Kokoomuksen Päivärinta: Vasemmiston vaihtoehdon karut luvut – 64 700 työllistä vähemmän
25.11.2025 14:58:22 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetti vuodelle 2026 heikentäisi työllisyyttä 64 700 henkilöllä ja vähentäisi yrittäjien tuloja 3 323 eurolla vuodessa verrattuna Orpon hallituksen vuoden 2026 talousarvioesitykseen. Erotus hallituksen linjaan on kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinnan mukaan musertava.

Vasemmistoliitto on ryöpyttänyt heikoista työttömyysluvuista Orpon hallitusta. Eduskunnan tietopalvelun tuoreet vaikutusarviot kuitenkin osoittavat, että puolueen oma talouslinja romuttaisi työllisyyttä ensi vuonna rajusti.
"Nämä murskaluvut syövät Vasemmistoliiton työttömyyskritiikiltä kaiken pohjan. Heidän tekemällään politiikalla kymmeniä tuhansia suomalaisia jäisi vaille työtä. Erityisen absurdina pidän näitä lukuja siksi, että Vasemmistoliitto on syyttänyt heikosta työttömyystilanteesta Orpon hallitusta. Hallituksen ensi vuoden talousarvioesityksen arvioidaan lisävään työllisyyttä yli 15 000 työllisellä", Susanne Päivärinta sanoo.
Laskelman mukaan Vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetti vähentäisi työllisyyttä 64 700 työllisellä vuonna 2026 verrattuna hallituksen esitykseen. Samalla yrittäjät menettäisivät vuositasolla 3 323 euroa tuloistaan hallituksen esitykseen verrattuna.
"Suomi tarvitsee lisää työtä ja yrittäjyyttä. Ei näivettämispolitiikkaa, joka vie 64 700 ihmiseltä työpaikan ja heikentää yrittäjien toimeentuloa tuhansilla euroilla vuodessa," Päivärinta sanoo.
Orpon hallituksen talouslinjassa keskiössä ovat työ, kasvu ja julkisen talouden vahvistaminen. Vasemmistoliiton vaihtoehdossa menolisäykset ja työnteon kannustimien heikennykset johtaisivat tilanteeseen, jossa työllisyys heikkenisi ja julkinen talous ajautuisi syvään ahdinkoon.
"Tässä on kaksi hyvin erilaista suuntaa Suomelle. Suomella ei ole varaa Vasemmistoliiton työttömyys- ja näivettämislinjalle”, Päivärinta päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanne PäivärintaKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto: Eduskunta hyväksyi lisätalousarvion – 50 miljoonaa droonien torjuntaan23.6.2026 16:07:20 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään lisätalousarvion, jolla myönnetään kohdennettua lisärahoitusta ajankohtaisiin tarpeisiin. Vuoden toisessa lisätalousarviossa painottuvat turvallisuus, puolustus ja Ukrainan tuki. Viranomaisten droonitorjuntakyvyn vahvistamiseen myönnettiin 50 miljoonaa euroa, josta 44 miljoonaa euroa kohdennetaan Rajavartiolaitokselle ja 6,2 miljoonaa euroa poliisille.
Kokoomuksen Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen23.6.2026 11:32:27 EEST | Tiedote
Eduskunta on juuri hyväksynyt lisätalousarvion, jossa tehdään tuntuvia lisäpanostuksia nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistämiseksi. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Henrik Vuornos pitää päätöstä tärkeänä tilanteessa, jossa työttömyys koskettaa monia suomalaisia.
Kokoomuksen Limnell: Droonivahinkojen korvausaukko on selvitettävä ennen ensimmäistä vakavaa vahinkoa22.6.2026 09:53:56 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, sotatieteiden dosentti ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell katsoo, että sotaan liittyvien droonien mahdollisesti aiheuttamat vahingot Suomessa nostavat esiin merkittävän kokonaisturvallisuuden kysymyksen. Kyse ei hänen mukaansa ole vain vakuutusehdoista vaan siitä miten suomalainen yhteiskunta varautuu uuden turvallisuusympäristön konkreettisiin seurauksiin.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi startup-ohjelman: 2040-luvulla yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä Suomesta17.6.2026 12:35:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisee tänään startup-ohjelmansa, jonka tavoitteena on tehdä Suomesta maailman paras maa rakentaa kasvuyrityksiä. Tavoitteena on, että 2040-luvulle tultaessa yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä on suomalainen. Ohjelma sisältää useita konkreettisia ehdotuksia, joilla lisättäisiin kasvuyritysten rahoitusta, houkuteltaisiin kansainvälisiä osaajia ja vahvistettaisiin suomalaista omistajuutta.
Kokoomuksen Hemmilä: Nuorten tulevaisuususko syntyy työn ja osallisuuden kautta16.6.2026 15:46:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa, että nuorisotyöttömyyden ja lapsiperheköyhyyden torjuminen edellyttää ennen kaikkea huolehtimista työn ja yrittäjyyden edellytyksistä, vastuullista talouspolitiikkaa ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamista. Eduskunnan täysistunnossa käydään tänään keskustelua opposition välikysymyksestä, joka koskee nuorisotyöttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme