Uusi väitöstutkimus selvitti sosiaalisen median sisältöjen sitouttavia tekijöitä
KTM Risqo Wahid tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun markkinoinnin väitöskirjassaan, mitkä tekijät sitouttavat sosiaalisen median sisältöihin. Tutkimus osoittaa, että pienet yksityiskohdat sisällön luomisessa, kuten viestin informatiivisuus, äänen käyttö, kieli ja siinä esiintyvä henkilö, voivat vaikuttaa voimakkaasti kuluttajien reaktioihin. Tutkimuksen mukaan tehokkaat taktiikat vaihtelevat eri alustojen ja toimialojen välillä. Väitöstutkimus tarjoaa myös käytännöllisiä ohjeita, joiden avulla yritykset voivat tehostaa sisältömarkkinointia sosiaalisessa mediassa.

Risqo Wahidin väitöstutkimus paljastaa, miksi jotkut sosiaalisen median sisällöt menestyvät, kun taas toiset epäonnistuvat. Hänen väitöskirjansa osoittaa, että pienet yksityiskohdat sisällön luomisessa, kuten viestin informatiivisuus, äänen käyttö, kieli ja viestissä esiintyvä henkilö, voivat vaikuttaa voimakkaasti kuluttajien reaktioihin.
- Tutkimuksessa analysoitiin 34 Instagramissa ja TikTokissa aktiivisesti esillä olevaa tuotemerkkiä korkeakoulutuksen, elintarvike- ja juomateollisuuden sekä älypuhelinten alalta. Tutkimus osoittaa, että tehokkaat taktiikat vaihtelevat eri alustojen ja toimialojen välillä, sanoo Risqo Wahid.
- Esimerkiksi hauska ja tunnepitoinen sisältö toimii yleensä parhaiten elintarvike- ja juomabrändeille TikTokissa, kun taas informatiivinen sisältö toimii paremmin yliopistoille ja teknologiayrityksille.
Käytännönläheisiä ohjeita yrityksille tehokkaaseen sisältömarkkinointiin sosiaalisessa mediassa
Teorian lisäksi väitöstutkimus tarjoaa käytännönläheisiä ohjeita, milloin ja miten yritysten kannattaa käyttää tehokkaita sisältömarkkinoinnin keinoja sosiaalisessa mediassa.
- Tutkimus osoittaa, että erilaiset sisältömarkkinoinnin elementit - kuten monipuolisten mediaformaattien käyttö, paikallisten ja vieraiden kielten sekoittaminen tai somevaikuttajien mukanaolo - tehoavat eri tavoin eri alustoilla, toimialoilla ja kuluttajakonteksteissa.
Wahidin tutkimus paljastaa, miten erilaiset sisältömarkkinoinnin elementit toimivat erilaisissa olosuhteissa. Näin se auttaa yrityksiä luomaan strategisempaa ja kontekstin paremmin huomioivaa sosiaalisen median sisältöä, joka erottuu nykypäivän ruuhkaisessa digitaalisessa ympäristössä.
KTM Risqo Wahidin markkinoinnin alan väitöskirja ”Content marketing cues for customer engagement on social media” tarkastetaan lauantaina 22.11.2025 klo 12.00 Agoralla auditoriossa 3. Vastaväittäjänä toimii professori Timo Mandler (NEOMA Business School, Ranska) ja kustoksena apulaisprofessori Joel Mero (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Tutustu Risqo Wahidin väitöskirjaan.
Lisätietoja:
Risqo Wahid
risqo.m.wahid@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni LaajalahtiViestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358 50 336 4368toni.m.t.laajalahti@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
QS Sustainability 2026: JYU paransi sijoitustaan vastuullisuusarvioinnissa19.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto sijoittui kansainvälisessä yliopistojen yhteiskunnallista vaikuttavuutta, kestävyyttä ja vastuullisuutta mittaavassa arvioinnissa sijalle 296. Sijoitus parani viime vuodesta, jolloin se oli 310. Mukana oli kaikkiaan 2 002 yliopistoa yli sadasta maasta. Suomesta mukana oli 12 yliopistoa.
Riitta ja Jorma J. Takasen säätiö sekä Jyväskylän yliopisto yhteistyöhön tutkimusinnovaatioiden kaupallistamiseksi18.11.2025 13:01:35 EET | Tiedote
Riitta ja Jorma J. Takasen säätiö sr ja Jyväskylän yliopisto ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka tavoitteena on tukea tutkimustoiminnasta syntyneiden innovaatioiden kaupallistamista.
Global Ranking of Academic Subjects 2025: Kahdeksan JYU:n tieteenalaa mukana maailman parhaiden joukossa18.11.2025 12:05:00 EET | Tiedote
Tiistaina 18.11.2025 julkaistussa Shanghai Rankingin eri tieteenalojen kansainvälisessä yliopistovertailussa (Global Ranking of Academic Subjects) Jyväskylän yliopisto sijoittui sadan parhaan joukkoon kahdessa tieteenalaluokassa.
Miten turvaamme ikääntyvien hoivan tulevaisuudessa? Huippututkimusyksikön tulokset julki 21.11.2025 Tiedekulmassa18.11.2025 10:05:39 EET | Tiedote
Vanhuspalveluiden saatavuus on heikentynyt merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana, ja digitalisoituva yhteiskunta uhkaa jättää ikääntyneet katveeseen. Näistä ja muista hoivan ajankohtaisista kysymyksistä keskustellaan Ikääntymisen ja hoivan tutkimuksen huippuyksikön päätösseminaarissa 21.11.2025 klo 13–15 Helsingin yliopiston Tiedekulmassa. Tilaisuudessa esitellään keskeisimmät tutkimustulokset. Seminaarin juontaa toimittaja Tiina Merikanto, ja tilaisuutta voi seurata myös etänä.
Elomatic ja Jyväskylän yliopisto solmivat kumppanuuden: pääpaino turvallisuusteknologiassa18.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Konsultointi- ja suunnitteluyritys Elomatic ja Jyväskylän yliopisto aloittavat tiiviin yhteistyön, jonka tavoitteena on vahvistaa osaamista, edistää tiedonvaihtoa ja kasvattaa Jyväskylän alueen elinvoimaa. Kumppanuus keskittyy muun muassa turvallisuusteknologian osaamisen (CBRNE) kehittämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme