Kreate ja GRK allekirjoittivat sopimuksen Vantaan ratikan itäosan ensimmäisen vaiheen toteutuksesta – Kreatelle tilauskantaan 45 miljoonaa euroa
27.11.2025 11:00:00 EET | Kreate Group Oyj | Tiedote
Kreaten ja GRK Suomen muodostama ryhmittymä on allekirjoittanut 26.11.2025 Vantaan kaupungin kanssa sopimuksen Vantaan ratikan itäosan ensimmäisestä toteutusvaiheesta. Vantaan ratikan tarkistettu kokonaiskustannusarvio on noin 750 miljoonaa euroa. Itäosan allianssin rakentamisen arvio on 280 miljoonaa euroa, joka jakaantuu tasaosuuksin ryhmittymän osapuolten kesken. Kreate kirjaa ensimmäisestä vaiheesta reilun 45 miljoonaa euroa tilauskantaansa. Vantaan ratikan itäosan rakentaminen alkaa joulukuussa.

Nyt solmittu ensimmäisen vaiheen toteutussopimus on jatkumoa viime syksynä käynnistyneelle hankkeen kehitysvaiheelle. Kreate, GRK ja muut itäosan allianssikumppanit jatkavat myös toteutukseen allianssimallilla, mikä mahdollistaa saumattoman yhteistyön ja kustannustehokkaat ratkaisut hankkeen edetessä. Itäosan toisen vaiheen toteutukseen arvioidaan siirryttävän keväällä 2026 erillisellä sopimuksella. Toisen tilausvaiheen sopimussumman arvioidaan olevan ensimmäistä sopimusta merkittävästi suurempi.
Itäosan allianssin projektipäällikkönä toimii Jonna Tuomiranta GRK:lta ja apulaisprojektipäällikkönä Sami Kari Kreatelta. Kreaten ja GRK:n muodostama GREAT Vantaa -ryhmittymä on kehitysvaiheen aikana hionut koko organisaation kovaan iskuun. Itäosan allianssista löytyy valtava määrä hankinta- ja rakentamisosaamista.
– Olemme suunnitelleet kehitysvaiheessa parhaita rakentamisen ratkaisuja yhdessä allianssikumppaneidemme kanssa. Toteutusvaiheeseen siirtyminen on tärkeä virstanpylväs yhteiselle työllemme. Vantaan ratikka -hanke vahvistaa molempien yhtiöiden pitkäaikaista osaamista suurissa raide- ja infrainvestoinneissa. Porukkamme on täynnä tarmoa ja valmiina aloittamaan rakentamisen, summaa Tuomiranta.
Vantaan katualueita rakennetaan enemmän kuin normaalitahdilla 15 vuoden aikana
Itäallianssi rakentaa noin 8,5 kilometrin mittaisen ratikkaosuuden Kuninkaalasta Vantaalta Mellunmäen metroasemalle Helsinkiin. Hankkeeseen kuuluu raitiotiejärjestelmän lisäksi pysäkit, ajokaistat, pyörätiet, jalkakäytävät sekä maanalainen infra, kuten vesihuoltolinjat sekä pohjanvahvistukset. Lisäksi itäosalla toteutetaan uusia siltoja muun muassa Kehä III:n ja Porvoonväylän yli.
– Itäosan rakentaminen pitää sisällään monipuolisesti rakentamisen lajeja, mutta ei teknisesti mitään ylitsepääsemättömän haasteellista. Rakentamisen aikataulu on puolestaan normaalia tiukempi. Aikataulussa pysymistä olemme varmistaneet optimoimalla rakentamisen ratkaisut huippuunsa. Erityisesti pohjarakentamiseen ja siltojen rakentamiseen optimoimme ratkaisuja, jotka tulevat jouduttamaan rakentamista, Kari kertoo.
Kokonaisuudessaan Vantaan ratikka -hankkeessa rakennetaan katuja ja katualueita muutaman vuoden aikana enemmän kuin normaalitahdilla Vantaalla 15 vuoden aikana.
– Ratikka edistää Vantaan kehittymistä tiiviinä, saavutettavana ja ilmastoviisaana kaupunkina. Toteutusvaiheeseen siirtyminen on merkittävä askel kohti kasvavaa ja kehittyvää Vantaata, toteaa hankejohtaja Hannu Lehtikankare Vantaan kaupungilta.
Turvallisuutta ja vuoropuhelua kasvotusten
Itäallianssin rakentajat toteuttavat hankkeen vastuullisesti ympäristöä, alueen yrityksiä, asukkaita ja alueella liikkuvia kunnioittaen. Erityistä huomiota kiinnitetään avoimeen ja tehokkaaseen viestintään sekä työntekijöiden että työmaan lähialueilla liikkujien turvallisuuden varmistamiseen.
– Tavoitteenamme on toteuttaa korkealaatuista infraa ja minimoida häiriötekijöitä niin, niin että alueen arki voi jatkua turvallisesti rakentamisesta huolimatta. Täysin meluttomasti emme valitettavasti pysty rakentamaan, mutta käymme aktiivista vuoropuhelua alueen asukkaiden kanssa haittojen minimoimiseksi, Tuomiranta sanoo.
Rakentaminen tapahtuu keskellä liikenne- ja ihmisvirtoja, joten työnaikaisiin liikennejärjestelyiden ja alueella liikkuvien huomioimiseen on kiinnitetty erityistä huomiota.
– Perjantaina 28.11. menemme Kuusikon kouluun kertomaan tulevista liikennejärjestelyistä sekä töiden aloituspäivänä 1.12. ohjaamme lapsia ylittämään Kyytitien turvallisesti. Ohjaamme kädestä pitäen suojatielle asentamamme nappivalon toimintaa, kertoo Kari.
Toiveisiin pyritään reagoimaan rakentamisen lomassa. Esimerkiksi asukastilaisuuksissa vanhemmat olivat nostaneet esiin huolen siitä, ehtivätkö lapset ajoissa kouluun ihaillessaan isoja koneita.
– Taklasimme tämän sillä, että olemme käyneet koululla jo etukäteen esittelemässä hienoja työkoneitamme. Näin lapset ovat päässeet omin käsin tutustumaan työkoneisiin valvotusti, mikä toivottavasti auttaa koululaisia kulkemaan suorinta reittiä oppitunneille, Kari valottaa.
Rakentaminen alkaa joulukuussa
Kehitysvaiheen aikana on tehty valmistelevia töitä Porvoonväylän ylittävän sillan läheisyydessä. Varsinainen rakentaminen käynnistyy joulukuussa useassa eri kohteessa.
– Käynnistämme rakentamisen kaasuputkien siirrolla Kuusikon alueella. Työt käynnistyvät Kuninkaalassa Heidehofin puistosta jatkuen Kyytitielle. Lisäksi käynnistämme töitä Rajakylässä Länsimäentiellä Porvoonväylän sillan läheisyydessä, Tuomiranta listaa.
Vantaan ratikan itäosan on määrä valmistua 2029 vuoden loppuun mennessä. Kreatella ja GRK:lla on 50/50-osuus itäosan rakentamisesta eli urakan arvo kummallekin on noin 140 miljoonaa euroa. Itäallianssiin kuuluvat Kreaten ja GRK:n lisäksi suunnittelijaosapuolet AFRY Finland, Sweco Finland ja WSP Finland. Toinen allianssi vastaa ratikkahankkeen rakentamisesta länsiosasta välillä Lentoasema–Tikkurila.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami KariVantaan ratikan itäosan apulaisprojektipäällikköKreate Oy
Puh:+358 400 157 947sami.kari@kreate.fiJonna TuomirantaVantaan ratikan itäosan projektipäällikköGRK
Puh:+358 50 539 3932jonna.tuomiranta@grk.fiKirsi-Marjut DickmanViestintäpäällikköKreate Oy
Haastattelu- ja materiaalipyynnöt
Kuvat



Tietoja julkaisijasta
Kreate Group on Suomen johtavia infrarakentajia. Yhtiö tarjoaa ratkaisuja siltoihin, teihin ja ratoihin, ympäristö- ja pohjarakentamiseen, kiertotalouteen sekä geoteknisiin tarpeisiin. Vaativien kohteiden erikoisosaaja panostaa kokonaisvaltaiseen laatuun ja kustannustehokkuuteen. Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 275 miljoonaa euroa ja yhtiö työllistää yli 500 henkilöä. Kreate Group on listattu Nasdaq Helsinkiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kreate Group Oyj
Kreate ja GRK allekirjoittivat Vantaan ratikan itäosan toisen osatilauksen – Kreaten osuus noin 79 miljoonaa euroa7.5.2026 18:30:00 EEST | Tiedote
Kreaten ja GRK:n muodostama ryhmittymä on allekirjoittanut sopimuksen Vantaan ratikan itäosan toisesta toteutusvaiheesta 5.5.2026. Vantaan ratikan tarkistettu kokonaiskustannusarvio on noin 750 miljoonaa euroa, josta itäosan allianssin rakentamisen kustannusarvio on 250 miljoonaa euroa. Rakentamisen kustannukset jakautuvat tasaosuuksiin ryhmittymän osapuolten kesken ja Kreate kirjaa toisesta toteutusvaiheesta noin 79 miljoonaa euroa tilauskantaansa.
Kreate käynnistää maanalaisen suurhankkeen rakentamisen Tampereella – kehitysvaiheen tulokset ylittivät odotukset6.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kreate käynnistää välittömästi Viinikankadun maanalaisen ajoyhteyden rakentamisen allekirjoitettuaan toteutusvaiheen sopimuksen Tampereen kaupungin ja Tampereen Veden kanssa. Kyseessä on vaativa kaupunkirakentamishanke, jonka kehitysvaiheen ratkaisut luovat vahvan pohjan turvalliselle, kustannustehokkaalle ja kestävälle toteutukselle. Kreate kirjaa reilun 28 miljoonan euron urakkahinnan toisen vuosineljänneksen tilauskantaansa.
Kreate käynnisti Koskelan uuden varikon ratarakentamisen – raiteet rakennetaan edistyksellisinä kiintoraidelaattoina16.4.2026 13:23:08 EEST | Tiedote
Kreate rakentaa Koskelan varikkohankkeessa radan ja sähköradan sekä tekniset järjestelmät. Hallien sisällä edetään maanrakennuksesta ratapohjiin ja kiintoraiteeseen, minkä jälkeen vuorossa ovat lattiatyöt. Ensimmäisten halliosuuksien arvioidaan valmistuvan kesällä 2026.
Kreate rakentaa Jyväskylän uuden maamerkin – Taulumäen vesitornin toteuttaminen käynnistyy keväällä15.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän Taulumäelle nousee uusi näyttävä vesitorni, jonka rakentamisesta vastaa vaativaan infrarakentamiseen erikoistunut Kreate. Alva-yhtiöt Oy ja Kreate Oy solmivat yli 26 miljoonan euron sopimuksen Taulumäen vesitornin urakan kokonaistoteutuksesta. Kreaten vahva kokemus mittavista hankkeista ja erittäin vaativista betonirakenteista luo vankan pohjan onnistuneelle toteutukselle. Kreate kirjaa urakan toisen vuosineljänneksen tilauskantaansa.
Kreate lähtee rakentamaan tunneleita Norjaan – Gullberg-tunnelin sisäverhousurakasta sopimus27.3.2026 12:15:34 EET | Tiedote
Kreate Sverige AB on allekirjoittanut Skanska Norge AS:n kanssa sopimuksen Lofooteilla sijaitsevasta Gullberg‑tunnelin sisäverhousurakasta, joka on osa mittavaa OPS E10 Hålogalandsvegen -hanketta. Sopimuksen arvo on 38 miljoonaa Norjan kruunua eli 3,5 miljoonaa euroa, ja se sisältää 2,7 miljoonan euron option. Voitettu sopimus toimii strategisena avauksena Norjan markkinoille ja tarjoaa mahdollisuuden skaalata kilpailukykyä rinnasteiseen markkinaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme