Ikäihmisten palveluiden lokakuun laskujen mukana vääriä ja vajaita liitteitä
Kanta-Hämeen hyvinvointialueelta on lähtenyt asiakkaille laskujen mukana postia, joissa on väärä saate ja/tai liite. Lasku itsessään on oikein.

Kanta-Hämeen hyvinvointialueelta on lähtenyt asiakkaille laskujen mukana postia, joissa on väärä saate ja/tai liite. Lasku itsessään on oikein.
Kanta-Hämeen hyvinvointialue on yrittänyt lähettää ikäihmisten palveluiden asiakkailleen, jotka saavat säännöllistä kotihoitoa, yhteisöllistä asumista tai pitkäaikaista palveluasumista, lokakuun laskujen mukana liitteitä. Oikeiden liitteiden lähettäminen laskun mukana on epäonnistunut. Liitteitä on lähtenyt vajaina tai sisällöltään asiakkaan palveluun suhteutettuna väärällä sisällöllä. Virheen laajuus on vielä selvityksessä palveluntuottajan kanssa.
Hyvinvointialue pahoittelee asiaa ja korjaa virheen mahdollisimman pian, mikä merkitsee sitä, että kukin asiakas saa oikean saatteen ja liitteen.
Asiakkaan ei tarvitse tässä vaiheessa tehdä laskun liitteille mitään. Asiakkaat kontaktoidaan erikseen myöhemmin, kun virheen laajuus on saatu selville.
Tässä vaiheessa oletus on, että sama virhe voi koskea myös osaa muita asiakasryhmiä, kuten mielenterveys- ja päihdepalveluiden asumispalveluita tai vammaispalveluita.
Asiasta tiedotetaan lisää ensi viikolla.
Yhteyshenkilöt
Annukka Kuisminikäihmisten asiakasohjauksen tulosaluejohtaja
Puh:050 550 2263annukka.kuismin@omahame.fiSatu VälikangasLähijohtaja, Asiakasohjaus / Ikäihmisten palveluiden toimiala
Puh:0406354280satu.valikangas@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Älä katso ohi – Oranssit päivät näkyvät Kanta-Hämeessä14.11.2025 11:41:18 EET | Tiedote
Kanta-Hämeen ensi- ja turvakoti ry ja Oma Hämeen lähisuhdeväkivaltatyö avaavat kampanjan ajaksi pop up -tilan Hämeenlinnan keskustaan.
HoivaHämeen muutokset vaikuttavat useisiin kotihoidon asiakkaisiin14.11.2025 10:17:06 EET | Uutinen
Oma Hämeen asiakkaita on HoivaHämeen asiakkaina noin 80. Hyvinvointialue on yhteydessä kaikkiin asiakkaisiin, joita muutos koskee.
Vuoden 2026 järjestöavustusten haku käynnistyy 17. marraskuuta14.11.2025 08:14:53 EET | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialue avaa vuoden 2026 järjestöavustusten haun 17. marraskuuta. Haku jatkuu 14. joulukuuta asti. Avustuksia myönnetään järjestöjen toimintaan, joka tukee, täydentää tai monipuolistaa hyvinvointialueen palveluja ja edistää asukkaiden hyvinvointia. Hyvinvointialue myöntää järjestöille toiminta-avustuksia ja kumppanuusavustuksia. Toiminta-avustus kattaa järjestön jatkuvan ja suunnitelmallisen toiminnan sekä kertaluonteiset toimenpiteet, kun taas kumppanuusavustus kohdistuu pitkäjänteiseen yhteistyöhön hyvinvointialueen kanssa ja edellyttää myös muuta rahoitusta. Hakukelpoiset toimijat voivat hakea avustuksia yhdessä ja toteuttaa toimintaa yhteisvastuullisesti. Hyvinvointialue kannustaa yhteisvastuulliseen hakuun, sillä yhdessä toteutettu toiminta voi vahvistaa vaikuttavuutta, lisätä resurssien tarkoituksenmukaista käyttöä ja tukea järjestöjen toimintakykyä. Hyvinvointialue tukee järjestöjä yhteisvastuullisessa haussa. Hakuaikana järjestetään myös kaksi Teams-tukikli
Oma Hämeen Instagram-livet jatkuvat – aiheina syömishäiriöt, päihderiippuvuus ja muistisairaudet14.11.2025 06:35:08 EET | Tiedote
Asiantuntijat vastaavat kuuntelijoiden kysymyksiin lähetyksissä.
Osa Matinkulmakotien asukkaista muuttaa keväällä Ilveskotiin Hämeenlinnassa12.11.2025 14:05:49 EET | Tiedote
Vammaispalvelut valmistelevat muuttoa yhdessä asukkaiden ja läheisten kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme