säästövakuutuksia tarjoava Henki-Fennia. Meitä fennialaisia on yhteensä noin 1 200 ja toimimme eri puolilla Suomea.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia
Fennias omställningsförhandlingar har avslutats – en organisationsstruktur som stöder kundorientering träder i kraft 1.1.20266.11.2025 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Fennias omställningsförhandlingar för att möjliggöra genomförandet av tillväxtstrategin har avslutats. Till följd av omorganiseringen upphör vissa av de nuvarande arbetsuppgifterna och nya inrättas. Förändringarna påverkar huvudsakligen den högsta och den mellersta ledningen. Vi strävar i första hand efter att hitta experter till de nya arbetsuppgifterna genom interna omplaceringar. Den nya organisationsstrukturen träder i kraft 1.1.2026.
Fennian muutosneuvottelut päätökseen – asiakaslähtöisyyttä tukeva organisaatiorakenne voimaan 1.1.20266.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Fennian muutosneuvottelut kasvustrategiansa toteutumisen mahdollistamiseksi ovat päättyneet. Uudelleenorganisoitumisen seurauksena osa nykyisistä työtehtävistä päättyy ja uusia perustetaan. Muutokset kohdistuvat pääosin ylimpään ja keskijohtoon. Osaajat uusiin työtehtäviin pyritään löytämään lähtökohtaisesti sisäisin uudelleensijoituksin. Uusi organisaatiorakenne astuu voimaan 1.1.2026.
Arvostetuin yrittäjäpalkinto kolmelle yritykselle: Kaikilla on kova tahto hakea kasvua25.10.2025 22:45:00 EEST | Tiedote
Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot on myönnetty Cor Group -konsernille, Sensofusion Oy:lle ja Versowood Oy:lle. Fennia ja Suomen Yrittäjät luovuttivat perinteikkään ja erittäin arvostetun palkinnon Valtakunnallisilla yrittäjäpäivillä Tampereella.
Työmatkapyöräilijöille sattuu loka–marraskuussa satoja tapaturmia – huomioi liukkaat tiet erityisesti aamuisin24.10.2025 08:12:00 EEST | Tiedote
Pyöräilijöille sattuu tähän vuodenaikaan paljon työmatkatapaturmia pimeydestä ja liukkaista teistä johtuen etenkin aamuliikenteessä. Kun varusteet, tilannenopeus ja valot ovat kunnossa, matka töihin sujuu turvallisemmin.
Tiet voivat olla aamuisin liukkaita – kuluneet renkaat saattavat lisätä vaaratilanteita22.10.2025 08:12:00 EEST | Tiedote
Fennian vahinkotilastojen mukaan tieltä suistumiset lähtevät selvään kasvuun lokakuusta alkaen. Autoilijan kannattaa varautua vaihteleviin keliolosuhteisiin ajoissa: tarkistaa renkaiden kunto, vaihtaa talvirenkaat ajoissa ja varata riittävästi aikaa liikenteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme