Joulu ilman yksinäisyyttä – HelsinkiMission uusi kotimainen aineeton lahja tuo kuuntelijan vanhukselle
26.11.2025 06:30:00 EET | HelsinkiMissio | Tiedote
Uudella Auttava kuulija jouluna vanhukselle -aineettomalla lahjalla voi mahdollistaa apua ikäihmisille joulun yksinäisimpinä hetkinä. HelsinkiMission aineettomat lahjat ovat eettinen ja ekologinen vaihtoehto tavaralahjoille. Niiden avulla voi ilahduttaa läheistä ja auttaa samalla yksinäisyydestä kärsiviä ympäri Suomen.

Joka kymmenes suomalainen kärsii haitallisesta, pitkäkestoisesta yksinäisyydestä. Aineettomien lahjojen tuotolla HelsinkiMissio mahdollistaa ammattiauttajan tai koulutetun vapaaehtoisen aikaa ja läsnäoloa niitä tarvitseville.
– Aineeton lahja on hieno vaihtoehto joulumuistamiseen ja samalla auttaa apua tarvitsevia Suomessa. Se ei kasvata tarpeettomien tavaroiden määrää ja on helppo lähettää myös kaukana asuvalle läheiselle. Valikoimastamme löytyy hyviä vaihtoehtoja jokaiselle lahjansaajalle. Aineettomien lahjojen tuotolla mahdollistamme kipeästi kaivattua apua lapsiperheen, ikäihmisen, nuoren tai erityisoppijan elämään, sanoo HelsinkiMission kampanjavastaava Tuulia Nikunen.
Epävakaa talous- ja maailmantilanne, yhä kasvava työttömyys ja toimeentulovaikeudet ovat lisänneet huolta ja yksinäisyyden tunnetta. Aineettomien lahjojen tuotoilla on entistäkin suurempi merkitys HelsinkiMission auttamistyölle.
– Ammattiauttajamme ja vapaaehtoiset kaverimme ovat kohdanneet avuntarvitsijoita kymmeniä tuhansia kertoja tämän vuoden aikana. Ilman lahjoituksia joka kolmas avuntarvitsija jää ilman apua. Aineettomien lahjojen tuotolla pystymme auttamaan yhä useampaa apua tarvitsevaa, Nikunen sanoo.
Syli sitä tarvitseville vauvoille – 10 erilaista aineetonta lahjaa
Toinen uusi aineeton lahja Auttava kuulija jouluna vanhukselle -lahjan lisäksi on Syli sitä tarvitseville vauvoille. Lahjalla mahdollistetaan kahdelle vauvalle turvallinen syli elämän ensimmäisiin, elintärkeisiin hetkiin Jorvin sairaalassa. Lahja maksaa 30 euroa.
HelsinkiMission uudenlainen vapaaehtoistoiminta Suomessa on tuonut sylikaverin kaikkein hauraimmille aluille – vauvoille, jotka eivät tarvitse enää tehohoitoa, mutta eivät vielä pääse kotiin sairaalasta. Koulutetun vapaaehtoisen tarjoama turvallinen syli ja kosketus helpottavat vastasyntyneen vauvan hyvinvointia. Lahjoituksella HelsinkiMissio kouluttaa vapaaehtoisia sekä koordinoi vapaaehtoistoimintaa.
HelsinkiMission verkkokaupassa on tarjolla aineettomia lahjoja ikäihmisten, nuorten, lapsiperheiden ja erityisryhmien auttamiseen. Esimerkiksi Kävelyseuraa vanhuksellle -lahja mahdollistaa ulkoiluseuraa ikäihmiselle. Kriisiapua nuorelle -lahja mahdollistaa kriisi- ja keskustelutapaamisen HelsinkiMission ammattiauttajan kanssa. Toivon peitto pienelle potilaalle -lahjan avulla Uuden lastensairaalan teho-osaston pienet potilaat saavat lämpöä tuovia Toivon peittoja.
Lahjan antaja saa sähköisen joulukortin, jolla voi lähettää hyvän joulun toivotuksen läheiselle ja johon voi kirjoittaa oman viestin.
– Aineeton lahja ilahduttaa sekä lahjan antajaa että sen saajaa. Hyvä mieli syntyy, kun tietää jonkun yksinäisen tai tukea tarvitsevan saavan apua, Nikunen muistuttaa.
Lahjojen tuotot HelsinkiMissio käyttää yksinäisyyttä vähentävään työhön. Aineettomiin lahjoihin voi tutustua HelsinkiMission verkkokaupassa helsinkimissio.fi/aineetonlahja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuulia Nikunen
kampanjavastaava
HelsinkiMissio
tuulia.nikunen@helsinkimissio.fi
puh. 043 2013167
HelsinkiMissio
HelsinkiMissio on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton järjestö, jonka tavoitteena on vähentää yksinäisyyttä ja lisätä hyvinvointia. Järjestö toimii sadan ammattilaisen ja tuhannen vapaaehtoisen voimin. Toiminnassa kohdataan, tuetaan ja autetaan vuosittain kymmeniä tuhansia ihmisiä. Järjestö tarjoaa yksinäisyyttä vähentäviä palveluja valtakunnallisesti sekä mahdollisuuden osallistua vapaaehtoisena kohtaamaan muita.
HelsinkiMissio kutsuu kaikki tekoihin yksinäisyyttä vastaan. www.helsinkimissio.fi
#Yhdessäyksinäisyysvoitetaan
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HelsinkiMissio
Urlus-Säätiö myönsi 100 000 euroa Gettogymin toimintaan nuorten väkivallan vähentämiseksi9.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Urlus-Säätiö on myöntänyt 100 000 euron rahoituksen lähiösali Gettogymin toiminnan kehittämiseen ja jatkamiseen vuodelle 2026. Tuki mahdollistaa nuorten väkivaltaisen käyttäytymisen ehkäisyn sekä tukee nuorten irtautumista rikollisista verkostoista.
Kuulluksi tuleminen ja yhteisöön kuuluminen vahvistavat nuorten tulevaisuususkoa1.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Nuorten usko omaan tulevaisuuteen vahvistuu erityisesti silloin, kun he kokevat tulevansa kuulluiksi, nähdyiksi ja osaksi yhteisöä. HelsinkiMission työssä keskusteluapu, vapaaehtoisten tuki ja yhteisöllinen toiminta ovat lisänneet nuorten toiveikkuutta, osallisuuden kokemusta ja rohkeutta hakea apua. Kuka suhun uskoo? -kampanja kerää varoja nuorten auttamistyöhön, joka vahvistaa tulevaisuususkoa ja vähentää yksinäisyyttä.
Ungas tro på framtiden byggs upp av nära relationer och gemenskaper11.5.2026 06:30:00 EEST | Pressmeddelande
HelsingforsMissions undersökning* visar att ungas tro på framtiden framför allt stärks av nära människor och gemenskaper. För alla unga är ett sådant stödnätverk ingen självklarhet. Kampanjen Vem tror på dej? samlar in medel till hjälparbete för unga som stärker framtidstron och minskar ensamheten. Kampanjens ansikte utåt är skådespelaren Elias Salonen.
Nuorten usko tulevaisuuteen rakentuu läheisistä ihmisistä ja yhteisöistä11.5.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
HelsinkiMission tuore kyselyselvitys* osoittaa, että nuorten tulevaisuususkoa vahvistavat ennen kaikkea läheiset ihmiset ja yhteisöt. Kaikilla nuorilla tätä tukiverkkoa ei kuitenkaan ole. HelsinkiMission Kuka suhun uskoo? -kampanja kerää varoja nuorten auttamistyöhön, joka vahvistaa tulevaisuususkoa ja vähentää yksinäisyyttä. Kampanjakasvona on näyttelijä Elias Salonen.
Aggredi 20 vuotta – tutkitusti vaikuttavaa työtä väkivallan vähentämiseksi21.4.2026 08:31:51 EEST | Tiedote
Aggredi auttaa väkivallan tekijöitä irtautumaan väkivallan kierteestä ja rikollisista ryhmittymistä. Tänä vuonna toiminta täyttää 20 vuotta. Aggredi käynnistyi aikoinaan HelsinkiMission kehittämishankkeena vastaamaan tarpeeseen: kodin ulkopuolista väkivaltaa tekeville ei ollut tarjolla kohdennettua tukea. Kahdessa vuosikymmenessä Aggredista on kasvanut valtakunnallinen ja tutkitusti vaikuttava työmuoto.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme