Belémin ilmastokokouksen loppusuora aukeaa: toivoa läpimurroista Amazonin neuvotteluissa?
YK:n ilmastohuippukokouksen toinen viikko on alkanut ja maiden ministerit ovat aloittaneet poliittisen tason neuvottelut. Puheenjohtajamaa Brasilia esitti maanantaina 17.11. ensimmäisen päätösasiakirjan luonnoksen. Vaikka kovaa poliittista vääntöä on vielä luvassa, on selvää, että todistamme fossiilitalouden aikakauden kuolemankouristuksia.
Brasilian Belémissä toinen neuvotteluviikko on alkanut ristiriitaisissa tunnelmissa. Ilmassa on toivoa uusista läpimurroista samaan aikaan kun vanhat kiistat aiheuttavat kitkaa neuvotteluosapuolten välillä. Kulisseissa käydään tällä hetkellä kovaa poliittista vääntöä päätösasiakirjan sisällöstä.
Toiveissa konkretia fossiilisista polttoaineista luopumiseksi
Kokouksen merkittävä kehityskulku on vahva poliittinen liikehdintä fossiilisten polttoaineiden alasajon edistämiseksi. Yli 80 valtiota – joukossa valtioita Euroopasta, Afrikasta, Etelä-Amerikasta ja Oseaniasta – on osoittanut tukensa aloitteelle tiekartasta, jonka määrittelisi toimenpiteitä fossiilisista polttoaineista luopumiseksi.
”Taustalla on pyrkimys konkretisoida kaksi vuotta sitten Dubaissa aikaansaatu historiallinen, mutta epäselvä kirjaus siirtymästä pois fossiilisista polttoaineista. On merkityksellistä, että alullepanijat ovat globaalin etelän valtioita ja isoja öljytuottajia, kuten Kolumbia ja Brasilia. Siirtymätalouden maat ottavat johtajuutta maailman vihreässä energiasiirtymässä”, sanoo Fingon kansainvälisen politiikan asiantuntija Johannes Hautaviita.
Vielä on kuitenkin epäselvää, missä muodossa aloite mahdollisesti päätyy kokouksen lopputulemiin.
“Riippumatta Belémissä nousseen fossiilienergiasta luopumista koskevan aloitteen kohtalosta, antaa se jo tällaisenaan vahvan poliittisen signaalin siitä, että fossiilisten polttoaineiden aikakauden loppu lähestyy”, Hautaviita toteaa.
Samaan aikaan neuvotteluita käydään karun uuden todellisuuden keskellä. Pariisin ilmastosopimuksen solmimisesta on kulunut kymmenen vuotta, ja sen päätavoite pitää maapallon kuumeneminen alle turvallisena pidetyn 1,5 asteen rajan on lipunut käsistä.
Valtioiden ennen Belémin kokousta toimittamat kansalliset päästövähennystavoitteet eivät pelasta tilannetta. YK:n ympäristöohjelman mukaan olemme matkalla kohti katastrofaalista, eliökunnan elinehtoja uhkaavaa 2,3-2,8 asteen kuumenemista.
YK:n kansainvälisen tuomioistuimen neuvoa-antava kanta linjaa, että valtioilla on laillinen velvollisuus vähentää päästöjään Pariisin sopimuksen mukaisesti.
Kehittyvät maat tarvitsevat rahoitusta sopeutuakseen ilmastonmuutokseen
Belémissä kehittyvät maat vaativat rikkailta mailta rahoituslupauksia selviytyäkseen ilmastokriisin eturintamassa. Tänä vuonna umpeutuu sopeutumisrahoituksen tuplaamistavoite, johon rikkaat maat, mukaan lukien EU ja Suomi, sitoutuivat vuonna 2022.
“Sopeutuminen, joka tähän asti on esitellyt “pehmeän” ilmastopolitiikan roolia, on noussut Belémissä kovan politiikan ytimeen. Eriävät näkemykset ilmastokriisin rahoitusvastuista syövät osapuolten välistä luottamusta. Ilmastokriisille alttiimmat kehittyvät maat vaativat rahoitustasojen kolminkertaistamista – samaan aikaan kuin USA on vetäytynyt Pariisin sopimuksesta ja lakkauttanut kehitysyhteistyönsä. EU on toistaiseksi Belémissä toistanut kantaansa, ettei sen jäsenmaat ole halukkaita lisäämään tukeaan”, sanoo Fingon kansainvälisen ilmastopolitiikan asiantuntija Emilia Runeberg.
Viime vuonna Bakun ilmastoneuvotteluiden loppumetreillä sorvattu rahoituspäätös oli karvas tappio kehittyvien maiden neuvottelijoille.
“Vaikka siinä sovittiin kehittyvien maiden tuen “kolminkertaistamisesta” 300 miljardiin dollariin vuoteen 2035 mennessä, tämä ei kuitenkaan tarkoita merkittävää julkisen rahoituksen lisäystä, kun huomioidaan mm. inflaation vaikutus. Velkakriisin kourissa kehittyvät maat ovat huolissaan lahjamuotoisen ilmastorahoituksen hupenemisesta, kun rahoittajamaat esittävät ratkaisuksi lainamuotoisen rahoituksen lisäämistä”, Runeberg jatkaa.
Nytkähtääkö oikeudenmukainen siirtymä eteenpäin?
Sopu näyttää mahdolliselta niin kutsutusta “Belém Action Mechanism for Just Transition”-järjestelystä, jonka avulla osapuolet sitoutuisivat tukemaan mm. työntekijöiden ja haavoittuvimmassa asemassa olevien ihmisten asemaa vihreässä siirtymässä.
“Oikeudenmukaisen siirtymän neuvotteluissa ollaan louhimassa uutta poliittista tilaa – sosiaalipolitiikka, eli ihmiset, tuodaan ilmasto- ja energiapolitiikan keskiöön”, Runeberg toteaa.
Lisätiedot
Emilia Runeberg, kansainvälisen ilmastopolitiikan asiantuntija, Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo
+358 50 317 6686, emilia.runeberg@fingo.fi
Johannes Hautaviita, kansainvälisen politiikan asiantuntija, Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo
+358 50 317 6780, johannes.hautaviita@fingo.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emilia Runebergasiantuntija, kansainvälinen ilmastopolitiikkaSuomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Puh:+358 50 317 6686emilia.runeberg@fingo.fiJohannes Hautaviitaasiantuntija, kansainvälinen politiikkaSuomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Puh:+358 50 317 6708johannes.hautaviita@fingo.fiFingo on suomalaisten kansalaisjärjestöjen kattojärjestö, joka edistää kestävää kehitystä ja kansalaisyhteiskunnan vahvistumista globaalisti. Noin 250 jäsentämme työskentelee kehitysyhteistyön, kestävän kehityksen, globaalin kansalaiskasvatuksen, humanitaarisen avun, rauhantyön, ihmisoikeustyön tai muun kestävää kehitystä edistävän toiminnan parissa Suomessa ja maailmalla. Fingo viestii, vaikuttaa, kouluttaa, kokoaa ihmiset yhteen ja rohkaisee toimintaan. Teemme töitä, jotta maailma olisi reilumpi − ihan kaikille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Neuvottelut YK:n verosopimuksesta elävät kriittistä vaihetta – Fingo ja Finnwatch muistuttavat: Suomi menettää satoja miljoonia euroja vuodessa aggressiivisen verosuunnittelun takia11.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
YK:n kansainvälisen verosopimuksen neuvottelut käynnistyivät tämän viikon maanantaina Kenian pääkaupungissa Nairobissa. Suomi on neuvottelujen aiemmissa vaiheissa ottanut muiden EU-maiden vanavedessä jarrumiehen roolia, vaikka verovälttelyn tehokas tilkitseminen olisi myös Suomen taloudellisten etujen mukaista.
Suomalaiset järjestöt YK:n ilmastokokouksesta: 1,5 asteen kuumenemisrajasta pidettävä kiinni – samalla on rahoitettava sopeutumista6.11.2025 14:37:16 EET | Tiedote
Valtioiden nykyisillä ilmastotoimilla ja -suunnitelmilla maapallon keskilämpötila uhkaa nousta lähes kolme astetta. Suomalaiset järjestöt odottavat päättäjiltä YK:n ilmastokokouksessa väkeviä korjausliikkeitä, jotka täyttävät valtioiden lailliset velvoitteet ilmastokriisin torjunnassa ja pitävät kansainvälisen yhteistyön liekin yllä epävakaina aikoina.
Fingo kiittää ministeri Grahn-Laasosen puhetta huippukokouksessa - "Toivomme, että emme poistu Dohasta tyhjin lupauksin"5.11.2025 15:36:22 EET | Tiedote
Suomen sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen puhui keskiviikkona 5. marraskuuta 2025 YK:n järjestämässä Maailman sosiaalisen kehityksen huippukokouksessa Dohassa, Qatarissa.
Maailman Kuvalehdelle Julius-palkinto ja Pronssipantteri-tunnustus30.10.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Maailman Kuvalehden päätoimittajalle Anni Valtoselle on myönnetty Aikakauslehtien päätoimittajat ry:n Julius-palkinto. Lisäksi lehti on saanut Pronssipantteri-kulttuuripalkinnon.
Sosiaalisen kehityksen huippukokouksessa tehdään päätöksiä yhteiskuntiemme vakaudesta29.10.2025 17:00:59 EET | Tiedote
Ensi viikolla järjestettävässä YK:n sosiaalisen kehityksen huippukokouksessa Dohassa vahvistetaan sitoumusta 30 vuotta sitten sovittuihin sosiaalisen kehityksen tavoitteisiin. Sosiaaliturvan vahvistamisella olisi tärkeä merkitys yhteiskuntien vakauttamisen kannalta. Fingon asiantuntija Essi Lindstedt osallistuu huippukokoukseen ja on median käytettävissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme