Hallituksen esitys suurpetojen metsästyksestä sivuuttaa tieteen ja eettisen harkinnan – vetoomus Suomen suurpetojen puolesta keräsi lyhyessä ajassa yli 10 000 nimeä
Maa- ja metsätalousministeriö haluaa helpottaa suurpetojen tappamista muuttamalla metsästyslakia. Asia on herättänyt laajaa huolta kansalaisissa. Eläinoikeusakatemian keräämässä vetoomuksessa yli 10 000 ihmistä kritisoi lakimuutosta ja peräänkuuluttaa ministeriöltä selvästi vastuullisempaa suhtautumista suurpetoihin.

Hallitus on valmistellut uutta esitystä metsästyslain 41 §:n muuttamiseksi poikkeuksellisella kiireellä. Se antaisi maa- ja metsätalousministeriölle vaarallisen paljon valtaa suurpetoasioissa. Esityksen mukaan maa- ja metsätalousministeriö määrittäisi suurpetojen suojelutason vähimmäismäärät, metsästyksen enimmäismäärät sekä metsästysalueet ja -kiintiöt.
Lakimuutos mahdollistaisi sen, että suurpetojen metsästyksestä päätetään puhtaasti poliittisen ohjauksen kautta. Samalla suurpetoja koskeva tieteellinen tutkimus ja eettinen harkinta jäävät sivuun. Tämä on vakava uhka lajisuojelulle ja luonnon monimuotoisuudelle. Se voi vaarantaa Suomen suurpetojen tulevaisuuden, sillä esitys mahdollistaisi suurpetojen metsästyksen jopa sukupuuton partaalle, jos maa- ja metsätalousministeriö sitä toivoo.
”Kestävä lajisuojelu perustuu pitkäjänteiseen, tiedepohjaiseen ja eettisesti perusteltuun arviointiin – ei poliittiseen ohjaukseen. Hallituksen esitystä metsästyslain muuttamiseksi ei tulekaan hyväksyä”, toteaa Eläinoikeusakatemian puheenjohtaja, eläin- ja ympäristöetiikan dosentti Elisa Aaltola.
Esitys heijastelee populistista ja suurpetovastaista politiikkaa. Aaltola huomauttaakin sen olevan linjassa Suomen Metsästäjäliiton varsin aktiivisen susivastaisen mainoskampanjan kanssa.
” Kuvaavaa on, että esityksen valmistelussa ei olla juurikaan kuultu eläin- ja ympäristöjärjestöjä. Maa- ja metsätalousministeriö ajaa siis yksisilmäisesti metsästäjien, ei Suomen luonnon ja sinne kuuluvien eläinten asiaa. Suomen suurpedot ansaitsevat parempaa”, Aaltola painottaa.
Eläinoikeusakatemia vaatii maa- ja metsätalousministeriöltä eläin- ja luontoystävällisempää asennetta. Saman vaatimuksen jakaa suuri joukko suomalaisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elisa AaltolaPuheenjohtaja
Puh:0503738051elisa.aaltola@elainoikeusakatemia.fiJussi HakanenViestintävastaava
Puh:0413144548jussi.hakanen@elainoikeusakatemia.fiLiitteet
Linkit
Eläinoikeusakatemia
Eläinoikeusakatemia on uusi suomalainen järjestö. Tuomme eläimiä koskevaa tiedettä ja taidetta kansantajuisesti jokaisen saataville.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Eläinoikeusakatemia ry
Tuore kyselytutkimus paljastaa: kolmannes suomalaisista valmiita viettämään kinkkuvapaata ja kasvispohjaista joulua22.12.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Kolmannes suomalaisista on periaatteessa avoimia kasvispohjaiselle joululle. Neljännes taas haluaisi vähentää punaisen lihan käyttöä myös arkisesti ja 12% raportoi välttävänsä punaista lihaa kokonaan. Varsinkin sukupuoli, koulutus ja asuinseutu vaikuttavat haluun syödä punaista lihaa – ja välttää kinkkua jouluna.
Susia koskeva lakiesitys sivuuttaa EU-lainsäädännön ja estää metsästyksen oikeudellisen arvioinnin8.12.2025 12:28:22 EET | Tiedote
Susien metsästyksen salliva lakiesitys on vastoin tieteellistä tietoa, perustuu EU:n kyseenalaistamaan Ruotsin malliin ja estää metsästyksen oikeudellisen arvioinnin myös tulevaisuudessa, huomauttavat eläinjärjestöt.
Tietopyyntö paljastaa: metsästäjien etujärjestöillä kohtuuton vaikutus susia koskevaan päätöksentekoon, ministeriötä kannustettu jopa EU-lainsäädännön rikkomiseen6.12.2025 11:49:59 EET | Tiedote
Eläinoikeusakatemia ry teki tietopyynnön koskien maa- ja metsätalousministeriön sekä Suomen Metsästäjäliiton, MTK:n ja Suomen Riistakeskuksen välistä viestinvaihtoa. Tietopyynnön tulokset viittaavat etujärjestöjen kohtuuttoman voimakkaaseen vaikutukseen susia koskevan metsästyslain valmistelussa.
Uusi kyselytutkimus: enemmistö suomalaisista vastustaa susien kiintiömetsästystä ja rauhoituksen poistoa27.11.2025 08:40:00 EET | Tiedote
Tuore kyselytutkimus osoittaa, että valtaosa suomalaisista suhtautuu susien metsästykseen nykytilanteessa kielteisesti.
Uusi kyselytutkimus paljastaa: 62 % suomalaisista vastustaa susien kiintiömetsästystä nykytilanteessa24.11.2025 08:05:41 EET | Tiedote
Tuore kyselytutkimus osoittaa, että valtaosa suomalaisista suhtautuu susien metsästykseen kielteisesti. Tämä asettaa hallituksen päätöksen sallia susien kiintiömetsästys kansan tahdon kannalta kyseenalaiseen valoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme