Taas takaa ohi – SSRA:lla täydellinen viikonloppu Turussa
SSRA:lla oli Turussa täydellinen viikonloppu, kun eilinen TPS:n kaataminen sai tänään jatkokseen 8–4-voiton FBC Loistosta. Myös resepti oli sama, sillä eilen 0–4:stä nousseet oululaiset käänsivät tänään voitoksi 1–4-tappioaseman.
Kahdesti osuneet Sofia Pykäläinen ja Viola Vainio laukoivat FBC Turun jo avauserässä 4–1-johtoon, mutta harva olisi silloin arvannut, että maaleja tekisi enää SSRA. Riina Baerin kavennus tolpasta pomppineesta pallosta syntyi jo ennen erätaukoa, ja toisessa erässä nostivat kahdesti osunut Liinu Koivisto sekä Jonna-Liina Varis SSRA:n jo johtoon. Hanna Niemelä kasvatti eroa onnekkaalla rystylaukauksella pelin viimeisellä kympillä, ja Liinu Koiviston kolmas osuma sekä Josefiina Nissilän maali syntyivät tyhjään Loisto-verkkoon. Maalinsa lisäksi Nissilä kirjautti neljä syöttöpistettä.
Mestari Classic oli kokenut lauantaina shokkitappion Suomen Cupissa SaiPan pudotettua tamperelaiset jatkosta, mutta heti tänään oli takaisinmaksun aika samojen joukkueiden liigakohtaamisessa. Classic voitti lopulta 13-2.
Avauserässä SaiPan Saana Kurvinen vielä kuittasi Zara Gauffin-Kausteen onnekkaan avausmaalin, mutta jo ennen ensimmäistä taukoa Veera Vilenius, Mira Sikala rangaistuslaukauksesta, Vilja Kuutniemi ja Minttu Kotamäki olivat takoneet taululle lukemat 5-1. Toisenkin erän Classic vei samoin 5-1, ja kolmannessa SaiPan verkko heilahti vielä kolmesti. Vilja Kuutniemi (4+1), Veera Vilenius (2+2) ja Zara Gauffin-Kauste (1+2) olivat murskajaisten pistekärjet.
TPS:llä on liigakärjessä 23 ja Classicilla, EräViikingeillä sekä SB-Prolla 22 pistettä.
Sarja jatkuu ensi lauantaina täydellä kierroksella SaiPa–TPS, PSS–FBC Loisto, SSRA–Classic, Koovee–Pirkat, SB-Pro–EräViikingit ja Northern Stars–ÅIF.
F-liigan sunnuntain ainoassa miesten ottelussa Westend Indians pääsi kahden liigatappion jälkeen nauttimaan taas voitosta, kun se kaatoi vieraskentällä Nurmon Jymyn 5-3. Samalla Indians nousi tasapisteisiin sarjassa kolmantena olevan Classicin kanssa.
Indiansin avauserän kahden maalin johto syntyi harvinaisella tavalla, kun joukkue sai 2+2 minuutin rangaistuksen ja iski sen aikana peräti kaksi näyttävää alivoimamaalia. Ensin viimeisteli Joonatan Lindholm läpiajosta ja sitten Jani Rauhala etuyläkulmaan. Jymyn avausosuman laukoi Karri Vaarala hänkin alivoimalla, mutta toisessa erässä Indians karkasi 3–1-johtoon Leevi Aurasen rebound-osumalla. Päätösjaksolla joukkueet osuivat sitten vuorotahtiin, kun ensin Christian Remes ja sitten Niko Einiö kasvattivat vieraiden etumatkan kolmeen maaliin ja ensin Kalle Vaarala ja sitten kuudella viittä vastaan Karri Vaarala taas kavensivat eron kahteen.
Yhden syksyn kymmenestä ottelustaan voittanut Jymy jatkaa sarjassa toiseksi viimeisenä.
Sarja jatkuu heti maanantaina Nokialla ottelulla Nokian KrP–FBC Turku.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
TPS:lle kauden avaustappio – SSRA ratkaisi viimeisellä minuutilla15.11.2025 21:19:00 EET | Tiedote
F-liigan naisten sarjassa nähtiin tänään suuryllätys, kun TPS koki kauden ensimmäisen tappionsa taipuessaan kotikaukalossaan SSRA:lle 5-6. Toisessa erässä jo neljä maalia tappiolla olleet oululaiset iskivät voittomaalinsa ottelun viimeisellä minuutilla.
Alex Eklund ja TPS tylyt vieraat FBC Turun juhlaottelussa14.11.2025 21:35:01 EET | Tiedote
F-liigassa pelattiin perjantaina kaksi 30-vuotisjuhlaottelua, kun FBC Turku juhli täysiä vuosikymmeniä miesten ja ÅIF naisten sarjan kotiotteluissaan. Juhlavieraat olivat kuitenkin epäkohteliaita, sillä miesten Turun paikallisottelun vei TPS 8-4 ja naisten Itä-Uudenmaan derbyn puolestaan PSS tuloksella 1-0.
SPV ryöstöön kärkiottelussa – kahden maalin takaa rankkarivoittoon12.11.2025 21:42:23 EET | Tiedote
Nokian KrP ja SPV tarjoilivat F-liigan kuukauden ottelussa viihdettä koko rahan edestä. SPV nousi lopussa kahden maalin takaa tasoihin ja vei rangaistuslaukauksilla vielä lisäpisteen mukanaan voittaen 7-6.
FBC Loisto haki pisteet Espoosta9.11.2025 18:09:31 EET | Tiedote
F-liigan naisten sarjassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Siinä FBC Loisto haki Espoosta kauden neljännen voittonsa kaatamalla Northern Starsin 7-2.
SB-Pro vei kärkiottelun, ÅIF:lle kauden avausvoitto8.11.2025 20:30:44 EET | Tiedote
F-liigan viikon kärkiottelu pelattiin Nurmijärvellä, jossa SB-Pro aiheutti mestari Classicille kauden toisen tappion voittamalla rangaistuslaukauksilla 4-3. Jumbo ÅIF puolestaan haki Lappeenrannasta kauden avauspisteensä kaatamalla SaiPan rangaistuslaukauksilla 5-4.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme