Tutkimus: Sairaat arvostavat euroja enemmän
Tuore tutkimus arvioi, kuinka sairastuminen vaikuttaa ihmisten itsensä kokemaan hyvinvointiin ja miten tulojen merkitys muuttuu sairauden aikana. Tulosten mukaan sairastuminen heikentää merkittävästi hyvinvointia ja tutkimuksessa arvioidaan tämän menetyksen rahallista arvoa. Tulokset osoittavat, että tulot ovat henkilön sairastuessa selvästi arvokkaampia: jokainen lisäeuro lisää hyvinvointia enemmän kuin terveenä. Erityisesti pienituloisilla tämä havainto muuttaa käsitystä siitä, millainen optimaalisen sairausvakuutuksen tulisi olla.

Sairaus alentaa hyvinvointia ja muuttaa tulojen merkitystä
Tuore Laboren tutkijoiden tutkimus tarkastelee sairastumisen vaikutusta ihmisten kokemaan hyvinvointiin sekä sitä, miten tulojen arvo muuttuu terveen henkilön sairastuessa. Tulokset osoittavat, että sairastuminen heikentää hyvinvointia selvästi ja että lisäeurot tuottavat sairaana enemmän hyötyä kuin terveenä. Sairauden kiinteä kustannus tekee lisätuloista suhteellisesti tärkeämpiä juuri silloin, kun ihminen menettää terveytensä.
Talousmallien keskeinen oletus ei päde
Perinteisissä taloustieteen malleissa oletetaan, että tulojen rajahyöty eli lisäeurosta saatu hyvinvointivaikutus on sama terveenä ja sairaana. Tutkijat halusivat testata tätä oletusta, koska se vaikuttaa ratkaisevasti siihen, millainen sairausvakuutusjärjestelmän korvaussuhteen tulisi olla henkilön sairastuessa. Nyt saadut tulokset haastavat perusmallin oletuksen: tulojen arvo muuttuu selvästi terveydentilan mukaan.
Pitkittäisaineisto paljasti muutokset samoilla ihmisillä
Tutkimus hyödynsi saksalaista pitkittäisaineistoa, jossa samat henkilöt raportoivat vuosittain terveydentilastaan, tuloistaan ja elämäntyytyväisyydestään. Menetelmä mahdollisti samojen ihmisten terveiden ja sairaiden vuosien vertailun, jolloin yksilöiden pysyvät erot koetussa hyvinvoinnissa eivät vääristä tuloksia.
Sairausvakuutus kaipaa päivittämistä
Tulosten valossa optimaalisen sairausvakuutuksen suunnittelu edellyttää sairauteen liittyvän kiinteän kustannuksen huomioimista ja sitä, että lisäeurot ovat sairaana arvokkaampia. Tutkijaryhmän mukaan tämä vaikuttaa erityisesti pienituloisten korvaussuhteen arviointiin.
Taloustieteen perinteinen malli sairausvakuutuksen hyödyistä vaatii päivittämistä. Sairastuminen vaikuttaa siihen, miten ihmiset arvostavat lisätuloja, tutkijat tiivistävät.
Tutkimusta ovat rahoittaneet Suomen Akatemian Strategisen tutkimuksen neuvosto ja Norface.
Tutkijaryhmä
Petri Böckerman (Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu, Labore, IZA)
Ohto Kanninen (Labore, Helsingin yliopisto)
Ilpo Suoniemi (Labore)
Tutkimuksen tiivistelmä Laboren verkkosivuilla
Tutkimus julkaistiin Health Economics -aikakauskirjassa. Artikkelin open access -versio on luettavissa osoitteessa: https://doi.org/10.1002/hec.70063.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Böckermanprofessori (taloustiede), Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu (JSBE)johtava tutkija, työmarkkinat, Labore
Puh:040 091 3189petri.pockerman@labore.fiwww.petribockerman.fiOhto Kanninenjohtava tutkijajulkinen talous, Labore
Puh:041 513 7175ohto.kanninen@labore.fiLinkit
Labore eli Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen tutkimuslaitos, jossa keskitytään yhteiskunnallisesti merkittävään ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävään soveltavaan taloustieteelliseen tutkimukseen. Tutkimuksen painopistealueisiin kuuluvat työn taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede ja toimialan taloustiede. Lisäksi teemme suhdanne-ennusteita ja toimialakatsauksia sekä julkaisemme Talous & Yhteiskunta -lehteä ja podcasteja.
Vahvuuksiamme ovat tutkijoiden korkea tieteellinen osaaminen sekä tiivis yhteistyö kotimaisten ja ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkijoillamme on tärkeä asiantuntijarooli eri yhteyksissä ja he osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE
Mika Maliranta jatkaa OECD:n toimiala-analyysin työryhmän puheenjohtajana myös vuonna 20267.1.2026 16:48:21 EET | Tiedote
Laboren johtaja Mika Maliranta jatkaa OECD:n toimiala-analyysityöryhmän WPIA:n hallituksen puheenjohtajana myös vuonna 2026. Tehtävässä hän on keskeisessä roolissa tuottamassa kansainvälisesti vertailukelpoista tutkimustietoa teollisuuspolitiikasta, yritysdynamiikasta ja talouden resilienssistä – tietoa, jolla on suora merkitys Suomen kilpailukyvyn ja talouskasvun vahvistamiselle.
Kiky-sopimus osa 2 – ennen oli toisin?18.12.2025 15:54:12 EET | Blogi
Suomen kustannuskilpailukyky herättää keskustelua. Lääkkeeksi on ehdotettu palkkamalttia, minkä tavoitteena on Suomen talouden vientikysynnän kasvattaminen. Tilanne on kuitenkin erilainen kuin kiky-sopimuksen aikaan vuonna 2016, jolloin sisäistä devalvaatiota viimeksi käytettiin. Kotimaisen kysynnän heikentäminen on Suomen taloustilanteessa huono ratkaisu.
Ennustearvio: Taantumaa ennen talouskasvua17.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Työn ja talouden tutkimus LABORE julkisti syksyn talousennusteensa syyskuun 25. päivänä. Sen mukaan talous kasvaa kuluvana vuonna 0,6 prosenttia ja kiihtyy ensi vuonna 1,5 prosenttiin. Tänä vuonna talouskasvu jää kuitenkin syyskuussa ennustamaamme heikommaksi. Tulevan vuoden ennuste on edelleen uskottava, mutta edellyttää kotimaisen kysynnän ripeää elpymistä. Ennustearvio on jälkitarkastelu Laboren viimeisimmästä talousennusteesta noin kolme kuukautta sen julkaisun jälkeen. Ennustetta verrataan viimeisimpiin kansantalouden neljännesvuositietoihin.
Teollisuuspolitiikka palaa – minkä valinnan Suomi tekee?12.12.2025 14:16:29 EET | Tiedote
Teollisuuden palkansaajien ja Työeläkevakuuttajat Telan tilaamassa Uutta kasvua etsimässä – Millainen teollisuuspolitiikka palaa Suomeen ja Eurooppaan? -analyysissa Työn ja talouden tutkimus Laboren tutkimusohjaaja FT, VTT Ilkka Kiema ja ennustepäällikkö VTT Juho Koistinen kartoittavat teollisuuspolitiikan paluuta, sen erilaisia toteutusvaihtoehtoja ja mahdollisia painotuksia.
Talous & Yhteiskunta 4/2025 | Sota ja rauha11.12.2025 09:00:06 EET | Tiedote
Sotien maailmassa rauhasta puhuvat eniten autoritaariset johtajat ja rauha ymmärretään liian kapeasti sodan poissaolona. Oikeasti rauha on koko yhteiskunnan läpäisevä ilmiö, joka pakenee helppoja määritelmiä ja on joka paikassa vähän erilainen. Tai ainakin sen pitäisi olla, sanovat rauhantutkijat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme