Vihreät - De Gröna

Inka Hopsu: Hallituksen korkeakoululeikkaukset vaarantavat Suomen osaamistason

21.11.2025 11:49:50 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Petteri Orpon hallitus tiedotti torstaina 20.11. uusista 2,9 miljoonan euron lisäsäästöistä yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen rahoitukseen. Hallitus on jo aiemmin tehnyt yli sadan miljoonan euron säästöt korkeakoulujen perusrahoitukseen. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu korostaa, että säästöillä tehdään tyhjäksi Suomen tavoitteet osaamistason nostamisesta.

kansanedustaja Inka Hopsu
kansanedustaja Inka Hopsu

Hallitus esittää vuoden 2026 talousarvion täydennyksessä, että taiteen yritystukiin kohdistuvat leikkaukset perutaan ja niitä rahoitetaan muun muassa yliopistojen ja ammattikorkeakorkeakoulujen rahoitukseen tehtävillä yhteensä 2,9 miljoonan euron säästöillä.

– On hyvä, että hallitus ymmärsi perua erityisesti elokuva-alan tuotantotukeen kohdistuvat säästöt. On kuitenkin väärin, että säästöjä haetaan nyt vuorostaan koulutuksen puolelta. Hallitus on jo aiemmin leikannut yliopistojen perusrahoitusta 56 miljoonaa euroa ja ammattikorkeakoulujen perusrahoitusta 51 miljoonaa euroa. Korkeakoulujen perusrahoitusta pitäisi ennemmin vahvistaa, ei heikentää, vihreiden kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Inka Hopsu sanoo.

Korkeakoulujen perusrahoitus on tärkeää toiminnan ennustettavuuden ja opetuksen resurssien näkökulmasta.

– Suomen tavoite nuorten korkeakoulutusasteen nostamisesta puoleen ikäluokasta on jo valmiiksi karkaamassa käsistä ja opiskelijakohtainen rahoitus on pitkin 2000-lukua heikentynyt huolestuttavasti etenkin ammattikorkekoulujen puolella. Korkeakoulupaikkojen täsmärahoitus ja lisäykset tutkimusrahoitukseen eivät auta, jos hallitus samaan aikaan perusrahoituksen leikkauksilla heikentää korkeakoulujen toimintaedellytyksiä ja viime kädessä koulutuksen laatua, Hopsu korostaa.

Hopsu nostaa esiin myös opiskelijoiden toimeentuloon tehdyt leikkaukset.

– Hallitus on saksinut opiskelijoiden toimeentulosta sata miljoonaa euroa ja pakottaa nuoria valmistumaan lainataakka niskassaan. Tämä on entistä vaikeampi yhtälö korkeakoulutettujen nuorten työttömyyden kasvaessa ja pitkittyessä. Nyt pitäisi varmistaa, että nuoret eivät uuvu ja korkeakoulujen rahoitus on riittävän suurta, että opiskelijoita pystytään tukemaan opinnoissaan. Leikkauspolitiikassakin pitäisi olla visio, Hopsu päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Fatim Diarra: Hallituksen määräaikaisten työsuhteiden helpottaminen polkee naisvaltaisten alojen oikeuksia – jätti SDP:n edustajien kanssa perustuslakivaliokunnassa eriävän14.4.2026 16:41:00 EEST | Tiedote

Perustuslakivaliokunta käsitteli kokouksessaan 14.4. hallituksen esitystä määräaikaisten työsuhteiden helpottamisesta. Esityksen on kritisoitu heikentävän työntekijöiden oikeuksia, kohdistuvan erityisesti naisvaltaisiin aloihin ja lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra ja neljä SDP:n kansanedustajaa jättivät perustuslakivaliokunnassa lakiesityksestä eriävän mielipiteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye