Vihreiden Virta ja Hyrkkö komppaavat kokoomusministereiden somekieltoaloitetta: Lasten ja nuorten hyvinvoinnin vahvistaminen on yhteinen tehtävä
Vihreiden Sofia Virran ja Saara Hyrkön mukaan kokoomusministerien esiin nostama huoli sosiaalisen median vaikutuksista alle 15-vuotiaisiin on aiheellinen ja ansaitsee laajaa poliittista tukea. Lasten ja nuorten hyvinvoinnista huolehtiminen ei ole puoluepoliittinen kysymys – se on aikuisten yhteinen vastuu.

– Tutkimukset osoittavat yhä selvemmin, että sosiaalisen median haitat ovat todellisia. Käynnissä on ennennäkemätön ihmiskoe, joka vaikuttaa lasten hyvinvointiin joka päivä, ja siihen on vihdoin puututtava. Lainsäädäntö on päivitettävä 2020-luvulle – lapsen oikeudet eivät saa jäädä digitaalisen kehityksen jalkoihin, Hyrkkö summaa.
– Kun jopa somealustojen kehityksen parissa työskentelevät vanhemmat ovat myöntäneet, etteivät halua lastensa varttuvan älylaitteiden varassa, on aika herätä siihen, mitä olemme hyväksyneet lastemme arjessa. Lapsen kädessä ei pitäisi olla kokonaista digitaalista ekosysteemiä, joka tavoittelee hänen huomiotaan. Samaan aikaan sosiaalinen media on nuorille tärkeä ympäristö ystävyyssuhteiden ylläpitämiseen ja tiedon saamiseen. Siksi ratkaisut on tehtävä harkiten ja lapsen edun näkökulmasta. Emme kuitenkaan voi enää teeskennellä, että some on neutraali ympäristö, Hyrkkö jatkaa.
Virta ja Hyrkkö kannattavat perusteellista selvitystä yhtenäisestä ikärajasta sekä keinoista, joilla lapsille turvataan rauhallinen ja turvallinen kasvuympäristö.
– On tärkeää, että selvitystyössä huomioidaan paitsi rajoitukset myös tavat luoda nuorille terveempi, turvallisempi ja yhdenvertaisempi digikulttuuri. Samalla meidän on varmistettava, etteivät rajoitukset syrji perheitä tai estä nuoria osallistumasta ja saamaan tukea silloin, kun sitä tarvitaan. Lasten ja nuorten hyvinvoinnista huolehtiminen ei ole puoluepoliittinen kysymys – se on aikuisten yhteinen vastuu, Virta linjaa.
Virran ja Hyrkön mielestä tarvitaan myös tiukempaa sääntelyä teknologiayhtiöille, parempia moderointivaatimuksia sekä vahvempaa tukea vanhemmille ja kouluille digitalisaation haasteiden keskellä.
– Lasten ja nuorten oikeus turvalliseen arkeen on kaiken päätöksenteon lähtökohta. Vihreät ovat valmiita tekemään yhteistyötä yli hallitus-oppositiorajojen, jotta Suomi ottaa seuraavan askeleen lasten hyvinvoinnin edistämisessä myös digiajassa. Lapsen ei pidä olla algoritmien armoilla. Kun isot teknologiayhtiöt eivät pysty suojelemaan lapsia, vastuu siirtyy meille päättäjille. Lisäksi on tietysti niin, että väkivaltaa tai vihapuhetta netissä levittävät aikuiset on saatava lopettamaan. Yhdenkään lapsen ja nuoren – tai kenenkään – ei tule altistua aikuisten harjoittamalle vihapuheelle tai seksuaaliselle häirinnälle, Virta korostaa.
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiSofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: Vaisun ilmastokokouksen jälkeen Suomen pitää ryhdistäytyä kansainvälisessä ilmastotyössä23.11.2025 11:10:00 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen pitää yöllä päättyneen YK:n ilmastokokouksen antia valitettavan vaatimattomana. Hän peräänkuuluttaa Suomelta aloitteellisuutta, jotta kansainvälisessä ilmastotyössä voidaan edetä ripeämmin.
Vihreiden Hyrkkö: Orpon hallitus lakoaa lobbareiden paineen alla — Vihreillä on rohkeutta asettaa ympäristöhaitoille hintalappu22.11.2025 11:26:20 EET | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö korostaa, että julkista taloutta olisi mahdollista vahvistaa samassa mitassa kuin hallituksen budjetissa ilman leikkauksia koulutuksesta ja lapsiperheköyhyyttä syventämättä.
Vihreiden Tynkkynen: työllisyyskriisiin ratkaisuja helpottamalla ensimmäisen työntekijän palkkaamista22.11.2025 10:40:00 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen peräänkuulutti puoluevaltuustossa nopeita toimia työllisyyskriisin ratkaisemiseksi. Yhdeksi ratkaisuksi hän esitti ensimmäisen työntekijän palkkaamisen helpottamista.
Sofia Virta: Hallituksen suuren bluffishow’n maksajiksi joutuvat lopulta lapset ja nuoret22.11.2025 10:29:48 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta syyttää hallitusta systemaattisesta bluffaamisesta: kauniit puheet ja lupaavat sloganit eivät kohtaa todellisten tekojen kanssa. Lapsen oikeuksien viikolla hallitus poseeraa lasten asialla, mutta todellisuudessa vie päätöksillään ajaa yli 30 tuhatta lasta köyhyyteen.
Krista Mikkonen jyrähtää kirjailijoiden kohtelusta – Spotify-diili oli viimeinen niitti21.11.2025 14:12:59 EET | Tiedote
Kirjailijoiden ansioiden heikentyminen muun muassa äänikirjabisneksen ja riittämättömien tekijänoikeuskorvauksien vuoksi on puhuttanut jo pitkään. Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen vaatii välittömiä toimia kirjailijoiden toimeentulon turvaamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme