Tekovalle uusi sopimus – Raaseporiin rakennetaan 5 000 m²:n liikekiinteistö
14.11.2025 08:00:00 EET | Tekova Oyj | Tiedote
Tekova on tällä viikolla allekirjoittanut kehittämänsä liikekiinteistön myyntiä koskevan sopimuksen kiinteistöyhtiö Prisma Propertiesin kanssa. Kahden käyttäjän tarpeisiin kehitetty reilun 5 000 m²:n liikekiinteistö rakennetaan Raaseporiin, Helsingin ja Hangon välisen vilkasliikenteisen valtatie 25:n varrelle. Kyseessä on Tekovan omakehitteinen hankekehityshanke.

”Raaseporin liikekiinteistö on vahvasti Tekovan strategian mukainen hanke. Olemme erittäin tyytyväisiä yhteistyöhön Prisma Propertiesin kanssa, ja jatkamme ilolla heidän kanssaan myös uudessa hankkeessa. Moderni, energiatehokkaasti toteutettu liikerakennus tulee palvelemaan tulevien käyttäjien tarpeita erinomaisesti pitkälle tulevaisuuteen", kommentoi Tekovan liiketoimintajohtaja Jussi Lahtinen.
"Olemme Prismalla erittäin iloisia uudesta projektista Tekovan kanssa. Projektin valmistuttua tämä laadukkaan tason kiinteistö ei ole vain erinomainen lisä Suomen salkkuumme, vaan se vastaa myös Prismalle tärkeitä korkeita ESG-tavoitteita”, kommentoi Prisma Propertiesin Head of Transactions Tom Hagen.
Liikekiinteistön rakentamisen arvioidaan käynnistyvän vielä vuoden 2025 aikana ja valmistuvan vuoden 2026 toisella vuosipuoliskolla.
Kiinteistöyhtiön kaupan lopullinen täytäntöönpano tapahtuu hankkeen valmistumisen yhteydessä. Hankkeeseen liittyy normaaleja epävarmuustekijöitä.
Tilojen vuokralaiset tiedottavat sijoittumisestaan omien aikataulujensa mukaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko HeikkiläToimitusjohtajaTekova Oyj
Puh:040 074 2994jaakko.heikkila@tekova.fiJussi LahtinenLiiketoimintajohtajaTekova Oyj
Puh:050 340 3466jussi.lahtinen@tekova.fiLinkit
Tekova lyhyesti
Tekova Oyj on vuonna 2018 perustettu valtakunnallinen toimitilarakentaja, joka on erikoistunut liike-, toimi-, logistiikka-, tuotanto- ja urheilutilojen sekä datakeskusten rakentamiseen. Yritys on toteuttanut reilut 120 toimitilahanketta, ja se työllistää noin 75 henkilöä. Tekova keskittyy asiakkaiden tarpeen mukaan räätälöityihin selkeisiin hallimaisiin hankkeisiin, jotka toteutetaan vakioiduilla konsepteilla, prosessoidulla toimintamallilla ja avaimet käteen -periaatteella (KVR). Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 65,5 MEUR ja liikevoitto 6,0 MEUR (9,1 %). Tekova on listautunut Nasdaqin First North Growth Market Finland -markkinapaikalle.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tekova Oyj
Puuilon ja Rustan liikerakennus valmistui Raaseporiin – toinen Tekovan ja Prisma Propertiesin yhteishanke kuukauden sisällä5.10.2026 14:15:00 EEST | Tiedote
Raaseporin Karjaalle, Helsingin ja Hangon välisen vilkasliikenteisen valtatie 25:n varrelle valmistui syyskuussa Tekovan kehittämä reilun 5 000 neliömetrin liikerakennus. Kiinteistö siirtyi 1.10.2026 ruotsalaisen kiinteistöyhtiö Prisma Propertiesin omistukseen, kun marraskuussa 2025 sovittu kauppa toteutui. Vähittäiskauppaketjut Puuilo ja Rusta avaavat myymälänsä uuteen liikerakennukseen loppusyksyn aikana. Liikerakennus sijaitsee Karjaan keskeisellä paikalla kahden valtatien risteyksessä, joten myymälät ovat helposti saavutettavissa koko Raaseporin alueelta. Raaseporin hanke jatkaa Tekovan ja Prisma Propertiesin yhteistyötä. Yhtiöiden ensimmäinen yhteishanke, Iisalmen liikerakennus, valmistui elokuussa 2026 ja kolmas hanke on parhaillaan käynnissä Lahdessa. ”Raasepori on jo kuukauden sisällä toinen Prisma Propertiesin kanssa valmistunut hanke. Se osoittaa, että hankekehitysmallimme toimii: kehitämme kiinteistön käyttäjien tarpeisiin, löydämme sille pitkäaikaisen omistajan ja viemme ha
Tekova urakoi Loviisaan uuden Puuilon17.9.2026 08:55:00 EEST | Tiedote
Tekova rakentaa Loviisaan noin 3 000 neliömetrin Puuilo-myymälän, joka sijoittuu vähittäiskaupan keskittymään Porvoonkadulle. Hankkeen tilaajana toimii Jouni Tikka/Tikka Capital Oy.
Iisalmen liikerakennus valmistui – Tekovan ja Prisma Propertiesin ensimmäinen yhteishanke päätökseen2.9.2026 14:57:03 EEST | Tiedote
Tekovan kolmen käyttäjän tarpeisiin toteuttama, noin 5 000 neliömetrin liikerakennus valmistui elokuussa Iisalmen Kivikoulunkujalle. Valmistumisen myötä kiinteistön omistus siirtyi 1.9.2026 ruotsalaiselle kiinteistöyhtiö Prisma Propertiesille kaupan toimeenpanon yhteydessä.
Tekova rakentaa kolmen käyttäjän liikerakennuksen Ouluun14.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tekova toteuttaa kolmen käyttäjän liikerakennuksen Ouluun 4-tien varteen osoitteeseen Pauketie 10. Liikerakennus on laajuudeltaan noin 1 800 neliömetriä. Hankkeen tilaajana toimii paikallinen sijoittajaryhmittymä.
Uusi urakkasopimus Tekovalle – 6 500 neliömetrin tuotantotilat Tampereelle18.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Tekova on solminut KVR-urakkasopimuksen Tampereen Lahdesjärvelle rakennettavista noin 6 500 m²:n tuotanto-, logistiikka- ja toimistotiloista piha-alueineen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme