Nelonen Media

Poliisit 24/7 -sarjassa hypätään näiden partioiden kyytiin Oulussa, Tampereella, Hyvinkäällä ja Kuopiossa

Jaa

Ruudussa ja Nelosella päästään hyppäämään poliisipartioiden kyytiin ympäri Suomea 14. tammikuuta alkaen.

Uutuussarja Poliisit 24/7 vie katsojat seuraamaan poliisipartioiden arkea neljällä paikkakunnalla: Kuopiossa, Oulussa, Hyvinkäällä ja Tampereella.

Poliisit 24/7 -sarjan uudet jaksot on kuvattu viime kesän ja syksyn aikana. Ruudussa ja Nelosella tositoimiin päästään 14. tammikuuta alkaen. Nelosella sarjaa esitetään aina keskiviikkoisin kaksi jaksoa putkeen klo 20 ja 20.30, Ruutuun viikon jaksot ilmestyvät keskiviikkoaamuisin.

Partioiden arkisia työvuoroja seuraava sarja tarjoaa mahdollisuuden nähdä läheltä, mitä kaikkea poliisin työ sisältää ja millaisia tilanteita eteen voi tulla, kun partiot liikkuvat turvaamassa kansalaisten arkea ympäri vuorokauden.

VIDEO: Tältä näyttää tammikuussa alkava uutuussarja Poliisit 24/7!

Sarjassa konkretisoituu myös työn synkempi puoli: kesän hellejakson surulliset hukkumistapaukset, alfa-PVP:n aiheuttamat ongelmat, skuuttiturmat ja muut järjestyshäiriöt. Ensimmäisten joukossa paikalla ollaan myös valtakunnallisiin uutisotsikoihin päätyneissä tilanteissa, kuten Tampereen kerrostalopalossa.

Kaiken keskellä tilanteita puretaan maijassa yhdessä partiokaverin kanssa - usein myös huumorin kautta.

Poliisit 24/7 on toteutettu Poliisin yleisiä mediaperiaatteita noudattaen. Tuotannon jokaisessa vaiheessa on noudatettu eduskunnan oikeusasianmiehen määrittämiä reunaehtoja viranomaistoiminnan seuraamiseksi.

Kuvausryhmä ei esimerkiksi kulje samassa autossa poliisipartion kanssa tai saa tietoonsa henkilötietoja.

  • Poliisit 24/7 alkaa Ruudussa ja Nelosella keskiviikkona 14. tammikuuta.

Sarjassa mukana olevat poliisipartiot Oulusta, Kuopiosta, Hyvinkäältä ja Tampereelta esittäytyvät alla:

OULU

Tuomas & Ruusa

“Hienosti toimittu, konstaapeli”

Vanhempi rikoskonstaapeli Ruusa Tiainen on toiminut poliisina vuoden ajan ja hänen partiokaverinsa, vanhempi konstaapeli Tuomas Sälkiö, on työskennellyt poliisina 5 vuotta. Ruusan ja Tuomaksen partiossa riittää naurua ja vauhdikkaita hetkiä. 

Vasta vuoden verran poliisina olleella Ruusalla on sarjan edetessä edessään myös uusia kokemuksia, joita päin kaksikko suuntaakin aina varmoin ottein ja tarvittaessa kaasu pohjassa.

OULU

Sauli, Jarmo & Dino

“Kannattaa tehdä läksyt nuorena tai joutuu isona poliisikouluun”

Sauli ja Jarmo muodostavat partion, josta ei kokemusta puutu. Ylikonstaapeli Sauli Ylikulju on toiminut poliisina jo kunnioitettavat 25 vuotta, kun taas ylikonstaapeli Jarmo Makkosella on takanaan 20 vuoden kokemus. Lisämausteen partioon tuo innokas tassukonstaapeli Dino, joka on aina valmiina tehtävään kuin tehtävään.

KUOPIO

Jari & Lassi

“Perinteinen savolainen jäärä”

Jari ja Lassi tuntevat toisensa läpikotaisin, ja se näkyy myös partion dynamiikassa. Vanhempi konstaapeli Jari Savolainen on tehnyt jo 18 vuoden uran poliisissa, kun taas vanhempi konstaapeli Lassi Rahikainen on pukeutunut sinihaalareihin 6 vuotta. Puujalkavitsit lentävät yön hiljaisina hetkinä, ja Jari ottaa tarvittaessa myös pyörän alleen.

HYVINKÄÄ

Arttu & Miikka

“Tykätään olla kenttäkonstaapeleja, kun saa valvoa öitä. Ja ajaa kovaa autolla”

Arttu ja Miikka ovat aikaansaava kaksikko, joka pysähtyy kohtaamaan jokaisen ihmisen tilanteen vaatimalla tavalla. Ylikonstaapeli Miikka Peltoniemellä on vyönsä alla jo 24 vuotta poliisissa. Poliisina 5 vuotta toiminut vanhempi konstaapeli Arttu Huovila puolestaan kaivaa aina taskustaan heijastimen kohtaamilleen nuorille.

TAMPERE

Juha & Valtteri 

“Me nähdään jo ennakolta, ennen kuin radiossa edes kysytään, niin suunnataan jo paikalle”

Kun Juha ja Valtteri ovat työvuorossa, niin Tampereen rötöstelijöillä on edessään tiukat paikat. Partio ei jää sanattomaksi edes isojen yhteiskunnallisten kysymysten edessä. Ylikonstaapeli Juha Aaltonen on toiminut poliisina jo 25 vuotta, kun taas vanhempi konstaapeli Valtteri Kauppilalla on virkavuosia takanaan kuusi.

Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä sf.nm-ovp.nelonenmedia.fi, anna hyväksyntä sivun yläosasta.
VIDEO: Tältä näyttää tammikuussa alkava uutuussarja Poliisit 24/7!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Nelonen Media

Nelonen Media on Suomen suurin viihdetalo, jonka portfoliosta löytyvät suoratoistopalvelu Ruutu sekä televisiokanavat Nelonen, Jim, Liv ja Hero. Nelonen Mediaan kuuluvat myös radiokanavat Suomipop, Radio Rock, HitMix, Loop, Aito Iskelmä, Classic Hits, Easy Hits, GrooveFM ja Kantriradio sekä monipuolinen audiopalvelu Supla.

Nelonen Media levittää kotimaisia elokuvia ja osana Nelonen Mediaa toimii musiikkiyhtiö Kaiku Entertainment, joka julkaisee ja kustantaa kotimaista musiikkia.

Nelonen Media Live on yksi Suomen suurimmista festivaali- ja tapahtumajärjestäjistä, joka tuottaa vuosittain yli 20 suurtapahtumaa, konsertteja ja risteilyjä eri puolilla maata. Suurimpiin tapahtumiin kuuluvat mm. Rockfest, Tammerfest, Suomipop-festivaalit, Tikkurila Festivaali ja RMJ.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Nelonen Media

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye