SDP:n Razmyar: Jos Suomi joutuu EU:n tarkkailuluokalle, johtuu se hallituksen omista virheistä
Valtiovarainministeri Purran mukaan Suomi on joutumassa alkuvuodesta EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn. Syy on Orpon hallituksen epäonnistuneessa talouspolitiikassa, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.

– Voi vain kuvitella, millainen huuto kokoomuksen taholta olisi noussut, jos Suomi olisi päätymässä ”tarkkailuluokalle” jonkin muun hallituspohjan aikana. Kun se nyt näyttää olevan tapahtumassa kokoomuksen vahtivuorolla ja kokoomuslaisen talous- ja työllisyyspolitiikan tuloksina, onkin pääministeripuolueessa äkkiä hyvin hiljaista.
– Jos Suomi päätyy EU:n tarkkailuluokalle, kyse on ennen kaikkea hallituksen omista virheistä. Hallituksen ideologinen talous- ja työllisyyspolitiikka on johtanut siihen, että työpaikoistaan ja pärjäämisestään huolestuneet suomalaiset eivät uskalla kuluttaa vaan keskittyvät säästämään pahan päivän varalle. Mittavat sosiaaliturvaleikkaukset ja arvonlisäverojen korotukset ovat lisänneet ihmisten ahdinkoa ja ovat suoraan pois kotimaisesta kulutuksesta. Tätä tosiasiaa hallitus ei voi kieltää, Razmyar sanoo.
Razmyar muistuttaa opposition varoittaneen alusta asti, että Suomen taloustilannetta ei korjata vain leikkauksilla, kun samaan aikaan kasvupanostukset ovat loistaneet poissaolollaan.
– Orpon hallituksen kautta on vielä puolitoista vuotta jäljellä. Nyt on aika kääntää suunta ja etsiä toimia, joilla vahvistetaan suomalaisten luottamusta tulevaisuuteen ja omaan pärjäämiseensä. Vientiin, markkinoihin ja vaikkapa Yhdysvaltojen tulleihin emme voi aina vaikuttaa, mutta kotimaisen kulutuksen edellytyksiin voimme.
– Vähintä, mitä hallitus voisi tehdä talouden vahvistamiseksi tässä tilanteessa olisi sen omien holtittomien, suurituloisimpia hyödyttävien veronkevennysten peruminen. Esimerkiksi yhteisöveron alennusta on kritisoitu laajasti. Sen peruminen osoittaisi, että hallitus kykenee vastuullisiin toimiin eturyhmäpolitiikan sijasta, Razmyar päättää.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Eduskunta-avustaja Merja Pulliainen p. +358 50 306 1120
Kuvat
SDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm kritisoi suojaosien poistoa: työttömyysturvasta tuli byrokratialoukku ja työttömien ahkeruutta rangaistaan19.12.2025 11:41:53 EET | Tiedote
Kelan mukaan työttömien osa-aikatulot ovat pienentyneet työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistamisen jälkeen. Hallitus vaikeuttaa jo valmiiksi haastavassa tilanteessa olevien työttömien tilannetta ja heikentää heidän mahdollisuuksiaan työkokemuksen kerryttämiseen ja taloustilanteensa kohentamiseen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu PES Leaders Meetingiin Brysselissä17.12.2025 13:54:31 EET | Tiedote
Euroopan sosialidemokraattisten johtajien tapaaminen torstaina 18. joulukuuta pohjustaa EU-huippukokousta, joka käsittelee muun muassa Venäjältä jäädytettyjen varojen käyttöä, Ukrainan tilannetta laajemmin sekä EU:n monivuotista rahoituskehystä. Lindtman tapaa Brysselissä PES:n kokouksen lisäksi muun muassa Euroopan parlamentin puhemiehen Roberta Metsolan.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Orpon hallituksen toimintakyky on perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä16.12.2025 14:36:34 EET | Tiedote
Perussuomalaisten on turha väittää, että muut pitävät yllä tämänkertaista rasismikohua. On myös selvää, että pääministerin uskottavuus ja koko hallituksen toimintakyky on nyt täysin perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä ja sen päätöksen varassa, koituuko rasistisista somekuvista seuraamuksia, SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar sanoo.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Pääministeri Orpo vetäytyy vastuusta yhdenvertaisuustiedonannon taakse14.12.2025 15:51:25 EET | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar on pettynyt pääministeri Petteri Orpon (kok.) hitaaseen ja hampaattomaan reagointiin perussuomalaisten uusimpaan rasismikohuun. – Yhdenvertaisuustiedonanto on pelkkä irvikuva, jos pääministeri Orpo katsoo, että riittää, kun poikkeamiin siitä reagoidaan, vaikka niitä ei voida estää, Razmyar toteaa.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purra nosti kädet pystyyn suomalaisten suurimpien huolien edessä14.12.2025 11:27:02 EET | Tiedote
Riikka Purra puhui sunnuntaina perussuomalaisten puoluevaltuustolle. Puheen aluksi Purra uhriutui oman talouspolitiikkansa haaksirikon edessä ja kertoi, että vain lisää samaa epäonnistunutta talouspolitiikkaa on luvassa. Tämän jälkeen Purra kertoi, ettei hallitus tule tekemään isoja muutoksia kuntien ja hyvinvointialueiden rahoitukseen, vaikka näkee niille tarpeen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen ihmettelee, että hallitus on nostanut kädet pystyyn ja jättää hyvinvointialueet ja kunnat epävarmuuteen loppukaudeksi, vaikka hallituksella on koko ensi vuosi aikaa esittää korjauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

