Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kauma: Julkisen sektorin ostokuitit julkisiksi – veronmaksajien rahoilla tehtyjen hankintojen läpinäkyvyys kasvaa

13.11.2025 17:54:42 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Hallitus tekee historiallisen uudistuksen: jatkossa kuka tahansa voi tarkastella julkisen sektorin ostolaskuja keskitetysti yhdessä verkkopalvelussa. Uudistus avaa 37 miljardin euron hankintojen kokonaisuuden kansalaisten ja yritysten nähtäväksi, lisää kilpailua ja mahdollistaa merkittäviä säästöjä veronmaksajille. 

Pia Kauma. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Pia Kauma. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Hallitus tuo eduskuntaan esityksen, joka tekee julkisen sektorin, kuten kuntien, hyvinvointialueiden ja Kelan, ostolaskuista julkisia ja helposti vertailtavia. Käyttöön otetaan uusi hankintatietovaranto, joka kokoaa yhteen julkisyhteisöjen ostotiedot ja tarjoaa ne avoimesti kaikkien saataville.

Kun julkisen sektorin ostot avataan avoimesti kaikkien nähtäville, veronmaksajilla on mahdollisuus nähdä, mihin heidän rahansa käytetään. Samalla yritykset voivat tunnistaa uusia mahdollisuuksia ja se lisää kilpailua, sanoo Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma.

Julkishallinto ostaa tavaroita ja palveluita noin 37,6 miljardilla eurolla vuodessa. Asiantuntijoiden mukaan tehostamalla hankintoja voitaisiin säästää jopa yli 500 miljoonaa euroa. Kauman mukaan avoin tietovaranto on edellytys sille, että hankintoja voidaan aidosti kehittää ja vertailla.

Tämä uudistus tekee hankinnoista läpinäkyviä, reiluja ja vertailukelpoisia. Jokainen kuntalainen voi tulevaisuudessa katsoa, mitä oma kunta on ostanut ja yritykset voivat löytää aloja, joilla kilpailua on liian vähän, Kauma jatkaa.

Tietovaranto paljastaa myös kilpailuttamattomat ostot, joita tehdään noin 15 miljardilla eurolla vuodessa. Tämä luo painetta kilpailuttaa hankinnat avoimesti ja säästää veronmaksajien rahoja.

Avoimuus on paras lääke tehottomuuteen. Kun tieto on kaikkien saatavilla, syntyy luonnostaan painetta parempiin ja reilumpiin hankintoihin,” Kauma sanoo.

Uudistus perustuu pääministeri Orpon hallitusohjelmaan ja on osa Hankinta-Suomi-ohjelmaa. Tavoitteena on tehostaa julkisia hankintoja, lisätä kilpailua ja parantaa tiedolla johtamista.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Sarkomaa tyrmää vihreiden hoivamaksuesityksen: Koko elämänsä säästänyttä ei pidä rangaista vielä kuoleman jälkeenkin28.8.2026 10:33:21 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa tyrmää vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Suvi Pulkkisen esityksen, jossa ikäihmisten omaisuutta otettaisiin nykyistä vahvemmin huomioon ympärivuorokautisen hoivan maksuissa ja kustannuksia voitaisiin periä jälkikäteen kuolinpesältä. Sarkomaan mukaan ehdotus rankaisisi säästämisestä, yrittämisestä ja omistamisesta.

Kokoomuksen Vikman: Perussuomalaiset eivät voi jarruttaa lasten suojelemista groomaajilta ja seksuaaliselta ahdistelulta27.8.2026 20:26:02 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman vaatii perussuomalaisia kertomaan, millä keinoilla puolue aikoo suojella lapsia sosiaalisen median haitoilta, jos alle 15-vuotiaiden somerajoitukset eivät puolueelle kelpaa. Vikmanin mukaan pelkkä vastustaminen ei riitä tilanteessa, jossa lapset kohtaavat verkossa seksuaalista häirintää, hyväksikäyttöä ja koukuttavia palveluita.

Kokoomuksen Autto: EU:n on terävöitettävä linjaansa – hybridi-iskujen tekijät saatettava oikeuteen ja korvausvastuuseen27.8.2026 16:03:51 EEST | Tiedote

Suomenlahdella joulupäivänä 2024 merikaapeleita katkoneen Eagle S -aluksen tapaus palaa käräjäoikeuden käsiteltäväksi. Käräjäoikeus oli aiemmin katsonut, ettei Suomella olisi toimivaltaa tutkia rikosta YK:n merioikeusyleissopimuksen rajoitusten vuoksi. Hovioikeus kumosi nyt tämän tulkinnan: koska epäillyt rikokset tehtiin ja niiden seuraukset ilmenivät Suomessa, rikosvastuuta voidaan arvioida Suomen lain nojalla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye