SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen talouslupausten takissa ei ole enää yhtään ehjää saumaa

Jaa

Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) ilmoitus siitä, että Suomi on todennäköisesti joutumassa EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn osoittaa karulla tavalla hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisen, toteaa SDP:n valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

-Pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Purra ovat painelleet velkaralliautollaan suoraan EU:n tarkkailuluokan etupulpettiin. Lupaukset velkaantumisen lopettamisesta ovat murentuneet käytännössä täysin, toteaa Räsänen.

Oikeistohallituksen johdolla Suomi on ajautunut tilanteeseen, jossa samanaikaisesti velka kasvaa, työttömyys pysyy korkeana ja talous matelee paikallaan.

-Hallituksella oli yksi suuri lupaus. Se oli lupaus velaksi elämisen lopettamisesta. Vaan kuinka on käynyt? Vaikuttaa sille, ettei hallituksen talouslupausten takissa ole enää yhtään ehjää saumaa. Suomen talouskehitys on tällä hetkellä Euroopan heikoimpien joukossa. Nyt hallitus on ajamassa Suomen vielä EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn, mikä on viimeinen niitti sen talouspolitiikan uskottavuudelle.

-Nyt on viimeinen hetki, kun hallituksen on uudelleen harkittava tehotonta ja kallista yhteisöveron alennusta, jonka hallitus toteuttaa velkaa lisäämällä. Ja talouskasvun näkökulmasta nyt on tärkeintä vahvistaa ihmisten luottamusta, Räsänen päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Timo Suhonen: Miksi hallituksella on sokea piste työmarkkinarikollisuuden kohdalla?14.11.2025 13:41:24 EET | Tiedote

Suomessa on jälleen paljastunut uusi ulkomaisten työntekijöiden riistoon liittyvä rikosepäily, kun kymmenet nepalilaiset metsurit ovat joutuneet maksamaan kynnysrahoja ja työskentellet huonoissa oloissa ilman palkkaa. Miksi hallitus kohtelee työmarkkinarikollisia silkkihansikkain sen sijaan, että kiristäisi rangaistuksia, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye